20 مرداد, 1395

ارتقا تولید و ایجاد اشتغال پایدار نیازمند ایجاد بستری مناسب به منظور سرمایه‌گذاری است

نعمت‌الله رضایی در جلسه راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی که در استانداری مرکزی برگزار شد با اشاره به ارتقا تولید اظهار داشت: ارتقا تولید و ایجاد اشتغال پایدار نیازمند ایجاد بستری مناسب به منظور سرمایه‌گذاری است تا شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذار فراهم شود و ارتقا و توسعه لازم انجام شود.

 رضایی افزود: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی باید از منابع دستگاه‌ها استفاده کنیم و در بحث ارتقا تولید باید به‌دنبال ایجاد بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری باشیم، ۱۳۶ هزار نفر دوره آموزشی در قالب صد و ۱۷ هزار طرح باید پیش‌رو داشته باشیم در این راستا برخی از دستگاه‌ها اعم از بنیاد شهید و بسیج اعلام آمادگی کردند بنابراین نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌ها اعم از آنهایی که صرفا دولتی هستند بوده و تاکنون ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل دستگاه‌ها دریافت کرده‌ایم.

معاون امور برنامه‌ریزی و زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری گفت: طبق تبصره ۱۶ قانون بودجه دستگاه‌ها می‌توانند ۱۰ درصد از اعتبارات خود را به منظور پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هزینه کنند.

وی افزود: مطابق برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی ۲۵۷ پروژه به منظور ارتقا تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی تعریف شده که این پروژه‌ها باید متناسب با شعار امسال که اقدام و عمل است به صورت مستقیم منجر به عمل شوند و مجریان این پروژه‌ها در دستگاه‌ها باید مشخص شوند.

معاون امور برنامه‌ریزی و زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: طرح ارتقا تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی با ۴ هدف به منظور مناطق روستایی دنبال می‌شود که عبارتند از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی روستائیان، ایجاد اشتغال پایدار روستایی، اصلاح ساختار اقتصادی روستا و افزایش سهم اقتصاد روستا از تولید ناخالص داخلی کشور که در ذیل هر یک از این اهداف برنامه‌هایی تعریف شده است.

رضایی بیان داشت: این هدف‌ها با موضوعاتی مانند افزایش سهم سرمایه‌گذاری بخش دولتی و غیردولتی در فعالیت‌های اقتصادی روستایی اعم از تولیدی و خدماتی، اعمال سیاست‌های تشویقی در راستای جذب سرمایه‌های خرد و کلان روستایی و تشویق سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در راستای افزایش سهم نیروی کار و ارزش افزوده در بخش‌های خدمات و صنعت نسبت به بخش کشاورزی، سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی با اولویت معدن، گردشگری، صنایع دستی، تبدیلی و تکمیلی دنبال می‌شوند.

وی ادامه داد: باید سیاست‌های لازم در راستای افزایش سهم ارزش افزوده در بخش‌های عمده اعمال شود، ۲۶٫۶ سهم ارزش افزوده تمامی فعالیت‌های اقتصادی در روستاها است که اگر نفت را از آن کم کنیم ۱۹ درصد می‌شود، ۳۷٫۴ ارزش افزوده در بخش کشاورزی، ۲۸٫۹ ارزش افزوده صنعت و معدن و ۱۳٫۷ ارزش افزوده بخش خدمات است.

معاون امور برنامه‌ریزی و زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری عنوان کرد: ۹۳٫۵ درصد تولید کشاورزی در روستا‌ها است طبق هدف‌گذاری انجام گرفته مقرر شده که هزار و ۱۷۳  شغل ایجاد شود و نرخ بیکاری به ۷ و نیم درصد برسد.

وی تصریح کرد: یک کمیته راهبری استانی با مسئولیت استاندار و مدیرکل امور روستایی و شوراها باید این طرح را پیگیری کند که وظایف و اختیاراتی از جمله تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان به‌ صورت سالانه متناسب با ظرفیت‌های استان در چارچوب پروژه، توزیع فعالیت‌ها و تعیین وظایف دستگاه‌ها و غیره دارد.

معاون امور برنامه‌ریزی و زیربنایی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری بیان کرد: طبق تبصره ۱۶ قانون بودجه، دستگاه‌ها می‌توانند ۱۰ درصد از اعتبارات خود را به منظور پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هزینه کنند اگر بخواهیم تحرکی در روستا داشته باشیم باید یک اولویت‌بندی در برنامه‌هایمان داشته باشیم که در مرحله نخست برای هر استان ۲۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده و به منظور تجهیز منابع در استان‌ها بالای ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در نظر داریم.

رضایی ادامه داد: هماهنگی‌های لازم در تهران انجام شده و مشخص کردیم که سهم اقتصاد روستا ۲۶٫۶ درصد شد و برآورد کردیم که این سهم را به ۲۸٫۶ درصد برسانیم بنابراین نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری در روستاها هستیم روستا شامل سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات است و امنیت غذایی وابسته به روستا بوده، لازم است که سهم کشاورزی را افزایش دهیم تا شاغلان این بخش کاهش یافته و به سمت صنعت گرایش یابند.

منبع : قدس آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.