9 تیر, 1395

دیپلماسی علمی باید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام شود

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: تعاملات و دیپلماسی علمی باید ما را به سمت و سوی عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی پیش ببرد و بتوانیم با تولید علم در کشور ، مرجعیت علمی خود را به جهانیان ثابت کنیم.

اکبر عروتی موفق روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره اهمیت دیپلماسی علمی افزود: دنیای کنونی، دنیای ارتباطات است و هیچ کشوری نمی تواند دور خود حصار بکشد.
وی ادامه داد: در آموزه های دینی نیز آمده که ‘حکمت و دانش را بیاموزید حتی اگر در چین باشد’ و بر این تعامل علمی سفارش شده که در دنیای امروز اجتناب ناپذیر است.
وی با تاکید بر اینکه اندیشمندان باید از دستاوردهای دیگر کشورها استفاده کنند افزود: این مسئله باید آسیب شناسی شود و تعاملات نباید یک سویه باشد به صورتی که ما فقط تحقیقات را انجام بدهیم و نتایج آن را در قالب های مختلف همچون مقالات ISI در اختیار غربی ها قرار دهیم.
وی ادامه داد: نباید تنها خوراک علمی غربی ها را فراهم کنیم لذا این ارتباط و دیپلماسی علمی باید دوسویه باشد و باید همان اندازه که به پیشرفت علمی جهان کمک می کنیم از اطلاعات آنها هم استفاده کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بوعلی سینا همدان همچنین درباره سخنان رهبر معظم انقلاب درباره مخالفت با فضای اجبار و امنیتی در دانشگاه ها گفت: این تلقی نباید برای دانشگاهیان ایجاد شود که فضای دانشگاه یک فضای امنیتی است و این نیازمند این است که بعضی از مسئولان دانشگاه ها در رفتار خود تجدیدنظر کنند و ظرفیت پذیرش خود را بالا ببرند .
عروتی ادامه داد: بخش های حفاظتی و امنیتی دانشگاه ها همچون حوزه حراست و سایر مراکز باید شرح صدر داشته باشند و تصور دانشگاهیان از امنیتی بودن دانشگاه ها را از بین ببرند.
وی پویایی و رشد ارزشمند فعالیت های سیاسی دانشجویان، کرسی های آزاد اندیشی و جلسه های نقد و مناظره را از ثمرات وجود گرایش های سیاسی در دانشگاه ها و باز بودن فضای گفتمان در دانشگاه عنوان کرد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.