4 مرداد, 1395

بی توجهی مجلس دهم به اقتصاد مقاومتی از مرز ۶۰ روز گذشت

۶۰ روز از عمر مجلس دهم می‌گذرد و در کمتر از چشم به هم زدنی شاهد پایان دوره نمایندگان مجلس دهم خواهیم بود، بر همین اساس بهتر است نمایندگان با پرهیز از سیاسی کاری همانطور که رهبر انقلاب فرمودند موضوع اقتصاد مقاومتی را در اولویت قرار دهند تا هر چه سریعتر شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشیم.

صبح روز ۸ خرداد سال جاری بود که دهمین دوره از مجلس شورای اسلامی رسما کارش را آغاز کرد. در همان ساعات اولیه افتتاح مجلس دهم حجت‌الاسلام محمد محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری پیام ‌حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به مجلس دهم را قرائت کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاوم با همه الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی را دو اولویت فوری کنونی دانستند.

ترسیم نقشه راه مجلس دهم توسط رهبر انقلاب

تعیین دو اولویت فوری از سوی رهبر انقلاب در نخستین روز کاری مجلس دهم در واقع به نوعی نقشه راه را برای مجلسی ها ترسیم کرد.

پیش از این هم مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر در سخنان خود بارها بر مساله «اقتصاد» و «جنگ اقتصادی» که دشمنان در راستای مقابله با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته‌اند، تاکید کرده و راهکارهای مقابله با آن را نیز بارها گوشزد کرده‌اند و حتی در نامگذاری‌های‌شان برای سال‌ها نیز این موضوع را مدنظر قرار داده‌اند، به نحوی که مشاهده می‌کنیم سال‌های اخیر را با نام‌هایی همچون “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل”، “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی”، “حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی”، ” تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى” ، “جهاد اقتصادی”، نامگذاری کردند.

مقام معظم رهبری با آگاهی کامل از جنگ اقتصادی دشمن و اهداف آن‌ها از تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه ایران همواره تلاش کردند، به ارائه برنامه‌ها و الگوهای مناسب جهت مقابله با این فشارها بپردازند و با توجه به تشدید فشارها و تحریم‌های دشمنان در سال‌های اخیر آنچه بیش از پیش در سخنان اخیر مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده، بحث «اقتصاد مقاومتی» است چرا که ایشان معتقدند که یکی از راه‌های عبور از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز کنونی جدی‌گرفتن اقتصاد مقاومتی است، بر همین اساس به نظر می‌رسد که مجلس دهم باید بیش از گذشته به این مهم توجه داشته باشد و برنامه‌های اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد.

از برنامه ششم تا اصلاح شبکه بانکی

در همین رابطه سید فرید موسوی، نماینده مردم تهران می‌گوید: در حال حاضر کشور در شرایط خاص اقتصادی قرار دارد و با توجه به پیام مقام معظم رهبری به مراسم افتتاحیه مجلس دهم، فرهنگ و اقتصاد جزو اولویت‌های مجلس دهم خواهند بود و به این جهت کمیسیون اقتصادی وظیفه مهم و سنگینی را بر عهده دارد و لازم است کمیسیون اقتصادی برنامه مدونی را برای اولویت‌های قابل بررسی اقتصادی در اختیار داشته باشد. به این جهت به نظر می‌رسد ابزار نظارتی مجلس و کمیسیون اقتصادی که در سال‌های پیش در مجلس مصوباتی را داشت، لازم است پر رنگ‌تر از قبل نگریسته شود و از این بعد نظارت مجلس پررنگ‌تر شود.

وی ادامه می‌دهد: در همین حال باید تاکید قابل توجهی بر موضوع اقتصاد مقاومتی شود و در این راستا اقداماتی درون‌زا و برونگرا در قابل سیاست‌های حمایتی توسعه صادرات غیرنفتی، سیاست حمایتی از صاردات غیرنفتی بررسی شود. در همین حال به نظر می‌رسد این سیاست‌های مدون نشده و مشخص نیست که کدام صنعت در اولویت قرار دارند.

موسوی به موضوع بررسی برنامه ششم هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: در عین حال اقتصاد ایران به‌شدت مبتنی بر عملکرد بانک‌هاست ولی در حال حاضر شبکه بانکی مشکلات زیادی دارد که باید به این مشکلات توجه شود. نظام بانکی ایران به دلیل تحریم‌ها مشکلات عدیده‌ای داشته و برای حمایت از سیاست‌ها و برون‌رفت از شرایط فعلی و پویایی شبکه بانکی باید اصلاح این شرایط در دستور کار قرار گیرد که لازمه آن همکاری دولت و مجلس خواهد بود.

این نماینده مجلس دهم تقویت نقش بانک‌های توسعه‌ای را نیز جزو اولویت‌ها می‌داند و رفع مشکلات جذب سرمایه‌گذاری خارجی را از دیگر برنامه‌هایی می‌خواند که لازم است در قالب‌های مختلف در مجلس و کمیسیون اقتصادی بررسی شود و تاکید می‌کند: مجلس و کمیسیون اقتصادی باید به بحث بازنگری اصل ۴۴ و مشکلات آن، توجه به موضوعات دانش‌بنیان و شناسایی و چاره‌اندیشی برای ارتقا و بهبود آنها چاره‌اندیشی کنند.

تشکیل کمیسیون عالی دولت و مجلس

 الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران هم دراین‌باره مهم‌ترین اولویت مجلس دهم و نه صرفا کمیسیون اقتصادی را تشکیل کمیسیون عالی دولت و مجلس می‌داند و معتقد است: مجلس دهم در شرایطی روی کار آمده است که کشور از یک سو با شرایطی مواجه است که تلاش‌های دولت در بحث برجام به نتیجه اولیه و مقدماتی رسیده و در فصل پسابرجام قرار داریم و منتظر نتایج زحمات گروه مذاکره کننده هستیم. از طرفی هم تاکید رهبری و صاحب نظران بر موضوع اقتصاد مقاومتی است یعنی اولویت دادن به تقویت تولید‌کنندگان داخلی و رفع موانع سرمایه‌گذاری در تولید و در نهایت رفع موانع صادرات، استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها و پیشرفت علمی در بحث و اتصال به اقتصاد. همچنین موضوع بحث برنامه ششم که دولت از مجلس نهم پس گرفت و باید جزو نخستین کارهای مجلس دهم باشد.

وی ادامه می‌دهد: در همین حال سیستم بانکی کشور وضعیت و مشکلات شدیدی دارد و با توجه به اینکه اقتصاد موتور محرک است اما امروزه توانایی لازم را ندارد و باید اصلاح نظام بانکی جزو اولویت‌های مجلس و دولت باشد؛ اینها اولویت‌هایی است که هم مجلس و هم دولت بر آن واقف هستند اما از همه اینها مهم‌تر تشکیل کمیسیون مشترک بین مجلس و دولت است که باید هرچه زودتر در مجلس و دولت تشکیل شود. باید از توان وظرفیت فکری کمیسیون‌های مختلف اقتصادی حاضر در مجلس و حتی ظرفیت‌های موجود در دو قوه مجریه و قضاییه نیز در این کمیسیون استفاده کرد تا اولویت‌های اقتصادی چه در قالب طرح یا لایحه و طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی که باید بر اساس اولویت‌بندی در برنامه ششم یا موارد مطرح در دستور کار مجلس، باید تشکیل شود.

حضرتی تاکید کرد: از طریق این کمیسیون عالی می‌توانیم نقشه راه مشخصی برای اقتصاد کشور تدوین کنیم. بر اساس این نقشه راه بررسی کنیم که تتقین قوانین، جدیت در اجرا، افزایش ظرفیت‌های نظارتی مجلس و… می‌تواند منجر به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور شود که جزو اولویت‌های مجلس دهم و کمیسیون اقتصادی است.

حمایت از تولید داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان

 تقی کبیری، نماینده مردم خوی است که نخستین اولویت اقتصادی مجلس را توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی می‌داند و معتقد است که توجه به تولید، حمایت از تولید داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان، رونق اقتصادی، حمایت از بازار کار، افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی از اولویت‌هایی است که باید در کمیسیون اقتصادی مجلس دهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی توجه به موضوع صادرات و برنامه‌ریزی برای گسترش صادرات ایران و تخصیص جوایز صادراتی را نیز از اولویت‌های این کمیسیون و دولت می‌خواند.

توجه به بانکداری اسلامی

 سید ناصر موسوی‌لارگانی، نماینده مردم فلاورجان هم در مورد اولویت‌های کمیسیون اقتصادی می‌گوید: اولویت نخست مجلس دهم که باید مجدانه از طریق ارسال طرح یا لایحه در دستور کار قرار گیرد تهیه لایحه یا طرحی برای رفع مشکلات نظام بانکداری اسلامی است با توجه به اینکه مشکلات نظام بانکی ایران بسیار زیاد است و تذکرات زیادی هم از سوی مراجع مختلف در خصوص جرایم دیرکرد بانک‌ها مطرح شده است مجلسی و کمیسیون اقتصادی باید هرچه سریع‌تر در این موضوع دخالت و تصمیم‌گیری کنند.

وی که جزو دو نماینده باقی مانده از کمیسیون اقتصای مجلس نهم در مجلس دهم است ادامه می‌دهد: در عین حال در موارد مختلف قوانینی داریم که نیازمند اصلاح هستند و حتی یکسری توافقنامه بین ایران و کشورهای دیگر وجود دارد که نیازمند ارسال لایحه از سوی دولت برای این توافقات هستیم تا هرچه سریع‌تر روال اجرایی به خود بگیرند.

تاکید بر خروج از رکود

علی‌اکبر کریمی دیگر نماینده مجلس دهم نیز در خصوص اولویت‌های نخست کمیسیون اقتصادی می‌گوید: بررسی دقیق برنامه ششم و تصویب آن، لحاظ کردن مسائل و مشکلات مردم در قالب برنامه هدف‌گذاری دقیق و درست مبتنی بر شرایط حاکم و تاکید بر خروج از رکود، مطالبه جدی اصلاح نظام بانکی از اولویت‌هایی است که کمیسیون اقتصادی و حتی مجلس دهم باید به آن توجه ویژه‌ای کنند. در عین حال باید تلاش کنیم آنچه در مجلس نهم به نتیجه نرسیده است و می‌تواند رشد اقتصادی را به همراه داشته باشد در مجلس دهم بررسی و تصویب شود.

برنامه ششم

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان نیز می‌گوید: اگر دولت برنامه ششم را که پیش از این از مجلس نهم پس گرفته بود ارایه کند قاعدتا نخستین اولویت بررسی‌شونده در کمیسیون اقتصادی برنامه ششم خواهد بود که در آنها اولویت‌هایی مثل صندوق توسعه ملی، نظام بانکی، سرمایه خارجی و… مطرح و بررسی خواهدشد.

وی می‌افزاید: در عین حال اصلاح نظام بانکداری که سابقه بررسی آن به مجلس نهم باز می‌گردد، و به دلیل ضیق وقت فرصت بررسی بیشتر و تصمیم‌گیری در مورد آن وجود نداشت و حال باید منتظر باشیم که مجلس دوباره این موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا کمیسیون هم روی آن بیشتر دقیق شود، از اولویت‌های مهم مجلس دهم خواهد بود.

پورابراهیمی در عین حال تعیین تکلیف بحث قانون ارزش افزوده ورود جدی مجلس به قانون تجاری‌سازی علم را که در سال‌های قبل مطرح شده بود ولی جدی گرفته نشده بود و لازم است قانون جدیدی برای آنها تدوین شود، از دیگر اولویت‌ها دانست و گفت که البته همه اینها منوط به این است که دولت لوایحی را به مجلس محول نکند.

۶۰ روز از عمر مجلس دهم گذشت؛ اقتصاد مقاومتی همچنان در کنج بی توجهی

به هر صورت باید یک بار دیگر تاکید کرد که یکی از راه‌های رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم توجه به برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور است و توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی میزان وابستگی در بسیاری از موارد را کاهش می‌دهد و سبب افزایش توان و قدرت اقتصادی کشور می‌شود لذا باید در این زمینه همه دستگاه‌های اجرایی و قانونگذار با یکدیگر همراه باشند.

درپایان لازم است به این نکته تاکید شود که ۶۰ روز از عمر مجلس دهم می گذرد و در کمتر از چشم به هم زدنی شاهد پایان دوره نمایندگان مجلس دهم خواهیم بود، بر همین اساس بهتر است نمایندگان با پرهیز از سیاسی کاری همانطور که رهبر انقلاب فرمودند موضوع اقتصاد مقاومتی را در اولویت قرار دهند تا هر چه سریعتر شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشیم.

 

منبع : بسیج سازندگی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.