24 تیر, 1395

هنرستان ها نقش مهمی در آینده اقتصاد مقاومتی دارند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: هنرستان ها نقش مهمی در آینده اقتصاد مقاومتی دارند.

علی زرافشان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در حاشیه برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات هنرجویان کاردانش کشور، افزود:  در مذاکراتی که با سازمان مدیریت و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشتیم، فرصت خوبی به وجود آمده و با توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی، دولت فضای خوبی را برای تجهیز و روزآمدسازی هنرستان ها در طول برنامه ششم فراهم خواهد کرد. در مورد برنامه ششم توسعه در حال تهیه یکی دو ماده واحده هستیم که به مجلس ببریم تا صنایع کشور موظف شوند هنرستان‌های ما را تجهیز کنند.

وی درباره کمبود سرانه دانش آموزی هنرستان‌های کار و دانش، گفت: این هنرستان‌ها از چند ردیف بودجه‌ای منابع دریافت می‌کنند. به عنوان مثال یک ردیف بودجه‌ای برای تجهیزات داریم که امسال ۳۴ میلیارد تومان بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سهم ۵ میلیون تومانی برای هر هنرستان، جوابگوی هزینه ها خواهد بود، گفت: هنرستان‌های ما در چند رشته فعالیت می‌کنند؛ برخی از این رشته‌ها هزینه‌بر هستند، یعنی هزینه‌های مصرفی زیادی را طلب می‌کنند و برخی هم هزینه کمتری نیاز دارند، بنابراین این مشکل حل می‌شود.

زرافشان خاطرنشان کرد: بخش دوم تأمین بودجه، سهم دو درصد از محل فروش گاز برای وزارت آموزش و پرورش است که ما سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها از این محل در نظر گرفتیم که آن هم امکاناتش خریداری شده و در حال توزیع است. بخشی هم از محل تبصره ۶۴ و بخشی نیز از محل ردیف هوشمندسازی مدارس تأمین شده که سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان بود، بنابراین سال گذشته بودجه تجهیزاتی هنرستان ها در مجموع ۱۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر ضرورت رفع فرسودگی تجهیزات هنرستان‌ها، گفت: لزومی ندارد ما امکانات به‌روزی را در هنرستان‌ها داشته باشیم، چون ما در هنرستان‌ها اصول و مکانیزم کار را یاد می‌دهیم. ما برای رشته‌های جدیدی که تأسیس می‌شود سعی می‌کنیم امکانات به روزی را فراهم کنیم.

وی با اشاره به بحث اشتغال این دانش‌آموزان نخبه در آینده، گفت: ما از نهادهای دیگراز جمله جهاد کشاورزی دعوت به عمل آورده‌ایم و قرار است از فارغ التحصیلان این رشته‌ها حمایت شود. به عنوان مثال جهاد کشاورزی بحث امریه سربازی را مطرح کرده است و اختصاص وام‌های زودبازده برای اشتغال را هم در نظر گرفته‌اند.

منبع : قدس آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.