26 تیر, 1395

الفبای اقتصاد مقاومتی در صنعت کشاورزی قم

اقتصاد مقاومتی بر بستر تولید است و استراتژیک‌ترین تولید در جهان امروز مسأله کشاورزی و غذاست و در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز بر اهمیت توسعه صنعت کشاورزی تاکید ویژه‌ای شده است.

یکی از مهمترین تاکیدات مقام معظم رهبری طی سالیان اخیر بحث توجه به الگوی اقتصاد مقاومتی و تولیدات داخلی است. موضوعی که اهمیت دادن به آن می‌تواند اقتصاد کشور را حتی در عرصه‌ بین المللی متحول سازد. اقتصاد مقاومتی می تواند شتابی عظیم به چرخ‌های اقتصادی کشور بخشد و خودکفایی در تمامی صنایع از جمله صنعت کشاورزی را موجب شود. اقتصاد مقاومتی بر بستر تولید است و استراتژیک‌ترین تولید در جهان امروز مسأله کشاورزی و غذاست و در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز بر اهمیت توسعه صنعت کشاورزی تاکید ویژه‌ای شده است. بی‌شک خودکفا شدن در حوزه کشاورزی با افزایش تولید محصولات ممکن است که این امر نیازمند سرمایه گذاری و استفاده بهینه و هدفمند از منابع است.

به طور دقیق در بند ششم از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص مورد تاکید قرار گرفته است. در استان قم توجه به اقتصاد مقاومتی شاید بیش از سایر استان‌ها ضروری باشد. با توجه به پیشینه علمی و مذهبی شهر قم ضرورت عملیاتی سازی الگوی اقتصاد مقاومتی به عنوان مطالبه اصلی مقام معظم رهبری دوچندان است.

این روزها در حوزه کشاورزی استان شاهد برداشتن گام‌های موفقی در حوزه اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی هستیم و به تبع همین امر امسال نیز شاهد روند مطلوب و مثبت کشاورزی استان نسبت به سال‌های پیش بودیم.

محمدرضا طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه آنچه به عنوان یک اصل  مهم در سند برنامه‌ریزی اقتصاد مقاومتی استان به آن پرداخته شده است به حداقل رساندن هزینه‌های تولید و ارتقای عملکرد است، ادامه داد: امسال جهاد کشاورزی استان بر پایه اجرای اقتصاد مقاومتی به فعالیت می‌پردازد.

وی با اشاره به سطح پایین زمین‌های کشاورزی استان در مقایسه با کشوری گفت: استان قم تنها ۴۶صدم درصد از زمین‌های کشاورزی کشور را در خود جای داده است اما با این حال توانسته ۵۶ صدم درصد از تولیدات کشاورزی کشور را تامین کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اذعان به اینکه یکی از اصلی‌ترین بحران‌های استان در حوزه کشاورزی تامین منابع آبی است، ادامه داد: بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را حل کند.

طلایی افزود: برای رسیدن به این مهم از پنج سال پیش برنامه‌ریزی صورت گرفت به گونه‌ای که توانستیم با زیرپوشش قرار دادن ۲۰۰ هکتار از اراضی زراعی با سیستم‌های نوین آبیاری در سال ۹۱ این میزان را در سال ۹۴ به ۳ هزار هکتار برسانیم و قرار است در سال جاری نیز این میزان به ۳۵۰۰ هکتار برسد.

وی از تدوین یک برنامه ۵ ساله در راستای الگوی کشت خبر داد و گفت: با اجرای صحیح این برنامه وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی نیز متعادل و مطلوب خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: متاسفانه کشاورزی در استان با هدررفت ۵۰ درصدی منابع آبی همراه است که می‌توان با اجرای شیوه‌های نوین آبیاری این مسئله را رفع و مدیریت کرد.

سعید زندی کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه حوزه ‌کشاورزی از جمله حوزه‌های مهم برای اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی است، گفت: باید با افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف نسبت به تحقق این مهم اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی زمانی محقق می‌شود که بتوانیم شاهد افزایش تولیدات و کاهش ضایعات و همچنین قیمت محصولات باشیم، بیان کرد: ضروری است که در حوزه تولیدات کشاورزی به مواردی همچون نوع بذر، کیفیت کود، به حداقل رساندن استفاده از سموم، شیوه آبیاری و… توجه ویژه داشت.

وی با اذعان بر اینکه ۳۰ درصد موفقیت در حوزه اقتصاد مقاومتی بسته به بخش کشاورزی است، افزود: توسعه در کشور بستگی تام به حوزه کشاورزی دارد و مدار توسعه اقتصادی بر گرد آن می‌چرخد.

زندی با بیان اینکه خودکفایی در محصولات از جمله گندم، برنج و جو نیازمند حمایت دولت است، گفت: تقویت حوزه کشاورزی نیازمند حمایت‌هایی از سوی سازمان بازرگانی و جهاد کشاورزی و همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت است و باید با فراهم سازی ابزار آلات نوین کشاورزی و تامین ضروریات این حوزه کشاورزان را برای توسعه این بخش ترغیب کرد.

وی کشاورزی را از جمله عوامل قدرت و امنیت در کشور دانست و افزود: بسیاری از کشورها اولویت توسعه‌ای خود را توسعه بخش کشاورزی قرار داده‌اند که باید ما نیز از این ظرفیت نهایت بهره را برده و کشاورزان با بهره‌گیری از شیوه‌ها و برنامه‌های علمی و به روز در این زمینه به رقابت با دیگر کشورها بپردازند.

بی‌شک آنچه اقتصاد مقاومتی به دنبال آن است احیا و شکوفایی اقتصاد ملی است که رسیدن به این هدف با بومی سازی، افزایش تولید و توجه به خصوصی سازی میسر می‌شود. استان قم اگرچه استانی کویری است اما با این حال از ظرفیت‌هایی ویژه در حوزه کشاورزی برخوردار است که اهمیت دادن به آن می‌تواند قلب اقتصاد این استان و به تبع کشور را به تپش درآورد.

عباس حیدری کارشناس ارشد حوزه کشاورزی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه موضوع تامین غذا و کالاهای راهبردی همچون گندم اکنون در دستور کار تمام کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه است، یادآور شد: کشاورزی و صنایع وابسته هم تامین کننده امنیت کشور هستند و هم می‌توانند به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی کشور تبدیل شوند.

وی با بیان اینکه هر ناظر منصفی معتقد است ظرفیت‌های کشور در حوزه کشاورزی بسیار ویژه است و ایران می‌تواند به قطب تولید محصولات کشاورزی در منطقه و حتی جهان تبدیل شود، یادآور شد: البته رسیدن به این هدف دارای یک الزامات و بایسته‌های ویژه است که الگوی اقتصاد مقاومتی نیز بر اجرایی سازی آنها تاکید دارد.

حیدری با اشاره به اینکه امروز کشاورزی به یک صنعت تبدیل شده و موضوع صیانت از محیط زیست به یک اولویت تبدیل شده است، گفت: دنیا در حال تغییر است و اگر قرار باشد صنعت کشاورزی در ایران همچون ۵۰ سال پیش حرکت کند حتی در خودکفایی نیازهای ضروری و داخلی در کشور نیز با مشکل روبه‌رو می‌شود.

این کارشناس ارشد کشاورزی با اشاره به اینکه افزایش آگاهی کشاورزان، اختصاص سرمایه و حمایت دولتی برای مکانیزه کردن کاشت، داشت و برداشت، گرایش به محصولات کم آب بر و اصلاح نوع کاشت، حرکت به سمت کشاورزی ارگانیک و افزایش سلامت غذا و … از جمله مؤلفه‌های ضروری اجرایی سازی اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی است، یادآور شد: در استان‌های کم آبی همچون قم این مولفه‌ها اهمیت صدچندان پیدا می‌کنند چرا که در این منطقه کشاورزی عملا در بیابان صورت می‌گیرد.

اگرچه گام‌های ابتدایی برای اجرایی سازی در زمینه اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی در سطح استان قم صورت گرفته است اما تا رسیدن به اهداف کلی فاصله بسیار زیادی وجود دارد. برخی از استان‌های کشور ما از نظر سرزمینی وسعتی همچون برخی کشورهای اروپایی دارند و اگر مدیریت صحیحی صورت بگیرد هر کدام از این استان‌ها می‌توانند سطح تولیدات کشاورزی خود را ده‌ها برابر افزایش دهند و سودآوری بیشتری برای کشور به ارمغان آورند. البته تحقق این مهم تنها در سایه استفاده از تجارب علمی و مدیریت عالمانه امکان‌پذیر است.

منبع : جام نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.