14 تیر, 1395

کشت گلخانه‌ای به روش اقتصاد مقاومتی

یک گلخانه‌دار در خراسان‌جنوبی، با تلفیق تجربه و علم توانسته در گلخانه خود با هزینه‌های کم ابداعاتی داشته باشد که کشت گلخانه را افزایش و مصارف را کاهش دهد.

حسین رضایی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان‌جنوبی، گفت: از سال گذشته در فضای گلخانه با در کیسه‌های سیمان بلا استفاده خیار کاشتم که باعث افزایش تولید و کاهش مصارف گلخانه از جمله آب و کود شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از فعالیت‏های این گلخانه به صورت پایلوت بوده است، افزود: در ابتدای امر قسمتی از گلخانه را در کیسه‌گونی سیمان که نسبت کود و خاک را به سه نسبت، یک نسبت کود، یک نسبت شن و یک نسبت خاک رس مخلوط و کشت کردم ولی با توجه به افزایش محصول امسال کل سالن را در کیسه‌گونی کشت کردم.

این گلخانه‌دار با اشاره به نفوذ آلودگی خاک به قسمت‏های کشت شده گلخانه‌ها، تصریح کرد: کاشت در کیسه‌‌های سیمان در بحث عدم انتقال آلودگی و بحث زهکشی بهتر آب، قابلیت‌های خوب داشته که از این طریق همچنین ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شد.

رضایی، با اشاره به مزایای کاشت محصول در کیسه‌‌های سیمان، ادامه داد: این روش باعث افزایش یک و نیم برابری محصول و کاهش۳۰ درصد مصرف سوخت شده است و همچنین ورود بیماری‌ها به خاک نیز کاهش داشته و مبارزه با آفات و تغذیه خاک راحت‌تر و بهتر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در حال تحصیل در رشته تولیدات گلخانه‌ای هستم، افزود: فعالیت‌ام از دو سال پیش بیشتر به صورت تجربی بود اما از زمان تحصیل با توجه به دانش علمی و تجربه گذشته بسیار عملکرد بهتری داشته‏ام.

این گلخانه‌دار تاکید کرد: در حال حاضر با این روش در گلخانه تنها خیار کشت کرده‌ام اما در دوره‌های قبل گوجه فرنگی، چای ترش، کلم بروکلی و سبزیجات را نیز کشت و برداشت کرده‌ام.

لوله‌کشی برای گرمایش از کف با مواد اوراقی

رضایی از اجرای بحث کود و گرمایش از کف در این گلخانه به عنوان پایلود خبرداد و افزود: برای گرمایش از کف با هزینه کم، لوازم مورد نیاز را از اوراق فروشی تهیه کرده و خودم این کار را انجام دادم که این روش باعث کاهش در مصرف سوخت نیز شد.

وی ادامه داد: آبیاری گلخانه به صورت قطره‏ای و اتومات بوده که این نوع آبیاری در کیفیت آبرسانی تاثیر گذاشته و با توجه به اینکه زمان آبیاری در ساعات سرد روز انجام می‌شود بهترین بهره‌وری را دارم.

تولید کود با فرمول جدید و با استفاده از یک کاتالیزور

این گلخانه‌دار، با اشاره به کودهای مورد استفاده خود در گلخانه، بیان کرد: با توجه به اینکه کودهای خارجی قیمت زیاد دارد، در دو دوره کودهای عالی جهادکشاورزی را با فرمول خاصی، و با استفاده از یک کاتالیزور استفاده کردم که این کود ابداع شده توسط خودم قابل جذب گیاه و مقرون به صرفه‏تر است و با حالت کود آبیاری می‌توان از آن استفاده کرد.

رضایی افزود: در حال حاضر نمونه این کود نیز به جهادکشاورزی ارائه شد که در صورت تایید به گلخانه‌های دیگر در استان عرضه شود.

وی تاکید کرد: برای مبارزه با آفات و ارگانیک بودن محصولات سعی کرده‌ام از سموم و قارچ‌کش استفاده نکنم و به صورت بیولوژیکی عمل می‏کنم.

این گلخانه‌دار، عدم توانایی گسترش گلخانه‌اش را از مهم‏ترین مشکلاتش عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه این گلخانه در زمین زراعی احداث و اطراف آن با درختان پوشیده شده، امکان گسترش گلخانه را نداریم به دلیل پایین بودن سطح زیرکشت فعالیت گلخانه توجیح اقتصادی ندارد.

وی با بیان اینکه از آنجا که کشت گلخانه‌ای در بحث صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش بهره‌وری بیشتر مورد توجه است، افزود: مشکل اصلی برای تمامی گلخانه‌دارها قیمت فروش پایین محصول و قیمت بالای مواد اولیه است که با وجود این مشکلات موضوع کشت گلخانه‌ای توجیح ندارد.

امکان کشت گیاهان دارویی در گلخانه

رضایی، با اشاره به اینکه عرضه محصولات گلخانه‌ها مستقیم در استان است، بیان کرد: جهادکشاورزی برای هماهنگی بین گلخانه‌ها و نظارت بر قیمت‌ها تاکنون ورود پیدا نکرده است زیرا برای اشباع بازار نیاز به این هماهنگی‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت گسترش گلخانه‌ام و ایجاد هماهنگی بین گلخانه‏ها امکان کشت گیاهان دارویی خاص استان نیز در گلخانه امکان‌پذیر است.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.