24 مرداد, 1395

“ایرانی ، ایرانی بخر” یک تلنگر است، نه یک شعار!

حمایت از تولید ملی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است. حمایت از تولید ملی یعنی حمایت از اشتغال ایرانی، یعنی حمایت از منابع داخلی کشور، یعنی حمایت از سرمایه های داخلی، یعنی اتکا به ظرفیتهای داخلی.

در چند سال اخیر با شدت یافتن تحریم ها و بدعهدی طرف مذاکرات ایران و البته تصمیمات به دور از دموکراسی دنیای استکبار بر علیه جمهوری اسلامی ایران، با هدف متوقف کردن برنامه های هسته ای و البته های طرحهای پیشرفت اقتصادی ایران، واژه ای از زبان رهبر معظم انقلاب شنیده شد که رنگ و بویی تازه به فعالیت های اقتصادی بخشید.
واژه ی اقتصاد مقاومتی اولین بار در دیدار کار آفرینان با مقام معظم رهبری در شهریورماه سال ۱۳۸۹ مطرح گردید. در  همین دیدار تاکید شد که این واژه به دلیل فشار اقتصادی دشمنان و آمادگی کشور برای جهش مورد توجه است.به همین خاطر از کارخانه دار گرفته تا فروشنده ی کالا در یک مغازه سعی کردند اقتصاد مقاومتی را سرلوحه ی کار خود قرار دهند.

برخی کارشناسان ،اقتصاد مقاومتی را باعث تضعیف اقتصاد کشور برشمردند و ادعا کردند این رویه باعث می شود تا ایران نتواند همگام با اقتصاد دنیا پیش برود.
اما دیگر کارشناسان فن با ارائه دلیل و استدلال اقتصاد مقاومتی را نه تنها باعث پس رفت، بلکه به نوعی پله ی ترقی دانستند. مفهوم حقیقی اقتصاد مقاومتی از نظر این کارشناسان، رشد و شکوفایی در شرایط فشار، تحریم، دشمنی ها و خصومت ها، با اتکا به دانش، منابع انسانی و منابع طبیعی و علمی بود.
یکی از مهره های کمک کننده و در واقع راهبران اصلی اقتصاد مقاومتی، مردم و البته کسبه هستند. مردمی که با خرید و انتخاب خود و کسبه ای که با سرمایه گذاری خود سرنوشت اقتصادی کشور را رقم می زنند و نقش پراهمیتی را ایفا می کنند.
حمایت از تولید ملی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است. حمایت از تولید ملی یعنی حمایت از اشتغال ایرانی، یعنی حمایت از منابع داخلی کشور، یعنی حمایت از سرمایه های داخلی، یعنی اتکا به ظرفیتهای داخلی.
شاید بعضی ها بگویند از تولیدات داخلی حمایت کنید تا کشورهایی که ما را وابسته به خود نگه داشته اند و از این وابستگی سوء استفاده می کنند، از نظر اقتصادی فلج شوند، اما واقعیت این است که ما باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم تا ایران و ایرانی سرپا بایستد و به مرحله ای برسد که دنیا را از همه نظر به خود وابسته کند.
اگر از تولیدات کشاورزی و… فاکتور بگیریم و صرفا کالای ایرانی به مفهوم روزمره مد نظرمان باشد ، می توان گفت همین کالاهای ایرانی به صورت چشمگیر می تواند چرخه ی اقتصاد را بچرخاند.
برخی از تولیدکنندگان داخلی در سال های اخیر به خاطر بازار نامناسب و رکود شغلی دست از تولید کشیده و به واردات روی آورده اند. این اتفاق در بازار کفش سپهسالار کاملا مشهود است، تولیدکنندگانی که حالا به جای تولیدات داخلی کفش های چینی را پشت ویترین چیده و به مشتری عرضه می کنند، درست در جایی که سالها به عنوان محل عرضه ی کفش مرغوب ایرانی شناخته می شد.
تولید کنندگان دلسرد از عرضه ی محصولات داخلی دست به واردات کالاهایی زدند که خود بهتر از هرکسی واقف بودند کیفیت در این اجناس و کالاها حرف آخر را می زند، در این بین وقتی با تعرفه های بالای واردات مواجه شدند تصمیم به ورود غیر قانونی کالا گرفتند، که اگر با نگاهی صادقانه این مسئله را ببینیم متوجه خواهیم شد که در هر دو صورت (چه واردات قانونی اما بی رویه و چه واردات غیر قانونی) ضربه ی مهلکی به اقتصاد کشور وارد کردند.
این روش کار روز به روز رونق گرفت و هر روز بیش از پیش اقتصاد داخلی دچار رکود شد. دلیل رونق فروش کالاهای خارجی در کشور، استقبال مردم و خرید بی حساب اجناس بود که متاسفانه باعث شد تعداد قابل توجهی از سرپرستان خانوار خانه نشین شوند.
گروهی از مردم ادعا دارند کالای خارجی را به خاطر کیفیت آن انتخاب می کنند، شاید بهتر باشد با چشمی باز به دنیای اطرافمان نگاه کنیم…ما بی تقصر نیستیم!
به اندازه ای کالای خارجی مصرف کردیم که تولیدکنندگان داخلی حتی فرصت رقابت و عیب یابی محصولاتش را پیدا نکردند، به راستی تا زمانی که یک کالا به درجه ی بالای تولید و مصرف نرسد چگونه عیوبش مشخص می شود؟ و تا وقتی فروش خوبی نداشته باشد چطور می تواند خود را رقیب کارخانه های شناخته شده ی دنیا بداند و همگام با آنها پیشرفت کند؟
مصرف کالای خارجی نه تنها باعث بالارفتن کیفیت محصولات داخلی نمی شود بلکه برای کارخانه هایشان سرنوشتی مشابه کارخانه با قدمت ارج رقم خواهد زد. شاید جواب این سوال که چرا بسیاری از واحدهای صنفی در سال های اخیر رو به تعطیلی رفتند و یا تعطیل شده اند ،این آمار باشد:
طبق آخرین آمار رسمی که سال ۹۴ اعلام شد ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است. این فقط آمار کالاهایی است که به صورت قانونی وارد کشور شد.
در آخر می توان گفت که اگر خریداران و مصرف کنندگان همچنان به خرید کالاهای خارجی رغبت نشان دهند، در آینده نه چندان دور اقتصاد کشور زمین خواهد خورد.

منبع : جوان پرس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.