2 آبان, 1394
حسین راغفر اقتصاددان در گفتگو با

ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی واکنشی به وابستگی اقتصاد ایران بود/ مهمترین محور اقتصاد مقاومتی, تولید ملی است

حرکت در مسیر استقلال اقتصادی سبب خواهد شد که دیگران نتوانند با ابزارهای سیاسی، اراده خودشان را بر کشور تحمیل کنند. به دلیل آنکه در طول سال های گذشته نتوانستیم در مقاوم سازی و استقلال اقتصادی کشور حرکت کنیم، لذا پایه های اقتصادی کشور متزلزل گردیده است

حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، در گفتگو با خبرنگار سایت دفاع اقتصادی، در پاسخ به این سوال که آیا استقلال اقتصادی به معنای همان خودکفایی است، گفت: استقلال اقتصادی به معنای تمام خودکفایی نیست.
وی گفت: استقلال اقتصادی به این معنا است که در درون بدنه کشور، تصمیمات اساسی در حوزه متغیرهای اصلی و مهم اقتصاد کشور گرفته شود تا با عنایت به فرصت¬های درون کشور، در داخل قدرت آفرین باشد و نه در بیرون از مرزها.
راغفر افزود: اگر استقلال در داخل ایجاد نشود، در رویایی های مختلف با دشمن مجبور به امیتاز دهی هستیم.
وی با اشاره ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه در طول سال های گذشته نتوانستیم در مقاوم سازی و استقلال اقتصادی کشور حرکت کنیم، لذا پایه های اقتصادی کشور متزلزل گردیده است.
راغفر گفت: ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی واکنش به همین تزلزل و وابستگی اقتصادی کشور بوده است. لذا هرچه به سمت اقتصاد مقاومتی با قدرت حرکت کنیم، می توانیم پایه های اقتصادی کشور را مستقل از تعاملات و اتفاقات خارج از کشور بسازیم.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا بار دیگر با اشاره به این موضوع که استقلال اقتصادی به معنای اتخاذ سیاست های اساسی در مورد متغیرهای مهم اقتصادی کشور از جمله نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ رشد و .. است، تصریح کرد: حرکت در مسیر استقلال اقتصادی سبب خواهد شد که دیگران نتوانند با ابزارهای سیاسی، اراده خودشان را بر کشور تحمیل نمایند.
حسین راغفر استقلال را امری نسبی عنوان کرد و گفت: برای حرکت به سمت استقلال اقتصادی، مهم ترین مسئله، محور قراردادن تولید است.
وی گفت: بایستی ظرفیت های تولیدی در کشور مناسب و کافی باشد تا بستر برای تولید ملی و داخلی مهیا گردد.
راغفر افزود: بایستی ظرفیت های تولیدی به قدری مهیا باشد که بالقوه توان تولید هر کالایی حتی در شرایط عدم مزیت نسبی وجود داشته باشد تا در صورت تحمیل فشار خارجی بتوان مبادرت به تولید آن کالای خاص نمود.
راغفر با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی، محور تولید ملی است، گفت: تحقق هر چه سریع تر اقتصاد مقاومتی علاوه بر تقویت تولید ملی، استقلال اقتصادی را نیز به ارمغان خواهد اورد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.