21 مرداد, 1395

فرش دستباف شاه‌بیت غزل اقتصاد مقاومتی است

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در شرایطی که کشور هنوز از تنگنا‌های تحریم به کلی خارج نشده و در شرایطی که در سال اقتصاد مقاومتی هستیم، می‌شود گفت شاه‌بیت غزل اقتصاد مقاومتی فرش دستباف است.

حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران عصر دیروز در مراسم افتتاحیه شرکت فرش دستباف «جوشقان قالی» و رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت بافت قالی، اظهار داشت: هیچ کدام از حوزه‌های صنعت را نمی‌توان پیدا کرد که مانند فرش دستباف با حداقل سرمایه، شغلی با ارزش افزوده بالا ایجاد کند.

وی با بیان اینکه فرش دستباف با سرمایه‌گذاری اندک و به راحتی در هرجایی از ایران می‌تواند ما را از بیگانگان بی‌نیاز کند، افزود: اگر در حوزه‌های دیگر در رابطه با دانش نیازمند بیگانگان هستیم، در حوزه فرش دستباف هیچ کشوری به گرد پای ایران نمی‌رسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه صحبت‌های خود گفت: در شرایطی که کشور هنوز از تنگنا‌های تحریم به کلی خارج نشده و در شرایطی که در سال اقتصاد مقاومتی هستیم، می‌شود گفت شاه‌بیت غزل اقتصاد مقاومتی فرش دستباف است.

وی با اشاره به اینکه ما باید از همه مجاری قانونی و بستر‌های حقوقی برای حراست و پاسبانی از این داشته فرهنگی استفاده کنیم، بیان کرد: امروز ثبت مهارت بافت قالی در جوشقان را داشتیم و قبل‌تر هم در کاشان این اتفاق افتاد و امیدواریم این اتفاق به ثبت جهانی هم برسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: بستر دیگر قانونی، استفاده از سازمان جهانی مالکیت معنوی است که گام اول آن ثبت ملی است که همکاران ما در مرکز ملی فرش این روند را دنبال می‌کنند، پرونده برای ثبت ملی در مرحله نهایی است و امیدوارم سال آینده شاهد ثبت جهانی فرش جوشقان در سازمان مالکیت معنوی باشیم.

کارگر تصریح کرد: تا به حال ۲۹ منطقه جغرافیایی به ثبت جهانی رسیده‌اند و ۴۰ منطقه به ثبت ملی رسیده‌اند، امیدوارم گام بعدی ثبت جهانی فرش جوشقان باشد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به رشد فرش ایرانی تاکید کرد: علیرغم همه دشواری‌های این چند ساله، فرش ایرانی از لحاظ ارزآوری و صادرات روند رو به رشدی را دارد، در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی احوال فرش ایرانی خوب نبود.

وی ضمن اشاره به بند ۲۲ برجام بیان داشت: این بند در رابطه با لغو تحریم صادرات فرش ایرانی بود، سال ۲۰۱۰ ورود فرش ایرانی به آمریکا ممنوع شده بود و هر فرشی که در ایران تولید شده بود اجازه ورود به آمریکا و ترخیص از گمرک این کشور را نداشت ، اما از دی ماه شاهد ارسال اولین محموله فرش ایرانی از آلمان به آمریکا بودیم و از بهمن ماه از ایران به طور مستقیم به آمریکا ارسال محموله‌های فرش ایرانی را شاهد بودیم.

کارگر، ۴ ماهه اول سال ۹۵ را ماه‌های بهبود صادرات فرش ایرانی دانست و گفت: در ۴ ماهه اول امسال شاهد افزایش کل صادرات فرش ایرانی به خصوص صادرات به آمریکا هستیم و طبق آماری که گمرک ایران اعلام کرده، صادرات فرش دستباف به بیش از ۸۰ کشور دنیا با وزن بیشتر از یک‌هزار و ۴۰۰ تن، بالغ بر ۲ میلیون دلار ارزآوری داشته است که این آمار ۴۰ درصد نسبت به ۴ ماهه اول سال گذشته رشد داشته که بخش اعظم آن به دلیل ورود به بازار آمریکاست.

وی اشاره کرد : البته قرار نیست بدون نیازسنجی از مخاطب و بدون مطالعه اقدامی صورت دهیم وگرنه خیلی زود بازار از این نوع افزایش تولید اشباع می‌شود، بلکه ما باید در عین حفظ اصالت‌ها مراقب رقبای جدیدمان در بازار جهانی باشیم و ابزار‌های وصل شدن به بازار را هم داشته باشیم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.