14 تیر, 1395

تعاونی‌های روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش محوری دارند

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان شمالی گفت: تعاونی‌های روستایی در راستای ایجاد اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش محوری دارند.

ایرج ناصری مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهداف تشکیل تعاونی‌های روستایی، اظهار کرد: توسعه صادرات، بازاریابی و عرضه و فروش محصولات تعاونی‌های به جامعه هدف از مهم‌ترین برنامه‌های تعاونی‌های روستایی است.

وی افزود: هدف از تشکیل شرکت‌های تعاونی ارائه خدمات قبل، حین و پس از تولید است که این امر می‌تواند جایگاه بسیار خوبی به‌منظور دستیابی به اقتصاد مقاومتی در حوزه تعاونی‌های روستایی باشد.

ناصری مقدم خرید نهاده‌های موردنیاز روستائیان از مرکز استان را باقیمت مناسب و شرایط بهتر یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع تعاونی‌ها دانست و گفت: ارائه این خدمات می‌تواند به اقتصاد روستائیان و کشاورزان کمک شایانی کرده و آنان را از رفت و آمده‌ای پرهزینه و زمان‌بر و همچنین پرداخت نقدی هزینه کالا، دورنگه دارد.

وی ارائه به‌موقع تولیدات روستائیان و کشاورزان به بازارهای جامعه هدف، حذف دلالان و واسطه‌ها و سودبری و منفعت بیشتر تولیدکنندگان را از دیگر مزایای ایجاد شرکت‌های تعاونی روستایی دانست و گفت: در این صورت زمینه تشویق و ترغیب روستائیان به تولید محصولات خود، افزایش و ملزومات تحقق اقتصاد مقاومتی در روستا تقویت خواهد شد.

ناصری مقدم تصریح کرد: همچنین با تجمیع اراضی کشاورزی، یکپارچه‌سازی، یکجا کشتی، افزایش برداشت محصول و توسعه و ترویج روحیه تعاون و همکاری بین روستائیان می‌توان سود و بهره‌وری از تولیدات روستائیان را افزایش داد.

وی با اشاره به تأثیر تعاونی‌ها بر پیشرفت روستاها و بازاریابی مناسب برای فروش محصولات کشاورزی، افزود: اگر کشاورز یا تولیدکننده بخواهد به‌تنهایی در بخش تهیه نهاده‌ها و تولیدات خود وارد عرصه بازاریابی شده و محصولات خود را روانه بازار کند، مطمئنا درآمدش به دلیل افزایش هزینه‌ها، کاهش خواهد یافت؛ درصورتی‌که شرکت‌های تعاونی می‌توانند بازارهای مناسب و مطمئن‌تری برای فروش کالاهای تعاونی‌ها پیدا کنند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان شمالی یکی از مهم‌ترین وظایف تعاونی‌ها را تأمین نهاده‌ها از قبیل کود، سم، بذور اصلاح‌شده به قیمت مناسب و توزیع به‌موقع آن دانست و اظهار داشت: این شرکت‌ها از طریق منابع داخلی خود و یا با همکاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نقش عمده‌ای در تأمین اعتبارات موردنیاز کشاورزان و به‌تبع آن تأمین نهاده‌های موردنیاز آنان دارند.

ناصری مقدم، آموزش و ترویج شیوه‌های نوین کشاورزی به‌منظور افزایش بهره‌وری را از دیگر اختیارات و وظایف شرکت‌های تعاونی در روستاها ذکر کرد و افزود: یکپارچه‌سازی در تولید محصول، باعث افزایش عملکرد، افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه‌های تولید و درنتیجه استفاده بهینه از منابع تولید خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر تعاونی‌های روستایی دارای ۲۰۳ تشکل اعم از روستایی، کشاورزی، زنان، تولید، سهامی زراعی، نظام‌های صنفی، نظام‌های بهره‌برداری، کشت و صنعت، انجمن‌های خبرگان، انجمن‌های هماهنگی و حمایتی است.

ناصری مقدم با اشاره به اینکه در هر مرکز به‌طور متوسط برای پنج الی ۶ نفر اشتغال فصلی ایجادشده است، افزود: با توسعه کشت‌ها، تجهیز و نوسازی و تسطیح اراضی، مکانیزاسیون سطوح کشت و تراکم آن افزایش می‌یابد که این امر در نهایت به افزایش تولید، جذب و اشتغال نیروهای درگیر برای خریده‌ای تضمینی و توافقی خواهد انجامید.

وی تصریح کرد: تعاونی‌های روستایی همچنین با برپایی کشت‌های الگویی مراکز توزیع نهاده‌ها می‌توانند زمینه اشتغال فصلی خوب و مناسبی را برای هر مرکز تأمین نهاده فراهم کنند.

این مسئول در سازمان تعاونی روستایی خراسان شمالی، ایجاد اشتغال دائم برای نیروهای موردنیاز فروشگاه‌های مواد نفتی، مصرفی، توزیع سموم و واحدهای اعتباری را از دیگر مزایای شرکت‌های تعاونی روستایی برشمرد.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان محصولات زراعی، باغی، دامی و به سیای از روستائیان، هم‌اکنون تحت پوشش شرکت‌های تعاونی هستند، افزود: بالا بودن هزینه‌های تجهیز و نوسازی تولید، بالابودن قیمت‌های نهاده‌های کشاورزی، کمبود نقدینگی، نبود ماشین‌آلات مناسب به علت گرانی، پروسه طولانی اخذ تسهیلات از بانک‌ها و موسسات اعتباری، عدم دسترسی به بازارهای مناسب جهت فروش محصولات از مهم‌ترین مشکلات موجود اعضای شرکت‌های تعاونی است.

ناصری مقدم خواستار تأمین اعتبار موردنیاز شرکت‌های تعاونی روستایی شد و گفت: تقویت بنیه مالی تعاونی‌ها از مسائل مهم و ضروری است که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به خرید دو میلیارد تومانی خرید و توزیع میوه ایام نوروز امسال از طریق شرکت‌های تعاونی تصریح کرد: این اقدام به‌رغم نبود اعتبارات دولتی انجام شد که این امر نشان‌دهنده اهمیت شرکت‌های تعاونی و همراهی آنان با دولت است.

مدیر سازمان تعاون روستایی با اشاره به وظیفه سنگین تعاونی‌های روستایی گفت: تعاونی‌ها در طی سال نسبت به توزیع کود، سم، بذر، سوخت، نهاده‌های دامی و کشاورزی، ماشین‌آلات و کلیه مایحتاج حرفه‌ای کشاورزان اقدام و همزمان مسئولیت خریده‌ای تضمینی و توافقی را نیز بر عهده‌دارند که این وظایف، نشان‌دهنده رسالت سنگین تعاونی‌هاست.

وی یکی دیگر از وظایف اصلی شرکت‌های تعاونی روستایی را تأمین نهاده‌های حرفی‌ای بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: با حذف یارانه و افزایش قیمت نهاده‌ها عملاً سرمایه شرکت‌ها جهت تأمین به‌موقع این نهاده‌ها هزینه می‌شود که این امر مشکلات زیادی را برای سرمایه در گردش تعاونی‌ها ایجاد و آنان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌کند.

ناصری مقدم تصریح کرد: لازم است در این خصوص از طریق وزارت کشاورزی چاره‌اندیشی و تمهیدات لازم اندیشیده شود.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.