24 مرداد, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی جز با مدیریت جهادی میسر نمی شود

اقتصاد مقاومتی بدون تلاش و مجاهدت امکان پذیر نیست و برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در کشور باید مدیریت جهادی و کار وکوشش را از اهل بیت یاد بگیریم.

آخرین روز از دهه کرامت که مصادف با میلاد با سعادت امام رضا (ع) است، توسط شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور با عنوان ” عالم آل محمد(ص)؛ الگوی رأفت در زندگی و مدیریت جهادی” نامگذاری شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قاسم دانشی در گفتگو با ناب نیوز ضمن تبریک ایام دهه کرامت و میلاد باسعادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) گفت: امیدواریم که ما از رهروان راستین آن حضرت باشیم که این امر جز به فرمانبرداری صادقانه از دستورات ایشان و اهل بیت محقق نمی شود همانطور که ایشان می فرمایند شیعیان ما کسانی هستند که تسلیم اوامر و دستورات ما باشند، از مخالفت با دستورات الهی پرهیز کنند، محبت مارا داشته و با دشمنان ما مخالف باشند.

امام جمعه شهرستان بم در ادامه با بیان اینکه اسلام دین کاملی است که به دنیا و آخرت ما توجه دارد، ابراز کرد: در این خصوص آیات و روایات متعددی داریم؛ از جمله آیه شریفه ۷۷ سوره مبارکه قصص که طبق تفسیر مفسران، منظور خداوند از این آیه تلاش در این دنیا برای آخرت است.

رفاه اقتصادی جامعه با تلاش در جهت تولید و قناعت در مصرف میسر می شود

وی با اشاره به اینکه روایات زیادی مارا از دنیا و دنیا طلبی برحذر داشته، بیان کرد: نظر بزرگان دین در خصوص جمع بندی این آیات و روایات این است که در آنها مال دوستی و دنیاطلبی سرزنش شده است نه تلاش برای اهداف صحیح؛ در روایات فراوانی تلاش برای رزق و روزی حلال، جهاد در راه خدا و عین آخرت معرفی شده است.

حجت الاسلام دانشی با بیان اینکه رفاه اقتصادی جامعه جز با تلاش و کوشش در جهت تولید و قناعت در مصرف میسر نخواهد شد، عنوان کرد: این امر با مدیریت جهادی محقق خواهد شد و مدیریت جهادی یعنی تلاش و مجاهدت مخلصانه و مؤمنانه؛ در روایتی آمده است که مؤمن هزینه کمی تحمیل می کند اما بهره وری آن زیاد است.

وی افزود: ما می توانیم اوج مدیریت جهادی را در هشت سال دفاع مقدس به خوبی مشاهده کنیم؛ ملت ما پس از جنگ هم با مدیریت و روحیه جهادی تلاش کردند و ثمرات شیرینی هم به دست آوردند که در عرصه های مختلف علمی، تولیدی و فناوری های پیشرفته مشاهده می کنیم و ایران را در ردیف کشورهایی قرار داده که این فناوری ها را در اختیار دارند.

لزوم پیروی از اهل بیت (ع) در مسیر مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی/ دوری از سبک زندگی اهل بیت منشاء بسیاری مشکلات ماست

این مقام مسئول اذعان داشت: هریک از بزرگان دین ما و اهل بیت، درزمان خود اهل کارو  تولید بودند و به اقتضای زمان و فرصت هایی که در اختیار داشتند، در این مسیر به تلاش می پرداخته و دیگران را نیز به کار و کوشش ترغیب می کردند.

حجت الاسلام دانشی با اشاره به ارتباط مستقیم مدیریت جهادی واقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی بدون تلاش و مجاهدت امکان پذیر نیست و برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در کشور باید مدیریت جهادی و کار وکوشش را از اهل بیت یاد بگیریم.

توجه امام رضا (ع) به نیروی کار و احترام به کارگر

وی با بیان اینکه همه مشکلات ما ازجایی ناشی می شود که از سبک زندگی اهل بیت فاصله گرفته ایم، یادآور شد: اگر سبک زندگی اهل بیتی داشته باشیم، بسیاری از مشکلات ما از جمله اقتصادی حل خواهد شد؛ از جمله مشکلات امروز در کشورما، اسراف است که در ابعاد مختلف در خانواده ها و ادارات به چشم می خورد.

حجت الاسلام دانشی ادامه داد: روزی امام رضا (ع) مشاهده فرمود یکی از اطرافیان سیب نیمه خورده ای را رها کرده است؛ ایشان ناراحت شدند وفرمودند چرا اسراف می کنید؟ اگر شما میل ندارید، دیگران هستند که نیاز دارند.

وی خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) اهل کارو تلاش بوده ودیگران را به این امر ترغیب می کردند و همچنین به موضوع احترام به کارگر اهمیت می دادند؛ روزی ایشان کارگر جدیدی را مشاهده فرمودند که مشغول کار بود. در خصوص تعیین مزد او جویا شدند و زمانی که فهمیدند هنوز مشخص نشده، ناراحت شدند.

نیروی کار یکی از ارکان مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است

امام جمعه شهرستان بم با بیان اینکه توجه به نیروی کار یکی از ارکان و عناصر مهم تحقق اقتصاد مقاومتی برای تولید بیشتر و بهتراست، تاکید کرد: مقصود از تولیدی که در روایات وجود دارد، اشتغال به کار مشروع برای تامین زندگی و پیشرفت اقتصادی فرد و جامعه در عرصه های مختلف کشاورزی، دامداری، تجارت و صنعت است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید هدفمند، خاطرنشان کرد: امروز می بینیم کشورهای زورگو تحریم های ظالمانه ای بر ما تحمیل کرده اند چرا که از نیاز ما آگاهی دارند لذا اقتصاد مقاومتی برای بی نیازی از افراد پست و فرومایه است.

امام جمعه بم گفت: رهبر انقلاب بیش از ۲۰ سال قبل فرمودند باید به جایی برسیم که هرزمان اراده کردیم، بتوانیم شیر نفت را ببندیم بدون آنکه مشکلی برای کشور ایجاد شود؛ حال دولتمردان ما برای این امر چه کرده اند؟

باید اقتصاد کشور در برابر فشارهای بیرونی و تحریم ها مقاوم شود/ مردم از دولتمردان انتظار تحقق وعده ها و عملی شدن منویات رهبری را دارند

وی اذعان داشت: باید برای تحقق رفاه معقول و عزتمندانه برای جامعه ایرانی تلاش داشته باشیم و اقتصاد را به جایی برسانیم که در برابر فشارهای بیرونی و تحریم ها مقاوم باشد؛ در این صورت دولتمردان و مسئولین ما می توانند قرص محکم در برابر دشمنان بایستند و برای این امور این چنینی، ارزش های نظام را نادیده نگیرند و مورد معامله قرار ندهند.

حجت الاسلام دانشی ابراز کرد: ایران اسلامی و جامعه ایرانی به عزت نمی رسد مگر با پیمودن راه امام و شهدا و همچنین توجه به منویات رهبری و تلاش برای عملی کردن آنها؛ همانطور که معظم له فرمودند امسال، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است که تنها با حرف وشعار محقق نمی شود.

وی با بیان اینکه مردم ما از دولتمردان انتظار تحقق وعده ها و عملی شدن منویات مقام معظم رهبری را دارند، بیان کرد: نمی توان شعار حمایت از رهبری سر داد و از ایشان هزینه کرد اما در عمل خلاف فرمایشات معظم له عمل کرد؛ مردم ما انتظارچنین موضوعی را ندارند.

امام جمعه بم خاطرنشان کرد:ان شالله با توکل به خداو مجاهدت مخلصانه هرچه بیشتر ملت و کارگزاران نظام، مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبری محقق شود و شاهد عزت روز افزون ملت پرافتخار باشیم.

منبع : ناب نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.