18 آبان, 1394
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید کشاورزی و روستایی خبر داد

تشکیل شرکت های بذر برای خودکفایی با مشارکت صرب‌ها

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید کشاورزی و روستایی گفت:برای خودکفایی در تولید بذر مورد نیاز کشور به‌ویژه تولید گندم، جو، ذرت، یونجه و آفتابگردان، شرکت تولید و تجارت بذر تشکیل می شود.

نادرعلیزاده، امروز در نشست خبری اتحادیه تعاونی‌های تولید کشاورزی و روستایی با اعلام این خبردر پاسخ به تسنیم، اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی ردیف اعتباری برای حفظ آب و خاک و یک پارچه سازی اراضی کشاورزی دارد و از این محل بخشی از شرکت های ما در این راتباط اقدام به تجهیز و نوسازی تجهیزات خود کرده اند و فعالیت های یک پارچه سازی در حال انجام است.

وی افزود: در برنامه ششم درصدد این هستیم که اقدام به افزایش اعتبار این بخش و سایر بخش‌ها مرتبط با موضوع اقدام کنیم.

علیزاده گفت: ۲۰۰ شرکت ما با تجهیز و نوسازی تجهیزات  برای یک پارچه سازی اراضی در حال فعالیت هستند، اما اینکه بگوییم که چه هکتاری از اراضی کشاورزی یک پارچه سازی شده است حضور ذهن برای پاسخ گویی ندارم.

وی افزود: ما در ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتاری که در اختیار داریم باید پاسخ گو باشیم و مابقی اراضی مربوط به معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.

در ادامه این مراسم وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شهرک‌های کشاورزی برای توسعه محصولات گلخانه‌ای خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با شهرک‌های کشاورزی منعقد شده است، مدیریت آب و استفاده از منابع آبی، محصولات سبزی و صیفی در گلخانه‌ها و در فضای بسته صورت می گیرد.

علیزاده افزود: توسعه کشاورزی جز با توسعه محصولات گلخانه‌ای مقدور نیست. طی تفاهم‌نامه‌ای که با شهرک‌های کشاورزی منعقد شده است، کشت محصولات گلخانه‌ای سبزی و صیفی در پراکنش متناسب و بر اساس الگوی کشت در کشور اجرایی می شود.

وی ادامه داد: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی یکی از برنامه های اصلی ما به حساب می آید و در بسته های کاری این سازمان قرار گرفته است.

تشکیل شرکت های بذر برای خود کفایی با مشارکت صرب‌ها

در این مراسم وحید ابطهی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید کشاورزی و روستایی نیز گفت:برای خودکفایی در تولید بذر مورد نیاز کشور به‌ویژه تولید گندم، جو، ذرت، یونجه و آفتابگردان، شرکت تولید و تجارت بذر تشکیل می شود.

وی افزود: این شرکت با مشارکت محققان داخل کشور و محققان صربستانی کلید خورده است و به‌زودی هیأتی از صربستان برای  تولید بذر وارد ایران می شود تا پژوهشگاه بذر با مشارکت اتحادیه مرکزی تشکیل شود.

ابطهی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه بذر کشور سعی دارد بذور مصرفی در محصولات استراتژیک را با توجه به آزمون خاک و مقاومت در خشکسالی تهیه و تولید کند.

وی در ادامه درباره سایر فعالیت های این اتحادیه گفت: این اتحادیه توانست در سال‌های ۹۳ و ۹۴، ۱۲۱ هزار تن گوجه‌فرنگی را از بازار خریداری و فرآوری آنها  کند.

وی یادآور شد: تنظیم بازار گوجه‌فرنگی که با فعالیت مقتدرانه اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید کشاورزی به‌وجود آمد، در سکوت رسانه‌ای و به‌صورت چراغ‌خاموش دنبال شد.

ابطحی تأکید کرد: سال گذشته این اتحادیه در تنظیم بازار شب عید و توزیع میوه مورد نیاز مردم اقدامات مؤثری انجام داد که نشان‌دهنده نقش اتحادیه‌های تولید به‌عنوان بازوهای اجرایی مویرگی وزارت جهاد کشاورزی در بدنه کشور است.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.