5 تیر, 1395

تاکید رییس جمهوری بر اجرای تمام بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی

رییس جمهوری اجرای تمام ۲۴ بند سیاست های اقتصاد مقاومتی را مورد تاکید قرار داد و گفت که دولت یازدهم با تمام وجود اقتصاد مقاومتی را در سال جاری عملی می کند، ماموریتی که دولتمردان تدبیر و امید هر هفته با حضور میدانی در سراسر کشور برای تحقق آن تلاش می کنند.

حضور دهها مدیر ارشد در اقصی نقاط کشور، هفته گذشته بر ترافیک کاری دولت در ایام ماه مبارک رمضان افزود، تلاشی که در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد توجه رهبر معظم انقلاب، مطالبات مردمی و افزایش رفاه مردم روزانه در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد.
در ضیافت افطار با وزرا، معاونان وزرا، استانداران و روسای سازمان ها در پنجشنبه شب که با حضور رئیس جمهوری بعمل آمد، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سخنانی با تأکید بر اینکه دولت یازدهم با تمام وجود اقتصاد مقاومتی را قبول دارد، گفت: باید تمام ۲۴ بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم و حرکت بزرگ اقتصادی را در سایه این مهم ، در سال جاری عملی کنیم.
روحانی از همه دستگاه‌های اجرایی خواست تا با زبانی واضح، خدمات و مشکلات را برای مردم تبیین نمایند و ادامه داد: اگر مردم راه و مسیر درست را ببینند به کمک دولت خواهند آمد و قطعاً با کمک آنها پیروز خواهیم شد.
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به پیروزی مسلمانان در جنگ بدر در هفدهم ماه مبارک رمضان، گفت: اگر بگوییم سرنوشت اسلام با این جنگ رقم خورد، اغراق نکرده‌ایم و خداوند نیز در قرآن تأکید کرده که ناتوان بودید و کمک الهی منجر به پیروزی در این جنگ شد.
رئیس جمهوری تأکید کرد: الان نیز باید با تقوا که همان پایبندی به قانون، وظیفه و اجرای دستورات الهی است این مسیر را ادامه دهیم تا در پایان دولت یازدهم در پیشگاه خدا، ملت و امام زمان(عج) سرافراز و سربلند باشیم.
دکتر روحانی با تاکید بر این که ‘مسئولان اجرایی کمربندها را برای ۱۴ ماه پیش رو محکمتر ببندند’، گفت: کارهایی در این ۳۳ ماه انجام شد که نه تنها برای مخالفان که حتی برای دوستان ما هم باورکردن تحقق آنها دشوار بود.
رئیس جمهوری تصریح کرد: ثبات بازار اقتصادی، برجام و طرح تحول سلامت، سه دستاورد و پیروزی بزرگ این دولت بود که هیچکس نمی تواند آنها را انکار کند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و اظهارداشت: برجام پیروزی بزرگ سیاست خارجی ما است و هیچکس نمی تواند این نوری را که در سایه وحدت، ایستادگی، تلاش مردم ، کارشناسان باتجربه و راهنمایی های مقام معظم رهبری محقق شد، نادیده بگیرد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه هیچ‌کس در داخل و خارج از کشور نمی‌تواند پایه‌‌های استوار برجام را برهم بزند، گفت: باید از فضای پیش روی برجام در راستای اقتصاد مقاومتی به خوبی استفاده کرد و با فشارهای روحی و تبلیغاتی عقب ننشینیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در این دولت به موفقیت‌های بسیاری رسیدیم که برای نمونه هیچ‌کس باور نمی کرد که PMD تمام شده محسوب شود و امروز کسی نمی‌تواند این کار عظیم و پیروزی بزرگ ملت را از یاد ببرد.
رئیس جمهوری ادامه داد: مخالفان و حتی موافقین این دولت نیز باور نمی‌کردند که دولت یازدهم بتواند با وجود شرایط سخت در ابتدای کار یک اقتصاد باثبات و در مسیر صحیح ایجاد کند و الان ۳۳ ماه است که شاهد بازاری آرام و باثبات در داخل کشور هستیم.
در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی، هفته گذشته معاون اول رئیس جمهوری طی ابلاغیه ای به وزارت امور خارجه، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد که در آن وظیفه و تکلیف این وزارتخانه برای اجرای این پروژه مشخص شده است.
در ابلاغیه دکتر اسحاق جهانگیری در خصوص پروژه مصوب کارگروه های برنامه ملی اقتصاد مقاومتی که برای وزارت امور خارجه ارسال شده است، پروژه اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی مرتبط با این دستگاه اجرایی احصاء و موظف به اجرای این پروژه به عنوان اولویت اجرایی در سال ۹۵ شده است.
در این ابلاغیه بر نکات و موارد ضروری که لازم است در اجرای پروژه های مذکور از سوی دستگاه مجری مدنظر قرار گیرد، در پنج بند مورد تاکید قرار گرفته است .
در بند یک این ابلاغیه آمده است’ پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال ۱۳۹۵ می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.’
بند دیگری از ابلاغیه به وزارت امورخارجه می افزاید’ مجری منصوب از سوی وزیر و یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است ظرف مدت یک هفته پس از ابلاغ این مصوبه برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تائید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.’
در بخش دیگر این ابلاغیه ها آمده است: کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه های اولویت دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۵ می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
‘ اجرای هر یک از پروژه ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.’
‘ دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه، در دستور کار«نشست سه جانبه رییس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می دهد که بصورت هفتگی تشکیل می شود.
اما در هفته ای که گذشت همزمان با نشست های مختلف اعضای دولت تدبیر و امید برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی راههای اجرایی کردن آن، دهها نفر از مدیران ارشد و همچنین استانداران با سفر به شهرها و روستاها پیگیر این هدف مهم دولت بودند.
در این رهگذر و در ادامه سفرهای استانی مدیران ارشد دولت به نقاط مختلف کشور، هفته گذشته معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی به اردبیل سفر کرد و در سخنانی از اجرای طرح پهنه بندی ترویج احیای شبکه بزرگ ترویج کشاورزی در پنج استان کشور خبر داد.
کرمان هم مقصد معاون امور مجلس رئیس جمهوری بود و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و همچنین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به سمنان سفر کردند.
معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان های وزیر ورزش و جوانان هفته گذشته به مشهد،معاون آب ، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی به ساری ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شیراز و معاون اول رئیس جمهوری هم به منظوربررسی وضعیت تولید و بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی به شهرستان پاکدشت واقع در جنوب شرق استان تهران سفر کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سفری به بجنورد هفت طرح بهداشتی و درمانی را با هزینه ۸۶میلیارد و ۲۸۸ میلیون ریال افتتاح یا کلنگ زنی کرد.
در هفته گذشته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز به بجنور سفر داشت و در سخنانی از حل مشکل نقدینگی و پرداخت طلب های مجتمع های صنعتی فولاد و لوله گستر اسفراین تا کمتر از یک ماه آینده خبر داد.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز هفته گذشته در سفر به کرج گفت که کمیته ای برای شناسایی منشاء گرد و خاک در کشور تشکیل شده و هماهنگی های لازم در این زمینه صورت گرفته است.
در هفته ای که گذشت معاون طرح و برنامه وزرات صنعت، معدن و تجارت به سمنان ،قائم مقام وزیر کشور به اهواز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اصفهان سفر کرد و در بندرعباس نیز در مراسمی با حضور معاون وزیر نفت سکوی گازی۱۸ B پارس جنوبی بارگیری و عملیات مهاربندی آن(روی شناور بارج) برای انتقال به پارس جنوبی توسط متخصصان ایرانی شرکت ایزوایکو آغاز شد.
قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز به شیراز سفر کردند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در سفر به قشم یک مجتمع اقتصادی و فرهنگی را افتتاح کرد.
علی جنتی در آیین رونمایی از طرح مجتمع تفریحی، فرهنگی، ورزشی، تجاری و اقامتی شهر قشم که با جذب سرمایه خصوصی توسط شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه قشم فراهم شده است، گفت : با توجه به ارتقای سطح هنر در بخش‌های مختلف از جمله سینما، تئاتر و موسیقی، ساخت سالن‌های سینما و آمفی تئاتر می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران را در شهرهایی با این امکانات، افزایش دهد.

منبع : ایران اکونمیست

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.