19 مرداد, 1395

اقتصادی دانش بنیان نباشد، محکوم به شکست است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجا‌ن‌شرقی، عدالت‌محوری و دانش‌بنیانی را از رویکردهای اساسی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: هر اقتصادی دانش بنیان نباشد، محکوم به شکست است

داوود بهبودی در دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی ویژه شهرداران آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در برابر شوک، محدودیت‌ها و عوارض مقاومت کرده و آسیب نبیند، همچنین به وضعیت تعادلی بازگشته و به فعالیت مجدد ادامه دهد.

 

وی افزود: ما می‌خواهیم اقتصاد را درونزا کرده تا به منابع درون شهر متکی شود، همچنین برونگرا باشد تا به صادرات محصولات و تبادل سرمایه و تکنولوژی بپردازد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باید مردمی باشد، یعنی مردم توانمندی، اثربخشی و خدمات بهینه شهرداران و مسئولان را درک کنند و رشد و توسعه پایدار شهر را شاهد باشند، بیان کرد: ویژگی‌هایی که برای اقتصاد مقاومتی ذکر شد، در تمامی اقتصادهای پویا و پیشرفته وجود دارد و موضوع تازه‌ای نیست.

 

وی افزود: ما از لحاظ بازدارندگی دفاعی وضعیت مطلوبی داریم و در امنیت داخلی چالشی نداریم؛ از لحاظ سیاست بین‌الملل نیز نقش تعیین‌کننده داریم؛ به طوری که شش ابرقدرت جهان چاره‌ای ندارند جز اینکه با ایران مذاکره کنند.

 

وی عنوان کرد: کشور ما در تولید علم نیز سطح قابل قبولی دارد. اما در اقتصاد دارای ضعف‌های زیادی است، نرخ بیکاری و فقر بالاست، میزان صادرات مطلوب نیست، همچنین شاخص بهره‌وری پایین است و رفاه مردم در شان کشوری به نام ایران نیست و به همین دلایل رهبر معظم انقلاب بر اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید دارند.

 

بهبودی خاطرنشان کرد: در ۱۲ سال گذشته نسبت به برنامه سند چشم انداز عقب افتاده‌ایم، جبران این عقب‌افتادگی به عهده ما است و در این راستا باید منابع جدیدی کشف کنیم و از تکیه به منابع محدود دولتی پرهیز کنیم .

 

وی در پایان افزود: ما ۱۰۰ سال سابقه برنامه‌ریزی متعارف داریم؛ تقریبا ۴۰ سال آن برنامه‌ریزی به شکل کالبدی بوده که منجر به توسعه نشده است و امروزه حدود ۳۰ سال است دنیا به سمت برنامه‌ریزی مشارکتی ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان در انتخاب هدف و مسیر روی آورده که ما نیز چاره‌ای نداریم جز اینکه به این سمت حرکت کنیم، اما فضای بعدی برنامه‌ریزی شبکه‌ای است که فاز جدیدی از برنامه‌ریزی به شمار می رود که جهان مدرن به تدریج به این سمت پیش می رود

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.