13 تیر, 1395

اقتصاد و سرمایه نیاز به امنیت اطمینان بخش دارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه کاهش تورم نشان از تلاش دولت تدبیر و امید دارد گفت:‌ اقتصاد و سرمایه نیاز به امنیت اطمینان بخش دارد و اگر عامل ایجاد امنیت بازدارنده باشد در چنین فضایی اقتصاد سالم شکل نخواهد گرفت.

علی اکبری، نماینده شیراز در نطق میان دستور خود با تاکید بر این که در اقتصاد مقاومتی تعهد داریم به داشته‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی توجه کنیم گفت: امیدوارم در فرایند بعدی برجام موافقت نماییم آنچه لازمه اقتصاد مقاومتی است را به راحتی از دست ندهیم. ذخایری که جزو دستاوردهای چند هزار ساله‌ی کشور است و بخشی از سرمایه‌ی ملی به شمار می‌رود  و مالکیت معنوی آن به ایران تعلق دارد مبادا به یغما رفته و به رایگان در اختیار شرکت‌های چند ملیتی قرار گیرد.

وی  افزود: در این فرایند باید مراقب باشیم که سازندگان تولید کنندگان، کار آفرینان و پیمانکاران داخلی فراموش نشوند و انعطاف پذیری، فرصت‌سازی، تکیه بر اقتصاد دانش محور و بهره وری و ارتقاء رقابت پذیری اقتصاد از مولفه‌های اصلی است که باید به آن توجه کنیم.

نمایند مردم شیراز در مجلس اظهار کرد:‌ مثلث شوم بیکاری، تورم و رکود معاش مردم به ویژه در مناطق روستایی و عشایری به شدت به مخاطره افتاده و نمی‌توان همه‌ گناه‌ها را به گردن تحریم انداخت، قابلیت‌های موجود از جمله امنیت، نیروی جوان و تحصیلکرده و موقعیت‌های سرزمینی همگی موید آن هستند که فقدان برنامه ریزی و مدیریت ناکارآمد، قطعا تاثیر گذار خواهند بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین بیان کرد:‌ امروز تلاش‌گران عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی در تنگنا قرار گرفتند، خشکسالی سال‌های اخیر مزید بر علت شده و امان تولید کنندگان را بریده است. بنابراین معتقدم تنها راه نجات رونق اقتصادی، و زمینه سازی برای جذب سرمایه و سرمایه گذاری است تا با به حرکت درآوردن آمزوش‌های مهارتی بخشی از مشکلات حل شود.

اکبری ادامه داد: عقلانیت حکم می‌کند اقتصاد و سرمایه نیاز به امنیت اطمینان بخش دارد، اگر عامل ایجاد امنیت، بازدارنده و مخل باشد، در چنین فضایی اقتصاد سالم شکل نخواهد گرفت و بالعکس تلاش برای دستیابی به رانت‌های مختلف و گسترش قاچاق پیامد چنین وضعیتی است.

وی خاطرنشان کرد: فقط دولت توان برخورد از ظرفیت استفاده از بازدارندگی را باید داشته باشد تا برای سرمایه گذار اطمینان خاطر ایجاد کند آنچه مانع اصلی تولید است فعالیت‌های مولد، مهاجرت منابع انسانی و زیرزمینی شدن برخی اقدامات است که در کنار آن فساد ساختاری هم ایجاد می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد: دولت و وزارت خارجه توانستند با هدایت رهبری و توانمندی بالای خود وجهه عزت مداری و صلح جوی ملت ایران را برای جهانیان آشکار سازند و نشان دادند مذاکره تاثیرگذارترین ابزار است. ضمن تشکر از آنان درخواست دارم که با توجه به تحولات اخیر اروپا از آثار منفی آن جلوگیری کرده و در عین حال فرصت‌های جدیدی را در راستای منافع ملی ایجاد کنند.

اکبری با اشاره به ثبات نرخ ارز در سالهای گذشته و کاهش تورم اظهار کرد: کاهش تورم از ۴۰٫۴ درصد در سال ۹۲ به ۹ و نیم درصد در خرداد سال ۹۵ نشان از تلاش دولت تدبیر و امید دارد اما رکود همچنان فضای کسب و کار را دچار مشکل کرده است.

وی همچنین فرهنگ را اساس قدرت ملی عنوان کرد و گفت:‌ آموزش و پرورش با در اختیار داشتن یک میلیون همکار فرهنگی و ۱۳ میلیون دانش آموز بزرگترین نهاد فرهنگی است اما هنوز نتوانسته انتظارات معلمان، دانش آموزان و اولیای آنها را فراهم کند.

نماینده مردم شیراز با بیان اینکه این شهر کمبود فضای فرهنگی، دارد گفت: بروکراسی‌های پیچیده در امور فرهنگی، زیر زمینی شدن فعالیت‌ها و مهاجرت نخبگان فرهنگی به یک معضل تبدیل شده است.

وی در پایان اظهار کرد: بیکاری، گرسنگی و ولایی بودن  اصلاح طلبی و اصولگرایی نمی‌شناسد. لشگر بیکاران مساله جدی است وهم اکنون بیشترین رده زندانیان بین ۲۶ تا ۳۲ سال است و تجربه نشان داده که با شلاق و باتوم نمی‌توان به خواسته مردم پاسخ داد و اگر دیر بجنبیم بیکاران مجرمان فردا  هستند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.