19 آبان, 1394
مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان:

تلاش برای کنترل مصرف آب/کشت گلخانه ای افزایش پیدا می کند

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در تلاشیم تا با نهادینه کردن کشت گلخانه ای ضمن ایجاد تغییر روش کاشت محصولات کشاورزی، در زمینه مدیریت آب نیز قدم های جدی برداشته شود.

رضا نجفی در گفتگو اظهار داشت: مطابق آمارها بیش از ۹۰ درصد ذخایر آب موجود استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که اصلاح این روند امری جدی است.

وی افزود: در تلاشیم تا با برنامه ریزی های صورت گرفته محصولات کشاورزی سیستان و بلوچستان را به سمت تولید محصولات ارگانیک و کم‌آب‌بر سوق دهیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در سطح ۱۰۰ هزار هکتار با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال و اجرای طرح انتقال آب با لوله در سطح ۴۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی دشت سیستان با ۱۵ هزار میلیارد ریال در اولویت برنامه سال‌های آینده این سازمان قرار دارد که در صورت بهره برداری نقش بسزائی را در مدیریت آب خواهد داشت.

وی افزود: از دیگر اقدام های شاخص صورت گرفته در زمینه مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی؛ اجرای ۶۱۰ کیلومتر انتقال آب با لوله با ۳۰۰ میلیارد ریال، انتقال آب به روش کم فشار در سطح ۳۵۰۰ هکتار است که اهمیت بسزائی در کاهش مصرف آب دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، تبخیر بالا، نفوذپذیری زیاد آب در خاک به لحاظ نوع بافت آن در منطقه سیستان و وزش توفان های شن را عوامل اجرای طرح انتقال آب با لوله عنوان کرد و ادامه داد: با این رویکرد راندمان انتقال آب به مزارع به حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد می رسد.

نجفی سیستان و بلوچستان را به لحاظ شرایط اقلیمی و حاصلخیزی خاک آن مستعد برای تولید انواع محصولات کشاورزی خواند و فراهم بودن آب را راهی برای به منصه ظهور گذاشتن این توانمندی برشمرد.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.