14 تیر, 1395

فرهنگ در کنار اقتصاد نیازمند مقاوم‌سازی است

مشکلات امروز جامعه چندان کم نیستند و ما در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با مسائل متعددی دست به گریبان هستیم.

عبدالعظیم رضایی در همایش سنت حسنه وقف و روحانیون شهرستان ملایر، افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تاکید فرمودند، فرهنگ ما نیز نیازمند مقاوم‌سازی است چرا که بسیاری از مسائل ریشه در مسائل و مشکلات فرهنگی دارد و به همین علت است که اولویت کار دولت در کنار اقتصاد مقاومتی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی است.

وی در تبیین چرایی برخی معضلات اجتماعی به مسأله شبیخون فرهنگی اشاره و اظهار کرد: دشمن وقتی در عرصه نبرد میدانی و جنگ تحمیلی، از مواجهه با آحاد مردم و جوانان ما بازماند، به تهاجم و شبیخون فرهنگی روی آورد.

فرماندار ملایر ادامه داد: اگر با مشکل گسترش اعتیاد و طلاق مواجه هستیم، بخش قابل توجهی از آن به شیطنت‌ها و برنامه‌ریزی‌های استکبار جهانی بازمی‌گردد بنابراین در کنار اقتصاد باید فرهنگ را نیز مقاوم کنیم و تلاش در این راستا یکی از وظایف علما و روحانیت است.

رضایی به بیان مشکلات فراروی دولت تدبیر و امید به علل مختلف از قبیل دشمنی استکبار، تحریم‌های ظالمانه و برخی سوءمدیریت‌های گذشته پرداخت که منجر به افت شدید شاخص‌های اقتصادی کشور در سال ابتدایی دولت در زمینه رشد اقتصادی، تورم بالای ۴۰ درصد و بیکاری روزافزون شده بود.

وی گفت: دولت موفق شد بر بسیاری از این مشکلات فائق آید و چنانکه در گزارش اخیر مرکز آمار ایران آمده، تورم به زیر ۱۰ درصد سقوط کرده و همه چیز گویای تحقق رشد ۵ درصدی در پایان سال‌جاری بوده و این نویدبخش خروج از رکودی است که هنوز دامان ۷۰۰۰ از بنگاه‌های اقتصادی ما را گرفته است.

فرماندار ملایر با بیان اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان به رفع مشکلات این ۷۰۰۰ واحد تولیدی در سال‌جاری، به پیگیری‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور و استان اشاره کرد.

وی درخصوص مصوبات این ستاد در خصوص شهرستان ملایر گفت: تا کنون ۳۲ مصوبه از ستاد تسهیل استان درخصوص واحدهای اقتصادی ملایر دریافت کرده‌ایم و خوشبختانه مشکلات برخی واحدها مرتفع و مسائل برخی واحدهای دیگر نیز در آینده نزدیک برطرف خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه مشکلات واحدهایی چون کیان‌کرد، کیان‌وینسا، فولاد جعفری، کارخانه آرد، کشتارگاه‌ها و سیلیس‌کوبان در حال پیگیری و مرتفع شدن است، ادامه داد: با وجود تمامی مشکلات دولت در این سال، ما در زمینه سلامت شاهد تحقق طرح تحول نظام سلامت بودیم که آرزوی دیرینه تمامی دولت‌ها و رهبر معظم انقلاب درخصوص رفع مشکلات مردم در این بخش را عینیت بخشید.

وی افزود: سهم پرداخت بیمار در مناطق شهری به ۶ و مناطق روستایی به ۳ درصد کاهش یافته و مهم آن است که این طرح در شرایط تنگنای مالی دولت محقق شده است.

فرماندار ویژه ملایر به گستره حوزه فرهنگ اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از مصوبات شورای فرهنگ عمومی شهرستان، راه‌اندازی ستاد صیانت از نهاد خانواده در دانشگاه ملایر است به طوریکه فرمانداری یکی از محورهای کاری خود را مباحث فرهنگی قرار داده است.

رضایی از روحانیون خواست تا با بذل توجه بیشتر موضوعات مرتبط از قبیل اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف و سبک زندگی اسلامی و ایرانی را در اولویت قرار دهند تا در آینده نزدیک شاهد وقوع رخدادهای دلپسندی برای کشور و جامعه در این زمینه‌ها باشیم.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.