8 تیر, 1395

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای رکن اساسی اقتصاد مقاومتی است

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را رکن اساسی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای ارتقای این آموزش‌ها باید تلاش شود.

نظر افضلی صبح امروز در دیدار با مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت آموزش در توسعه منابع انسانی اظهار داشت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای یک رکن اساسی توسعه اقتصادی است که یک جنبه مهم مشکلات فعلی نیز عدم توجه به توسعه منابع انسانی است.

وی توسعه متوازن را یکی از اهداف خود دانست و افزود: تمام تلاش خود را برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه آموش‌های مهارتی به ویژه در حوزه انتخابیه به کار خواهم گرفت زیرا زیربنای اقتصاد مقاومتی همین کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است و این آموزش‌ها بستر اشتغال و رفع معضل بیکاری هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی نیز در خصوص رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: مأموریت اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور آموزش، پژوهش، تولید استانداردهای آموزشی و ارزشیابی مهارت نیروی کار کشور است.

حسین خوشایند بیان کرد: فرآیند آموزش در قالب دوره‌های یک تا ۱۸ ماهه به صورت کوتاه مدت و پودمان‌های تکمیلی بین سطوح تحصیلی از طریق آموزش در مراکز ثابت بخش دولتی، تیم‌های سیار شهری و روستایی، مراکز جوار صنایع و صنوف، مراکز جوار دانشگاه، مراکز جوار زندان، مراکز جوار پادگان‌ها، آموزش در مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین آموزش در بخش غیردولتی توسط آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در این راستا نسبت به تأمین و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات و ارتقای فرهنگ مهارت‌های فنی جامعه اقدام می‌‌کند.

خوش آیند در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در خراسان جنوبی گفت: این اداره کل با دارا بودن ۱۸ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای با ۱۰۱ کارگاه ثابت و قابلیت ارائه ۴۳۰ حرفه آموزشی و همچنین ۱۴۴ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای با ۱۳۶ حرفه آموزشی سالانه به طور متوسط ۳٫۵ میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی را به انجام می‌رساند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به انجام نیازسنجی آموزش‌های مهارتی در استان تصریح کرد: در رویکرد جدید آموزش‌ها بر اساس نیاز بازار کار و سفارش انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در شهرستان‌های نهبندان و سربیشه گفت: در حال حاضر ۲ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران و برادران در ۶ کارگاه آموزشی و ۴۷ حرفه به همراه تیم‌های سیار روستایی و عشایری در شهرستان نهبندان به ارائه خدمات می‌پردازند و در شهرستان سربیشه نیز مرکز برادران با ۳ کارگاه آموزشی به همراه تیم‌های سیار روستایی خدمات آموزش‌های مهارتی را به متقاضیان ارائه می‌کنند.

خوش آیند از تکمیل پروژه مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران سربیشه خبر داد و خاظرنشان کرد: در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز با تجهیز این مرکز شاهد شروع به‌کار و بهره‌مندی خواهران این منطقه از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خواهیم بود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به نام‌گذاری سال گفت: با توجه به نگاه دولت تدبیر و امید به مقوله مهارت آموزی شاهد ارتقا عملکرد در این حیطه بوده‌ایم به نوعی که تعداد آموزش دیدگان این آموزش‌ها از ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر در سال ۹۰ به بیش از ۱۸ هزار نفر در سال ۹۴ رسیده است.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.