2 آبان, 1394
مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با

دولت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت برنامه بریزد/ درآمدهای کشور پاسخگوی هزینه ها نیست؛ دیر به فکر افتادیم

متاسفانه صرفا در زمانی به یاد کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی افتاده‌ایم که قیمت نفت کاهش یافته و بعد از افزایش مجدد قیمت نفت، سیاست کاهش وابستگی به نفت را فراموش کرده ایم. این عزم نیازمند برنامه عملیاتی زمان بندی شده است تا طی چند سال به طور کامل به اهداف مورد نظر برسیم.

محمدعلی خطیبی مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه توسعه صادرات غیرنفتی یکی از وجوه تقویت استقلال اقتصادی است، به “دفاع اقتصادی” گفت: به هر حال برای استقلال اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری در بخش غیرنفتی هستیم که لازمه این کار، افزایش درآمدهای غیرنفتی است.
وی گفت: اگر درآمدهای نفتی به جای آنکه در امور هزینه های جاری کشور صرف شود، در بخش‌های مولد غیرنفتی سرمایه گذاری گردد، توسعه و بهبود زیرساخت ها زمینه را برای توسعه صادرات غیرنفتی مهیا خواهد کرد.
خطیبی با تاکید براینکه رفتن به سمت اقتصاد مقاومتی برای صنعت نفت یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است، تصریح کرد: توسعه صادرات غیرنفتی، اقدامی عاجل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه باید این دوران را پشت سر بگذاریم تا در مسیر استقلال اقتصادی قدم برداریم، خاطر نشان کرد: هنوز وارد این دوران انتقال نشده ایم چرا که زیرساخت های بخش غیرنفتی کشور هنوز به طور جدی آماده نیست.
مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: متاسفانه صرفا در زمانی به یاد کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی افتاده ایم که قیمت نفت کاهش یافته و بعد از افزایش مجدد قیمت نفت، سیاست کاهش وابستگی به نفت را فراموش کرده ایم.
خطیبی افزود: اگر توانستیم وابستگی بودجه را به ۳۰ درصد برسانیم، می توان این روند را با تدبیر و برنامه به صفر کاهش داد که البته راهی جز این نداریم. در عوض باید درآمدهای دیگر را محقق کنیم و به سمت بخش های غیرنفتی حرکت کنیم.
وی گفت: در عرصه کاهش وابستگی به نفت و توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند عزم ملی و جدی هستیم.
خطیبی افزود: این عزم نیازمند برنامه عملیاتی زمان بندی شده است تا طی چند سال به طور کامل به اهداف مورد نظر نایل شویم.
نماینده سابق ایران در اوپک با بیان این موضوع که درآمدهای نفتی پاسخگوی نیاز کشور نیست، تصریح کرد: استقلال اقتصادی ایجاب می کند که نیازهای اساسی کشور را از درآمدهای غیرنفتی تاکین کنیم. وی تاکید کرد: این مسئله شدنی است چرا که ظرفیت ها و امکانات داخلی کشور بسیار مطلوب است. خطیبی گفت: اگر اقتصاد مقاومتی را سرلوحه سیاست های خود قرار دهیم، تمامی این مسائل در عمل محقق خواهد شد.
وی تاکید کرد: شرط اصلی، عزم جدی و ملی است. باید قوا برای تحقق اقتصاد مقاومتی همدل و همنظر باشند و در این راستا از ظرفیت های بالای بخش خصوصی حداکثر استفاده را نمایند.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.