19 تیر, 1395

اقتصاد مقاومتی چراغ راه توسعه و خدمت به مردم است

“اقتصادو مقاومتی، اقدام و عمل”، نامیست که رهبر معظم انقلاب در لحظه تحویل سال ۹۵ بر این سال نهادند که چراغ راهی شده است برای معطوف شدن فعالیت‌ها و توجه‌ها بیش از گذشته به این حوزه. در این راستا، هر فردی از شهروند گرفته تا مسئولان باید تلاش خود را به کار گیرند تا این شعار تحقق یابد تا به اهداف کلان در نظر گرفته شده برسیم. سازمان تأمین اجتماعی نیز از این مسئولیت مستثنی نیست و بر اساس رویکردها و برنامه‌هایی که در نظر گرفته و همچنین ادامه وظایف ذاتی خودش، نقش خود را در تحقق شعار سال به نحو احسن به اجرا رساند.

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی در مصاحبه با ایسکانیوز با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” می‌گوید: برای تحقق شعار امسال، سازوکار و برنامه‌های اجرایی برای انجام مأموریت سازمانی تدوین شده و بنا داریم با استفاده از منابع موجود بهره‌وری و ارزش افزوده سازمان را افزایش دهیم.

سید احمدسیدی می‌افزاید: در همین راستا سازمان تأمین اجتماعی در ۲۵ اردیبهشت ماه امسال با دستور مدیرعامل محترم سازمان بیانیه اقتصاد مقاومتی را مبتنی بر خطوط راهنمای اقتصاد مقاومتی در سازمان تدوین کرد که مدیریت منابع مصارف، تاب‌آوری و تبیین و تشریح آن‌ها از موارد گنجانده شده در آن است و برای قرار دادن آن در برنامه‌های سازمان به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.

وی خاطرنشان می‌کند: در اجرای همین دستور در راستای تحقق شعار سال، ۳۱ برنامه عملیاتی به عنوان مأموریت سازمانی دراداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی تدوین شده که به‌منظور ایجاد سینرژی و ه طراحی شده‌اند.

هم‌افزایی درارتقا قدرت تصمیم گیری و توان اجرایی

سیدی با بیان اینکه ۲۶ برنامه از این ۳۱ برنامه به صورت غیرمتمرکز بوده و در استان تدوین شده است می ‌گوید: با توجه به اهمیت بالای امر اطلاع‌رسانی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تدوین شده آگاه‌سازی جامعه هدف از قوانین، مقررات و وظایف این سازمان است که انشاالله با نهادینه شدن فرهنگ بیمه ای هم برای کارفرمایان وهم برای شاغلین دیگرشاهدپدیده شوم فراربیمه ای نخواهیم بود وباافزایش ضریب نفوذ بیمه ای شاهد افزایش ضریب امنیت اجتماعی که مهمترین کارکرد نهادهای بیمه ای میباشندباشیم . برنامه‌هایی نیز تحت عنوان ارتقای فرهنگ بیمه‌ای طراحی شده که از فعالیت‌های انجام شده طی آن می‌توان به تهیه بروشور معرفی خدمات سازمان، برگزاری جلسات مختلف با مجامع صنفی، تشریح و توضیح مقررات، اطلاع‌رسانی به موقع درباره فرآیندهای اصلاح شده، تهیه اطلاعیه به موقع درباره گروه های جدید بیمه‌ای، برگزاری نشست‌های خبری فصلی، هماهنگی جهت اطلاع‌رسانی در صداوسیما و حضور تیم کارشناسی در مکان‌های مختلف نام بود.

وی می‌افزاید: افزایش بیمه شدگان وتعمیم و پوشش بیمه‌ای بیمه‌شدگان با هدف جلوگیری از فرار بیمه‌ای و شناسایی بیمه‌شدگان مشاغل در کارگاه‌هایی که در سنوات گذشته به دلیل عدم معرفی کارفرما در حیطه کنترل و نظارت بازرسی سازمان قرار ندارد از دیگر برنامه‌های ماست.

سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی خراسان شمالی اعلام می‌کند: آنچه در مقام عمل برای تحقق شعار سال در سازمان تأمین اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد این است که مأموریت‌های سازمانی برنامه‌ریزی شود تا نتایج مطلوب و قابل قبولی اخذ شود و اهداف این سازمان که بیش از نیمی از جمعیت کل کشور با افراد تحت تکفلشان را شامل می‌شود به نحو احسن انجام گیرد.

وی خاطرنشان می‌کند: یکی از مهم‌ترین خدمات تعریف شده توسط قانون گذار برای مشمولان، برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان با رعایت ضوابط و قوانین است که در صورت مدیریت منابع و مصارف سازمان وحذف تعهد خارج ازوظایف ذاتی ، تأمین اجتماعی می‌تواند کیفیت ارائه خدمات به این مشمولان را ارتقاء بخشد وباشناسایی مشمولین واقعی باعث افزایش جامعه هدف شود که این اقدام و عمل سازمان قطعاً منجر به ایجاد آرامش، امنیت اجتماعی و نشاط و شادابی و رضایتمندی برای مجموعه مستمری‌بگیران سازمان وشهروندان خواهد شد که می‌تواند یکی از مهم‌ترین مصادیق اقدام و عمل دربحث اقتصادمقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است نیز باشد.

معاون سابق اداره کل تأمین اجتماعی خراسان شمالی با اشاره به اینکه ارتقاع توان وکیفیت خدمات رسانی سازمان تأمین اجتماعی متکی به منابع ومدیریت مصارف مبتنی برحدف اراعه تعهدات غیربیمه ای است می‌گوید: زمانی شاهد سازمان تأمین اجتماعی توانمند هستیم که ظرفیت مشاغل در جامعه افزایش یابد و تورم و بیکاری کاهش یابد. بنابراین برای رسیدن به این شرایط هم مردم و هم مسئولان باید جهت حمایت از تولید، صنعت و اقتصاد نگاه ویژه‌ای در استفاده از تولیدات داخلی داشته باشند که این موضوع نیازمند تغییر الگوی مصرف و سبک زندگی مردم است.

وی تاکید می‌کند: با این نگاه اگر از لحاظ فکری این موضوع را نهادینه کنیم که استفاده از تولیدات خارجی به معنای بیکار کردن یک جوان تحصیل کرده و با تخصص است فرهنگ استفاده از محصولات داخلی رونق می‌گیرد و اقتصاد مقاومتی نیز محقق می‌شود.

سیدی با بیان اینکه باید در سیاست‌های پولی و بانکی و همچنین سیاست‌های توزیع یارانه تجدید نظر شود می‌افزاید: یکی از مواردی که سبب تضعیف فرهنگ کار و تلاش شد اختصاص بخشی از بودجه عمومی به مسائل حمایتی به جای توانمند سازی بود که ضربه‌ای بر پیکر اقتصاد و اقتصاد مقاومتی است.

وی همچنین می‌گوید: نظام بودجه‌ریزی و منابع آن از نفت تأمین می‌شود و به جای اینکه یارانه‌ای به کارگاه‌های تولیدی داده شود به مصرف کننده داده می‌شود. همچنین بالا بودن سود سپرده بانکی نیز سبب شده فرهنگ کار و تلاش ضعیف شود و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تولید به سپرده‌های بانکی سرازیر شود که خود سبب رکود اقتصادی، تورم و بیکاری می‌شود.بنابراین باتوجه به نقش وجایگاه تامین اجتماعی درحمایت ازتوسعه اقتصادی واجتماعی وگسترش عدالت اجتماعی وازهمه مهمتر سازوکارونحوی تامین منابع آن که باسازماندهی وایجادارزش افزوده درمنابع کسب شده براساس ضوابط نظام ببمه ای وبهره گیری از دانش علم آکچوری بدون وابستگی به منابع دولتی حجم سنگینی از سیاست رفاهی دراجرای اصل ۲۹قانون اساسی را به دوش می کشد توجه مسولین تصمیم سازبویژه دولت محترم ومجلس شورای اسلامی درتدوین برنامی ۶توسعه به توجه خاص بارویکرد حفظ منابع وخودداری از تحمیل تعهداتی که خارج از وطایف ذاتی مبتنی برنظام بیمه ای میباشدرا بسیار حاعز اهمیت ودوچندان نموده است.

** اقدامات تأمین اجتماعی جهت خروج کارگاه‌های کوچک از بحران

سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی خراسانشمالی با اشاره به اقدامات این سازمان جهت خروج کارگاه‌های تولیدی از بحران اظهار می‌کند: اعمال بخشودگی جرائم برای کارفرمایان خوش‌حساب یکی از این موارد است که از اول تیرماه اجرایی می‌شود. تقسیط بلندمدت مطالبات سازمان از کارفرمایان و راه‌اندازی تلفن گویای ۱۴۲۰ این سازمان در استان برای پاسخگویی به سؤالات بیمه‌شدگان و کارفرمایان ارایه خدمات الکترونیکی وغیرحضوری از مواردی است که برای افزایش خدمات به مردم انجام شده است.

** افزایش بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران در استان

سیدی در بخش دیگری از سخنان خودبا اشاره به آمار بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران این سازمان در استان می‌گوید: در این استان بر اساس آمار سال گذشته، ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ نفر بیمه شده وجود دارد که نسبت به سال قبل از آن یک درصد افزایش یافته است.

وی می‌افزاید: تعداد کل مستمری‌بگیران استان نیز بر اساس آخرین آمار ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر است. که نسبت به سال ۹۳، ۱۰ درصد افزایش داشته و ماهیانه ۱۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان برای مستمری بگیران پرداخت می‌شود که جدای از هزینه‌های پرداختی برای خدمات کوتاه‌مدت است.

وی خاطرنشان می‌کند: ۱۳ هزار و ۵۰۰ کارگر ساختمانی نیز در استان وجود دارد که نسبت به سال ۹۳، ۴۲ درصد افزایش یافته است. تعداد کارگاه‌های فعال استان نیز در سال ۹۳، ۹ هزار و ۴۵۵ کارگاه بوده که هفت درصد افزایش یافته است.

سیدی با بیان اینکه همکاران و شاغلان این سازمان در استان به سبب شرایط خاص خراسان شمالی با شرایط سخت‌تری برای تحقق وظایف سازمان مواجه هستند اظهار می‌کند: ترکیب جمعیتی شهرنشین و روستانشین این استان نزدیک به هم است علاوه بر این جمعیت حاشیه‌نشین در شهرهای استان نیز بالاست. به سبب این موارد فعالان کارگاه‌های روستایی نیز مشمول بیمه تأمین اجتماعی روستاییان و عشایر هستند.

وی با اشاره به اینکه ساختار اشتغال استان در صنعت ضعیف است و ضریب اشتغال کشاورزی، دامپروری به صورت سنتی و ساختمان‌سازی بیشترین سهم را دارد خاطرنشان می‌کند: پراکندگی جغرافیایی استان به‌گونه‌ای است که از لحاظ وسعت پوشش جغرافیایی از ۱۵ استان بزرگ‌تر است و با توجه به تعداد واحدهای اجرایی استان در شهرستان‌ها، میانگین پوشش جغرافیایی شعب استان ما در مقایسه با سایرشعب استان‌ها بیش از دو برابر است.

وی پایین بودن سرانه درآمدی خانوار در استان را یکی دیگر از مشکلاتی می‌داند که سبب سختی مضاعف کار همکاران این سازمان در خراسان شمالی شده و این مورد باعث شده شهروندان در بحث بیمه اجتماعی مطالبه گر نباشند و در هنگام اشتغال، تنهادریافت حقوق رابرای رفع نیازها فیوزولوژیک ونیازهای زیستی در اولویت خود قرار دهند و به آثار و عواقب عدم توجه به بحث بیمه توجهی نداشته باشند.

وی می‌گوید: با توجه به شرایط سخت تحقق شاخص‌های عملکردی سازمان در استان خوشبختانه با نگاه برنامه محور و تبیین برنامه‌های عملیاتی تحت عنوان کمیته برنامه‌ریزی استانی که از سال ۹۲ در این اداره کل افتتاح شده شاخص‌های استان از میانگین کشوری بالاتربوده.

سرپرست اداره کل تأمین اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان می‌کند: تلاش ما این است که در سال ۹۵ با توجه به ۲۶ برنامه عملیاتی غیرمتمرکز و پنج برنامه متمرکز شاهد تحقق شرایط بهتری در راستای انجام مأموریت‌های سازمانی و ارائه خدمات به مخاطبان سازمان در پایان امسال باشیم تابه شعاراقتصادمقاومتی ، اقدام وعمل جامی عمل پوشانده باشیم.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.