8 تیر, 1395

بهای گندم کشاورز هرچه سریعتر پرداخت شود

رییس کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه بهای خرید گندم به کشاورزان تاکنون پرداخت نشده است،گفت:خرید با تاخیر محصول باعث بروز خسارت و بیماری های غیرقابل پیش بینی در محصولی همچون گندم می شود.

علی محمدشاعری درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره  وضعیت خرید گندم،گفت: علی رغم  زحماتی که کشاورزان برای افزایش تولید داشته اند و سرمایه گذاری بهینه ای که  وزارت جهاد کشاورزی در این عرصه  انجام داده ،اما متاسفانه  بهای خرید گندم  به کشاورزان تاکنون  پرداخت نشده است و  برای پرداخت در حدود  ۵ هزار میلیارد تومان  نیازمند تامین نقدینگی هستیم.

نماینده مردم  بهشهر،نکا و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی سریعا  برای تخصص اعتبار به کشاورزان در این زمینه اقدامات اساسی بکنند،یادآورشد:کشاورزان این قشر زحمتکش  بیش از این حد معطل دریافت معوقاتشان نباشند.
کشاورزی

خرید با تاخیر محصول باعث بروز خسارت و بیماری های غیرقابل پیش بینی در محصولی همچون گندم می شود

وی با بیان اینکه پرداخت به موقع  نقدینگی کشاورزان انگیزه ای مهمی برای کشاورز در سال جدید زراعی به شمارمی آید تا کشاورز  به کاشت محصول بپردازد،تصریح کرد:در سالی که سال “اقتصاد مقاومتی واقدام  وعمل”  است؛زیبنده  نیست که دسترنج  کشاورز را دریافت بکنیم اما پرداختی به کشاورز در زمان مقرر نداشته باشیم.

شاعری با بیان کمبود سیلو  برای ذخیره محصولات کشاورزی مشهود است،افزود:از برخی استان ها گزارش می رسد که صف های طولانی برای تحویل گندم و جو کشاورزان ایجاد شده است.

وی یادآورشد:زمانی که خرید محصول با تاخیر روبرو می شود؛بدیهی است که گندم در شرایط غیراستاندارد نگهداری می شود  و از همین رو امکان دارد گندم جوانه بزند و در این شرایط  احتمال دارد که شاهد بروز خسارت و بیماری های غیرقابل پیش بینی در محصولی همچون گندم باشیم که این  امر به صلاح  کشور نیست.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس،یادآورشد: پایه و اساس اقتصاد مقاومتی کشاورزان ما هستند و کشاورزان نشان دادند در شرایط سخت و تحریمی می توانند ما را درعرصه تولید محصولات کشاورزی خودکفا کنند؛نمونه بارز این خودکفایی ما در تولید محصول گندم  را می توان مثال زد؛زیرا این خودکفایی را مقرون زحمات کشاورزان هستیم و  قدردانی از زحمات  کشاورزان با پرداخت بهای گندم و جو کشاورزان عملیاتی  می شود.

وی ادامه داد:اگر بهای خرید از کشاورز به موقع پرداخت نشود،ضربه مهلکی براقتصاد کشاورزی را شاهد خواهیم بود و به همین علت باید  مبالغ پرداختی فوق دراختیار شرکت غله قرار بگیرد تا این شرکت پرداختی به موقع  به کشاورزان داشته باشد.

رییس کمیسیون کشاورزی آب و منابع  طبیعی مجلس با بیان اینکه حدود ماه یک ماه از خرید گندم درکشور می گذرد،تصریح کرد:  براساس گزارش های که به ما رسیده حدود ۲۰ درصد تا الان در مقایسه با  مدت مشابه سال قبل افزایش  خرید داشته ایم  و به برکت باران هایی که درسال  زراعی ۹۵-۹۶ در کشور داشته ایم،امسال  افزایش عملکرد چشمگیری درکشور خواهیم داشت و برآرود می شود  که تا حدود ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

منبع : خانه ملت

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.