20 مرداد, 1395

تحقق اقتصاد دانش بنیان در گرو اصلاح باور جامعه و تکیه بر تولیدات داخلی است

عطاء‌الله ربانی، اصلاح باور جامعه و تکیه بر تولیدات داخلی را ازجمله مهمترین اقدامات درراستای توسعه و تحقق اقتصاد دانش بنیان توصیف کرد.

چند سالی از زمانی که استان البرز وارد تقسیمات کشوری شده است، می‌گذرد؛ استانی در نزدیکی پایتخت که پژوهشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های زیادی را در دل خود جای داده است. با وجود آن‌که استان البرز، وسعت چندانی ندارد، اما قابلیت‌های بالای فنی، آزمایشگاهی و انسانی آن سبب شده است پارک علم و فناوری این استان در زمره پارک‌های فعال کشور قرار بگیرد. مهندس عطاء‌الله ربانی، رئیس این پارک، در گفت‌و‌گوی پیش رو به ظرفیت‌های استان، چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و مشکلات پارک علم و فناوری استان البرز پرداخته است.

 پارک علم و فناوری استان البرز از چه سالی کار خود را شروع کرد؟

سابقه تاسیس پارک علم و فناوری البرز به سال ۸۷ برمی‌گردد. البته مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی فعالیت خود را با رویکرد پارک از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده است که می‌توان گفت پارک علم و فناوری البرز، به عنوان اولین پارک کشور، سابقه عملی ۲۵ ساله دارد. این پارک از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید فعالیت‌های خود را به طور چشمگیری افزایش داده است تا جایی که تا پایان سال ۹۲، ۸ شرکت فناور جذب آن شده بودند و تا آن زمان کارهای مقدماتی و سازمان‌دهی پارک انجام گرفته بود. اما از ابتدای سال ۹۳ بحث جذب فناوران و شرکت‌های فناور در دستور کار جدی پارک قرار گرفت و در سال‌های ۹۴ و ۹۵ نیز همین سیاست در پیش گرفته شد.

 پس از آن‌که تصمیم به جذب شرکت‌های فناور گرفتید، این شرکت‌ها به چه تعداد رسیدند؟

در پایان سال ۹۳، تعداد شرکت‌های فناور جذب شده در پارک به ۴۰ شرکت رسید و در پایان سال ۹۴، ۷۱ شرکت فناور جذب پارک استان البرز شدند.

 این شرکت‌ها، زمانی که آن‌ها را جذب کردید، در چه مرحله‌ای بودند؟ آیا از ابتدا کارشان را با شما شروع کرده‌اند یا پیش از این نیز فعالیت داشتند؟

شرکت‌های فناوری که جذب پارک البرز شده‌اند، مراحل ابتدایی کار را طی کرده‌اند. آن‌ها ایده خود را به محصول تبدیل کرده‌اند و طبق ضوابطی که برای پارک‌ها در نظر گرفته شده است، مدتی از تاسیس آن‌ها نیز می‌گذرد.

 شما چه خدماتی به این شرکت‌ها ارائه می‌دهید؟

این شرکت‌ها به پارک می‌آیند تا فرایند تولید محصولشان را بهینه کنند و در تجاری‌سازی محصول خود از پارک کمک بگیرند. ما در بحث تولید، تجاری‌سازی و فروش به آن‌ها کمک می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین خدماتی که پارک به شرکت‌های پذیرش شده ارائه می‌دهد، تامین فضای استقرار در حد دفتر کار یا محل فعالیت آزمایشگاهی و یا کارگاهی شرکت‌هاست. همچنین پیگیری بهره‌مندی از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق شرکت‌های مشاوره‌ای یا مکاتبات اداری و کمک به بازاریابی و فروش خدمات محصولات فناورانه تولید شرکت‌ها را انجام می‌دهیم.

 زمینه فعالیت آن‌ها چیست؟

شرکت‌های مستقر در پارک در تمامی حوزه‌ها و در زمینه‌های برق و الکترونیک، مکانیک، داروسازی، شیمی، خدمات مشاوره و تجاری‌سازی، کشاورزی، معدنی، عمران و… فعالیت دارند.

 گفته می‌شود که هدف شرکت‌های دانش‌بنیان در قدم اول باید رفع نیازهای استان خود با استفاده از ظرفیت‌های آن استان باشد. شما چقدر در این زمینه موفق بوده‌اید؟

قاعدتا انتظار این است که بخشی از تقاضاهای استان، مخصوصا تقاضای تخصصی شرکت‌های فناور، پوشش داده شود؛ شرکت‌هایی که با نیازهای روز کشور آشنا هستند و تولیداتشان به رفع نیازهای تخصصی می‌انجامد. در استان البرز نیز محصولات تولید شده شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، هم مشتریان و متقاضیان استانی دارد و هم این‌که شرکت‌هایی آماده دریافت تقاضاها و تامین محصولات مورد نیاز استان هستند.

 مثال می‌زنید؟

مثلا یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ما تولیدکننده بتن غلتکی جایگزین آسفالت است. تولید سیمان در کشور ما بالاست ولی ارزش صادراتی چندانی ندارد اما قیر بازار صادراتی خوبی دارد. بتن غلتکی می‌تواند با قابلیت بالاتر همان کار آسفالت را انجام دهد، مخصوصا در فرودگاه‌ها و محوطه‌های انبار و حتی خیابان‌ها. عمر مفیدش بالاتر است و قابلیت رنگ‌پذیری هم دارد. این چیزی است که شهرداری‌ها در استان به آن نیاز دارند و اقداماتی برای مصرف آن در استان صورت گرفته است. یا در حوزه الکترونیک استفاده از نورپردازی در محیط شهری مطرح است. همچنین بعضی شرکت‌ها در بخش تجهیزات آب و فاضلاب و در زمینه تعمیرات شبکه‌های آب، لوازم و تجهیزات مناسبی تولید کرده‌اند مثل تولید روبات‌هایی که برای مانیتورینگ شبکه فاضلاب استفاده می‌شود. بعضی از شرکت‌های فناور هم در زمینه آنتن‌های مخابراتی محصولات باکیفیتی تولید کرده‌اند که می‌توانند در اختیار اپراتورهای تلفن همراه و شرکت مخابرات قرار بگیرند. به این ترتیب، برخی از نیازهای استان در داخل استان توسط شرکت‌های فناور تامین می‌شود.

 برآوردتان برای سال ۹۵ چیست؟

از نظر جذب شرکت، برآوردمان این است که تا پایان امسال تعداد شرکت‌ها به حدود ۱۰۰ شرکت برسد و انتظار داریم این شرکت‌ها در پایان سال ۹۵ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از محل فروش محصولات خود درآمد داشته باشند.

 به عنوان کسی که با تعداد بالایی از شرکت‌های دانش‌بنیان از نزدیک در ارتباط هستید، عمده مشکلات آن‌ها را چه می‌دانید؟

معمولا محصولاتی که از جانب این شرکت‌ها تولید می‌شوند، نو و جدیدند لذا ابتدا باید برای معرفی و کارکرد این محصولات فعالیت‌های مناسبی انجام شود. برای آن‌که بتوان به این شرکت‌ها در معرفی و تجاری‌سازی محصولاتشان کمک کرد، زمینه حضورشان در نمایشگاه‌های داخل و خارج از استان فراهم می‌شود تا بتوانند با عرضه محصولات خود، تولیداتشان را معرفی کنند. بعضی از شرکت‌ها هم مشکل استقرار و فضای کار دارند. در پارک علم و فناوری البرز امکاناتی چون فضای دفتری، آزمایشگاهی و اندکی هم فضای کارگاهی در حد مقدورات در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد. از طرفی این شرکت‌ها برای این‌که بتوانند مواد اولیه تهیه کنند و تولید کافی داشته باشند، نیازمند تسهیلات هستند. برای حل این مشکل، گاهی از اعتبارات خود پارک به آن‌ها تسهیلات داده می‌شود و بعضی اوقات هم این شرکت‌ها به بانک‌ها و صندوق‌ها معرفی می‌شوند. گاهی نیز زمینه‌ای فراهم می‌کنیم تا از خدمات و تسهیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بعضی از وزارتخانه‌های دیگر و صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند. همچنین در استان البرز حمایت‌های اداری خوبی در نظر گرفته شده است و رایزنی‌هایی با مدیران استانی انجام شده تا از فروش محصولات دانش‌بنیان حمایت شود.

 مشکلات شما در پارک علم و فناوری استان البرز چیست؟

پارک استان البرز امکانات و فضای کمی در اختیار دارد. بعضی از شرکت‌ها علاقه‌مند هستند که به آن‌ها زمین داده شود که ساختمان خودشان را بسازند. ولی ما این امکان را نداریم که از طریق واگذاری زمین به این شرکت‌ها کمک کنیم و لازم است در این راستا دستگاه‌های مسئول با ما همکاری داشته باشند. از نظر بودجه تخصصی سالانه با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم که ان‌شاءالله با مساعدت نمایندگان محترم استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و دستگاه‌های ذی‌ربط ملی این مشکل به‌سرعت برطرف شود. در اختیار داشتن فضایی در حوزه شهر کرج برای سهولت دسترسی فناوران به خدمات پارک از نیازهای دیگر پارک است. از همه مهم‌تر، اصلاح باور جامعه و تکیه بر تولیدات داخلی به جای وابستگی به محصولات خارجی است. استان البرز از لحاظ توانمندی‌های نیروی انسانی و مراکز علمی و پژوهشی، جزو استان‌های دارای قابلیت‌های بالای کشور است و در خیلی از شاخص‌ها در رده استان‌های برتر قرار دارد. امیدواریم شرایط به گونه‌ای پیش برود که گام‌های موثرتری در راستای توسعه علم و فناوری در استان برداشته شود و سهمی درخور توان استان در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور داشته باشیم.

منبع : بنیاد نخبگان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.