17 آبان, 1394
عضو سابق شورای پول و اعتبار در گفتگوی تفصیلی با "دفاع اقتصادی"

بانک‌ها اصلاح شوند، پتانسیل خوبی در جنگ اقتصادی دارند

دکتر کوروش پرویزیان، مدیر عامل کنونی بانک پارسیان، مدیرعامل سابق بانک توسعه صادرات و عضو سابق شورای پول و اعتبار است. وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه دفاع اقتصادی با بیان اینکه تحریم ها به ویژه تحریم های بانکی سبب شد، قدری سیستم بانکی کشور با استانداردهای بین المللی فاصله گیرد، گفت: به اعتقاد من علی رغم هجمه بالای تحریم و تخاصم دشمن علیه اقتصاد کشور، ولی به طور نسبی عملکرد سیستم بانکی در جنگ اقتصادی مطلوب بوده است. وی معتقد است: البته شرایط ایده آل نیست و باید اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.

در ادامه مشروح این گفتگو را بخوانید.

آقای دکتر! حدود ۴ سالی هست که تحریمهای خارجی بر علیه جمهوری اسلامی تشدید شده و توانسته آسیب پذیری، ضعفها و ایرادات برخی از بخش های اقتصادی کشور را نمایان کند. یکی از بخش هایی که ضعفهایش بسیار بیشتر از دیگر حوزه ها نمایان شد نظام بانکی کشور بود. به نظر شما با توجه به چنین وضعیتی آیا سیستم بانکی کشور آمادگی لازم را برای مقابله با تهدیدات دارد؟ شما عملکرد سیستم بانکی را در این زمینه چگونه ارزیابی می­کنید؟

وقتی دشمنان تحریم ها را علیه ایران وضع کردند، شرایط اقتصاد ایران با چالش های قابل توجهی روبرو شد به طوری که برخی از حوزه ها به دلیل ناکارآمدی با مشکلاتی مواجه شدند. یکی از بخش هایی که از تحریم متاثر شد، سیستم بانکی کشور بود. با وضع تحریم ها، به ویژه تحریم های بانکی، شرایط تبادلات مالی سیستم بانکی کشور با نظام بانکی دنیا سخت شد. بعد از گذشت مدتی بانک ها فهمیدند که از استانداردهای بین المللی فاصله گرفتند. به عبارتی دیگر شرایط تحریم ها به گونه ای بوده است که در حال حاضر بانک ها نیاز مبرمی به باز سازی و اصلاح ساختار داخلی خود دارند تا بتوانند بهتر از گذشته در خدمت اقتصاد کشور، مردم و مشتریان خود باشند. در کشور ما بانک ها طبقات مختلفی دارند. به غیر از بانک مرکزی که به عنوان سازمان نظارتی و سیاست گذار پولی، شبکه بانکی را تحت نظارت خود دارد، در سیستم بانکی، بانک های تجاری، توسعه و سرمایه ای دارای مالکیت متفاوتی هستند. از طرفی دیگر ما با بانک های دولتی مواجه هستیم که در حیطه تخصصی و عملی کار می کنند. همچنین در کنار بانک های دولتی، بانک های خصوصی و بینابینی داریم که سهامشان متعلق به مردم و سهام عدالت و دولت است. در کنار تمامی این بانک ها از یک طرف نیز موسسات مالیاتی تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کنند البته موسسات غیر مجاز هم وجود دارد علی ایحال روش ها ، ابزارها، تکنیک ها و تکنولوژهای متفاوتی وجود دارد که رقبای بین المللی و کشورهای متخاصم با علم به این موضوع از این ابزارها علیه کشور ما استفاد کرده و می کنند.

خوشبختانه در کشور ما با هوشمندی مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی مطرح شد و سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار اصلی حوزه اقتصاد قرار گرفت. اقتصاد مقاومتی به دلیل کار آمدی با استقبال عمومی در همه حوزه ها اعم از دولتی، حکومتی و بخش خصوصی قرار گرفت که بایستی متناسب با آن در ابتدا گفتمان سازی لازم صورت گیرد و سپس متناسب با چارچوب های نظری و اصولی آن برنامه های عملیاتی تدوین و اجرایی گردد در همین چارچوب باید روش ها و ابزارهای قوی و مدرن در بخش های مختلف اقتصاد به ویژه در نظام پولی کشور به کار گرفت شود.

نقش مثبت بانک‌ها برای اقتصاد مقاومتی قرار گرفتن در مسیر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است. چرا که اقتصاد کشور بانک محور است و بانک‌ها می‌توانند نقش مهمی در این ابلاغیه ۲۴ بندی ایفا کنند.

یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به رونق اقتصادی و تولید و صادرات کشور مربوط است.  پشتوانه این بند عرضه درست منابع مالی به بخش تولید و صنعت کشور و همچنین انضباط مالی است.

در همین راستا مجموعه سیاست های پولی و مدیریت پولی باید دارای انضباط شود. این سیاست‌ها و مدیریت‌های پولی باید سمت و سویی پیدا کنند که اهداف ابلاغیه اقتصاد مقاومتی محقق شود و اگر این اتفاق نیفتد مشکل جدی در تحقق اقتصاد مقاومتی خواهیم داشت.

به نظر جناب عالی سیستم بانکی ما چه میزان پتانسیل مقابله در جنگ نرم اقتصادی را دارد؟

همان طور که می دانید نظام بانکی در هر اقتصادی از مهم ترین بخش های اقتصاد به شمار می رود به طوری که می توان از آن به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد یاد کرد. در کشور ما بانک ها در دوران تحریم در خط مقدم قرار دارد، بر همین اساس شرایط سختی را گذرانده اند. به اعتقاد من علی رغم تمامی فشارها در دولت کنونی سیستم بانکی کشور عملکرد خوبی داشته است به طوری که سیستم بانکی تمام تلاش های خود را در جهت تسهیل تجارت خارجی قرار داد. به بیان دیگر طی سال های اخیر که با تحریم های اقتصادی مواجه بودیم شبکه بانکی کشور و شبکه های زیر ربط آن توانستند بخش صادرات و واردات کشور را سازماندهی کنند و تا حدودی مبادلات پولی کشور را انجام دهند.

همان طور که استحضار دارید در حوزه بانکی بخش های مختلفی وجود دارد که در هر بخش نیازمند اصلاحات و ارتقای توان سیستمی هستیم به طور مثال در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت های الکترونیکی نیاز به ارتقای و افزایش ایمنی و امنیت سیستمی داریم. به خصوص در شرایط که قرار است در دوران برجام اتفاق بی افتد. در چنین شرایطی شبکه بانکی کشور باید بتواند با شبکه های پولی و مالی بین المللی ارتباط برقرار کند. ارتباطی که در آن از روش های مطمئن و ایمن تر و همچنین ابزارها و تکنیک های ایمن تر استفاده شود. البته این شرایط در برخی از حوزه ها به طور نسبی فراهم و فعال است. در بحث حوزه ها، حتما ما نیاز به ارتقای داریم، در حوزه مدیریت ریسک باید پیشرفت هایی صورت گیرد، در حوزه رنکینگ و رتبه بندی نیز بایستی اقدامات بیشتری صورت گیرد، یعنی امکان رتبه بندی در نظام بانکی باید به طور کامل فراهم شود. البته در حوزه ابزارهای پرداخت و تکنولوژهای مرتبط با آن گام های خوبی برداشته شده و توانمندی های خوبی در کشور وجود دارد. البته هرچند که اقدامات زیادی انجام شده ولی این مسیر قابل تکامل است.

با توجه به تمام حجمه هایی که از سوی دشمن به اقتصاد کشور به خصوص نظام بانکی کشور وارد شده، شما عملکرد سیستم بانکی را مطلوب می دانید؟

بله من وضعیت را نامطلوب نمی بینم. البته وضعیت باید بهتر از وضع کنونی باشد و نباید به وضع کنونی قانع بود. زیرا نظام بانکی کشور باید بتواند مجددا یک پیوند با شبکه پولی و مالی بین المللی ایجاد کند. یکی از الزامات این موضوع آموزش مدیران در تراز جهانی است تا بتوانند به خوبی و کار آمد بخش های مرتبط به خود را مدیریت نمایند. باید این آموزش ها در برخی از موضوعات جدید که در حوزه پولی و بانکی صورت گیرد. در حوزه ابزارهای تامین مالی نیاز به بهبود و ارتقای داریم که بهبود در حوزه ابزارهای تامین مالی نیازمند آموزش است تا بتواند به نظام اقتصادی کشور در شرایط کنونی کمک کند. زیرا حوزه ابزارها نقش موثر و مناسبی در نظام پرداخت ها دارد و در جهت اتصال به نظامات پرداخت بین المللی بایستی آمادگی در این بخش صورت گیرد. همچنین در حوزه کانال ها به خصوص کانال های دیجیتالی ما نیاز به بهبود داریم. این ها موضوعاتی هستند که تجربه ما به اندازه ای که نیاز روزمره ما را جواب دهد و در شرایط سخت جنگ نرم اقتصادی و تحریم کارکرد مثبت و موثر داشته باشد لازم است.

در دوران پسا تحریم چطور؟

اما در شرایط بعد از تحریم ها اتفاقی که در حوزه برجام پیش می آید بایستی نظام پولی و مالی کشور آمادگی کافی را برای ارتباط با نظام مالی بین المللی داشته باشد.

در حوزه ارتباط پولی با سایر کشورها در برخی از موارد نیاز به بازنگری و اصلاح داریم موضوع دیگری که باید در حوزه بانکی کشور اتفاق بیفتد تک نرخی شدن ارز است، برای این مسئله بایستی مسیر متفاوتی را طی کنیم تا از چند نرخی شدن ارز جلوگیری نماییم.

موضوعاتی مانند کیفیت خدمات، سامانه‌های جامع بانکی (Core Banking)، هزینه‌های سنگین فناوری اطلاعات، اقدامات جزیره‌ای و بکارگیری روش‌های یکسان در زمینه کانال‌های دیجیتال از جمله چالش‌های موجود و پیش روی نظام بانکی در دوران پساتحریم است. در دوران پساتحریم، دسترسی به ارائه‌دهندگان تکنولوژی برتر امکان‌پذیر می‌شود، البته دانش فنی مناسبی در میان کارشناسان ایرانی نیز وجود دارد و تنها نیاز دارند دانش خود را در کنار موسسه‌های بزرگ توسعه دهند. به اعتقاد من در دوران پساتحریم که شاهد تحولات جدیدی در اقتصاد هستیم، باید استراتژی‌ ما در بخش نظام بانکی به سمت کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت باشد.

اگر تحریم‌ها برداشته شود نقش آفرینی بانک‌ها در بازار بین المللی افزایش می یابد و این می‌تواند کمک خوبی به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی کند. البته این امر متکی به توان و ظرفیت‌های داخلی است ولی در عین حال باید به تعامل و ارتباط با اقتصاد بین المللی نیز توجه کرد چرا که این ارتباط موجب تأمین سرمایه های خارجی و جذب سرمایه های بین المللی خواهد شد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.