18 مرداد, 1395

رکورد تولید گندم و نفت در سال اقتصاد مقاومتی

رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید مصوبه ای که در خرداد ماه سال ۹۰ به تصویب هیات دولت رسید،اختیار تعیین حقوق و دستمزد اعضای هیات امنای صندوق توسعه ملی را به خودشان واگذار کرده بود که این موضوع در دولت اصلاح شد.

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه وبودجه در نشست خبری برای تشریح لایحه اصلاحیه بودجه، برنامه ششم و برنامه های دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی در پاسخ به سئوالات متعددی که درباره تفکیک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به دو سازمان برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی مطرح شد با طرح پیشینه ای ازاین تصمیم گفت: وقتی به عنوان معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی از سوی رییس جمهور انتخاب شدم، هیچ اختیاری در استانها نداشتم زیرا با انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی اختیارات سازمان های برنامه ریزی در استانها به وزارت کشور سپرده شده بود.

به گزارش خبرنگار بولتن نیوز، وی افزود: به تدریج با اصلاحاتی که صورت گرفت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانها از مجموعه وزارت کشور خارج شد.اما به دلیل آنکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید همزمان بودجه ریزی،برنامه ریزی و نظارت بر تخصیص ها را هم انجام می داد  و از سویی وظیفه راهبری اقتصاد مقاومتی هم به این سازمان محول شده بود، لذا از زمستان سال گذشته تصمیم به تفکیک این سازمان به دو بخش اداری و استخدامی با بخش برنامه ریزی و بودجه ریزی گرفته شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از زمستان سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که چقدر خوب است که بخش اداری از تحت شعاع بودن بودجه و برنامه و مسایل تخصیص نباشد.زیرا سازمان یک وظیفه مهمتر یعنی اجرای اقتصاد مقاومتی هم برعهده داشت که با توجه به بسته هایی که از سوی مقام معظم رهبری برای راهبری اقتصاد مقاومتی ارایه می شد،در نتیجه این تفکیک انجام شد.

نوبخت با بیان اینکه در جریان  تصویب یا نگارش تمام بودجه های بعد از انقلاب قرار داشته،گفت:یکی دیگر از مسایل که سبب تفکیک این سازمان شد،ضرورت نظام پرداخت ها بود،به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک همکار دیگر در دولت داشته باشیم.

اصلاح نظام پرداخت
رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار کذب منتشره در برخی شبکه های اجتماعی با ابراز تاسف ازانتشار این خبر که مشخصا درباره پرداخت حقوق بازنشسته ها مطرح شده،گفت: اخیرا کمپینی در فضای مجازی راه افتاده که قصد دارد القا کند در لایحه برنامه ششم مبنای پرداخت به بازنشسته ها هنگام بازنشستگی به جای ۲ سال آخر ۵ سال آخر سنوات خدمتی مد نظر قرار می گیرد،در حالی که چنین خبری کذب است.

او افزود: همچنان مبنای پرداخت بازنشستگی همچنان ۲ سال آخر خدمت خواهد بود.
نوبخت با اشاره به برنامه دولت برای اصلاح نظام پرداخت،گفت: قانون خدمات کشور باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه استخدام دولتی همچنان دربرنامه ششم پابرجاست و پیش بینی شده به جای هر ۵ نفری که بازنشسته می شوند یک نفر استخدام جدید صورت بگیرد،گفت:درلایحه برنامه ششم که دو بار به مجلس ارایه شده ،علاوه بر متن قبلی ۸۰ بند از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی نیز در آن جای گرفته و در واقع ویرایش جدیدی از برنامه ارایه شد.

تاکید مقام معظم رهبری بر امنیت غذایی و خودکفایی
نوبخت گفت: در اقتصاد مقاومتی مساله امنیت غذایی و خودکفایی بسیار مورد تاکید بوده است به طوری که در سال های گذشته رهبری و دولت سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای امر کشاورزی و ذخیره گندم اختصاص دادند؛ خودکفایی می تواند قدرت یک کشور را بالا برده و حتی  قاطعیت ما را در مذاکراتی نظیر برجام افزایش دهد.

وی به دو کالای گندم و چای بعنوان کالاهای راهبردی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: ارزش گندم خریداری شده از کشاورزان بالغ بر ۱۲ هزار و ۹۶۴ میلیارد تومان است که تا امروز ۶ هزار و ۹۵ میلیارد تومان آن را پرداخت کردیم و در صدد هستیم ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باقی مانده را در اسرع وقت بپردازیم.

عبور از تولید ۱۰ میلیون تن گندم
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در مقایسه با سال گذشته از نظر وزنی تا امروز خرید گندم کشاورزان بیش از ۳۵٫۹ درصد افزایش نشان می دهد که نشانگر رشد خوب اقتصادی در بخش کشاورزی است.

به گفته وی اگر همین روند در بخش خرید گندم ادامه یابد گندمکاران ما را از واردات این کالای راهبردی بی نیاز می کنند.

نوبخت با بیان اینکه تا صبح امروز بالغ بر ۹۰ هزار و ۵۰۰ تن چای با ارزش ۱۶۵ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده،عنوان کرد: از این مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است و مابقی به تدریج پرداخت خواهد شد.

وی پیش بینی کرد که میزان تولید گندم کشور در سال جاری از ۱۰ میلیون تن فراتر برود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره انتقادهایی که  به نتایج برجام صورت می گیرد،اظهار داشت: آنهایی که مدام تکرار می کردند  «برجام، نه» به این امر توجه داشته باشند که اگر برجام نبود چه اتفاقاتی می افتاد؛ اینکه امروزه ما می توانیم نفت و میعانات گازی را به راحتی صادر کرده و درآمد حاصل از آن را به ریال تبدیل می کنیم تا صرف هزینه های جاری و عمرانی کشور شود از دستاوردهای همین برجام است.

وی افزود: اما انتظارات ما از برجام تنها محدود به وصول این مطالبات نمی شود بلکه در فضای پسابرجام به دنبال گسترش فرصت های سرمایه گذاری خارجی ها هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به  آمار پروژه هایی که پس از برجام نهایی شده  این پروژه ها را ۵ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: اما آنچه که مسلم است زمان بر بودن سرمایه گذاری تا برداشت محصول آن است البته بعداز تصویب برجام مجموعا ۶۶ طرح به تصویب رسیده که ارزش آن ۵ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار است.

نوبخت گفت: رتبه کشور در  OACB که اعتبار هر کشور را رتبه بندی می کند از هفتم به ششم بهبود یافته که طبق برنامه ریزی های انجام شده تا ماه ژانویه یک بازنگری مجددی در این رتبه صورت می گیرد؛ بهبود هر چه بیشتر رتبه کشورمان و در مقابل آن کاهش هزینه ها را به دنبال خواهد داشت.

انتخاب قانونی صندوق توسعه ملی
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره شبهات مطرح شده درانتخاب رییس صندوق توسعه ملی گفت: انتخاب رئیس صندوق توسعه ملی کاملا قانونی بوده و هیچ کوتاهی در این خصوص صورت نگرفته است. صندوق توسعه ملی زیرنظر هیات امنا اداره می شود این هیات امنا متشکل از نمایندگان یا افرادی از سه قوه هستند و دو ناظر هم از اتاق بازرگانی و تعاون حضور دارند.

وی افزود: این هیات امنا پنج نفر اعضای هیات عامل را انتخاب می کنند و رئیس صندوق از بین این پنج نفر انتخاب می شود.

به گفته وی در هیچ جای قانون پیش بینی نشده که حتما با این پنج نفر جلسه ای را به صورت رسمی برگزار کنند تا بتوانند از بین آنها رئیس صندوق را انتخاب کنند بلکه این پنج نفر به صورت شفاهی می توانند آمادگی خود را اعلام کنند و بعد این نظر شفاهی خود را کتبا به اطلاع برسانند.

نوبخت خاطرنشان کرد: طبق قانون اگر برای برگزاری جلسه ای ضرورتی وجود داشته باشد ما حتما آن جلسه را برگزار می کنیم اما برای انتخاب رئیس صندوق توسعه ملی هیچ ضرورتی در قانون دیده نشده است.

رشد مثبت اقتصادی و افزایش تولید نفت
رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته برای تحقق رشد ۵ درصدی سال جاری گفت:این پیش بینی  نه تنها در مراکز دولتی بلکه در نهادهای بین المللی پیش بینی شده؛ رشد اقتصادی در راستای تحقق چشم انداز ۲۰ ساله بسیار پویاست و تمام فعالیت های اقتصادی بر مبنای این شعار تحقق می پذیرد.

وی افزود:در سه ماهه پایانی امسال سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ۲۸ طرح به مبلغ ۲ میلیارد و ۸۷۳ میلیون دلار و در چهارماه و نیم امسال در ۳۸ طرح به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۹۵ میلیون دلار انجام شده است.

معاون رئیس جمهور با تاکید براینکه یکی از مباحث برجام این بود که اگر برجام را اجرا کنیم چه دستاوردی دارد؟ گفت: یک عده می گفتند هیچ و یک عده می گفتند می توانیم با اجرای برجام برخی از موانع اقتصادی کشور را برداریم.

وی افزود: ما از موضع روشنگرانه و شجاعت مقام معظم رهبری نسبت به بدخواهان انقلاب اسلامی سپاسگذاریم زیرا این مواضع و مطالبه گری ایشان ما را نیز در مذاکرات از مطالبه گری بیشتری برخوردار کرد. از رهبر معظم انقلاب سپاسگذاریم که هدایت می کنند و راه را با فشار و منطق به طرف خارجی برای ما هموارتر می سازند.

او گفت: یکی از بزرگترین تحریمها، تحریم نفتی بود که آنها توانستند با زورگویی میزان صادرات نفت خام کشور را به ۱ میلیون بشکه در روز تقلیل دهند درحالی که ما پیش از آن ۲٫۵ میلیون بشکه نفت صادر می کردیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه آنها قصد داشتند کاهش صادرات نفت ایران را به حدی ادامه دهند که مجبور شویم نفت را در برابر غذا بفروشیم گفت: اولین کار دولت این بود که جلوی کاهش صادرات نفتی را گرفت.

منبع : بولتن

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.