1 تیر, 1395

دستگاه‌های دولتی مانع فعالیت بخش خصوصی

بومی‌سازی طرح‌ها، عدم پذیرش طرح‌های دستگاه‌ها به نام اقتصاد‌مقاومتی و مانع‌تراشی دستگاه‌های اجرایی برای بخش خصوصی از‌ جمله مباحث ششمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان قم بود.

ششمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان قم در سالن امام جواد (ع) استانداری قم با حضور سید مهدی صادقی استاندار قم، سید حسن رضوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم، محسن بهشتی معاون عمرانی استاندار قم، یونس عالی‌پور معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم، ولی‌الله بیاتی رئیس شورای شهر قم و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، گزارشی از پیش‌نویس برنامه اجرایی استان که توسط دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان تهیه و تدوین گردیده بود قرائت شد.

در پیش‌نویس بومی‌سازی طرح‌ها و برنامه‌های استان قم، عناوینی همچون: برنامه ارتقای بهره‌وری، برنامه پیشبرد برون‌گرایی اقتصاد، برنامه ارتقای توان تولید، برنامه عدالت بنیان‌کردن اقتصاد و توسعه عدالت اقتصادی، برنامه برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت، برنامه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، برنامه گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی، برنامه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد مقاومتی، برنامه توسعه ظرفیت نفت و گاز و تکمیل زنجیره‌های پایین‌دستی، هدفمندسازی یارانه‌ها، مردمی کردن اقتصاد بیان‌شده بود.

سید حسن رضوی دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، نخستین سخنران جلسه بود که با اعلام پایان هفته به عنوان آخرین‌مهلت ارسال پروژه‌های پیشنهادی دستگاه‌های اجرایی به استانداری، اظهار داشت: باید در راستای اقتصاد مقاومتی، اقدامات عملی و برنامه‌های ملموس ارائه شود.

وی بابیان این نکته که نباید دستگاه‌ها، کارهای معمول و موظفی خود را با عنوان اقتصاد مقاومتی اعلام کنند، گفت: استاندار  به‌دفعات این نکته را متذکر شده‌اند که هیچ‌یک از مسئولیت‌های جاری دستگاه‌ها به‌عنوان اقتصاد مقاومتی محسوب نمی‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم، با اشاره به شرایط بحرانی و خاص اقتصادی کشور، یکی از مشکلات موجود را، انجام تعهداتی که در گذشته ایجادشده است، دانست و افزود: در راستای هدفمندی یارانه‌ها فقط در سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان پرداخت‌شده که یک‌چهارم کل بودجه کشور است.

وی استفاده از ظرفیت‌های موجود را با توجه به سیاست‌های ملی ضروری قلمداد کرد و گفت: خروجی این جلسات باید تعیین و تشخیص پروژه‌ها با توجه به شرایط و ظرفیت‌ها باشد.

رضوی با انتقاد از عدم تناسب خروجی دستگاه‌های فرهنگی استان با اعتبار ۱۴۰۰ میلیارد تومانی از ۵۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: باید به جایگاه مجموعه‌های فرهنگی غیردولتی بیشتر توجه شود و تمامی طرح‌ها، پیوست فرهنگی ملموس داشته باشند.

دستگاه‌های اجرایی مانع فعالیت بخش خصوصی

وی ادامه داد: در برخی پروژه‌ها دیده می‌شود که دستگاه‌های دولتی در انجام کار توسط بخش خصوصی اختلال ایجاد می‌کنند که به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست و در تضاد با اقتصاد مقاومتی است.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم، بابیان عدم شناخت و اطلاع دقیق مدیران اجرایی از برخی موضوعات در  اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی درون‌گرایی  و نحوه اجرا کردن پروژه‌هایی که دولت باید با کمک مردم انجام دهد.

رضوی از تکلیف ستاد مرکزی فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های استانی، تأکید کرد: این کارگروه‌ها در هفته گذشته تشکیل‌شده و باید جلساتش ازاین‌پس به‌صورت منظم برگزار شود و نتایج آن‌ها به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان منعکس شود.

وی، تشویق مردم و بخش خصوصی را از مهم‌ترین وظایف و برنامه‌های این ستاد دانست و گفت: مشارکت عمومی و بالا بردن بهره‌وری، روح کلی حاکم بر اقتصاد مقاومتی است که باید موردتوجه تمامی مدیران باشد.

تعیین تکلیف منوریل و فرودگاه

حسن بختیاری رئیس شورای اسلامی استان قم، در تذکری نسبت به تعیین وضعیت فرودگاه قم و پروژه منوریل خواستار رسیدگی به این پروژه‌ها شد.

ولی‌الله بیاتی رئیس شورای شهر قم، خواستار گزارش دهی دستگاه‌ها از اقدامات اجرایی در جلسات ستاد شد.

مجید آوری فرد مدیرکل امور اقتصادی استانداری قم، تهیه و پیوست مستندات در تمامی گزارش‌های دستگاه‌ها و ضریب دادن به برنامه‌ها را مورد تأکید قرارداد و گفت: اعلام وضعیت موجود، برای تشخیص روند اجرا و پیشرفت پروژه‌های پیشنهادی در آینده بسیار مؤثر است.

پروژه ها اولویت‌بندی شود

محسن بهشتی معاون عمرانی استاندار در تذکری به اولویت‌بندی در پروژه‌ها اشاره کرد و افزود: در تمامی طرح‌های اجرایی و پروژه‌ها به‌نوعی اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود، اما مهم اولویت‌بندی اجرای پروژه‌ها بسته به شرایط، زمان و نیازهاست.

سید رضا فقیهی معاون هماهنگ‌کننده سپاه علی ابن ابی‌طالب(ع) نیز با اشاره به فرمایشات و سند ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، برطرف کردن رکود و حل معضل اشتغال را مورد توجه قرارداد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید حسین میرمعزی رئیس مرکز راهبردی مطالعات اسلامی اقتصاد مقاومتی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه بابیان اینکه مرکز راهبردی مطالعات اسلامی اقتصاد مقاومتی با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: این فرمایشات حوزه‌ها را به تبیین ابعاد اسلامی اقتصاد مقاومتی سوق داده است.

وی استفاده از ظرفیت‌های مختلف مذهبی و دینی برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی را از برنامه‌های این مرکز دانست و گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، دانشگاه‌ قم، دانشگاه مفید، دانشگاه باقرالعلوم و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در این مرکز مشارکت دارند.

رئیس مرکز راهبردی مطالعات اسلامی اقتصاد مقاومتی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه وظیفه دولت را استفاده از ظرفیت‌های مردمی باروحیه جهادی عنوان کرد و افزود: به همین علت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم باید در این راستا از قرارگاه مردمی اقتصاد مقاومتی استفاده کند.

میرمعزی خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه در برگیرنده نهادهای پژوهشی و ترویجی هستند که نقش تربیت محقق و مبلغ را برای ترویج اسلام و دفاع از آرمان‌ها بر عهده‌دارند و با استفاده از ظرفیت این مروجین می‌توان بخش قابل‌توجهی از اهداف اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشید.

ایجاد پایگاه اقتصاد مقاومتی در مساجد

وی با تأکید براینکه تحقیق در ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی با رویکرد اسلامی، ایجاد گفتمان علمی میان نخبگان، مردم و فعالان اقتصادی برای مشارکت در تحقق ارکان اقتصاد مقاومتی از برنامه‌های این مرکز است، گفت: ایجاد پایگاه‌های اقتصاد مقاومتی در مساجد و جذب افراد مؤمن در راستای تحقق اهداف از دستاوردهای این مرکز است.

رئیس مرکز راهبردی مطالعات اسلامی اقتصاد مقاومتی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، با تأکید براینکه استان قم به‌عنوان مرکز ترویج آموزه‌های دینی اسلام ظرفیت‌های بسیاری را به‌خود اختصاص داده است، عنوان کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم می‌تواند این استان را به الگوی مناسبی در حوزه اقتصاد مقاومتی تبدیل کند اما در این راستا دستگاه‌های اجرایی باید با حوزه‌های علمیه ارتباط نزدیکی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ دانشمند اقتصاد اسلامی در قم هستند که با شناسایی و مشارکت دیگر نیروهای جهادی و مردمی در اقتصاد مقاومتی، می‌توان برای تأثیرات قابل‌توجهی را به دنبال آورد.

دوره اقتصاد مقاومتی برای مبلغین

میرمعزی از روحانیون به‌عنوان افرادی که حضور وسیع و چهره به چهره‌ در میان اقشار مختلف جامعه دارند یاد کرد و گفت: روحانیون می‌توانند در این راستا مشارکت داشته باشند اما برای تحقق این امر باید مبلغان برای فراگیری آموزه‌های موردنیاز در حوزه اقتصاد مقاومتی دوره‌های لازم را سپری کنند.

وی با تأکید بر اینکه مراجع تقلید نقش بی‌بدیلی در افزایش مشارکت‌های مردمی در تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دارند، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نباید نسبت به استفاده از ظرفیت این افراد بی‌توجه باشد.

میرمعزی، بابیان اینکه اقتصاد مقاومتی الگوی اقتصادی جدیدی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی اقتصادی است، تصریح کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان قم باید قرارگاه مشارکت مردمی اقتصاد مقاومتی را با مشارکت سپاه، بسیج و حوزه راه‌اندازی کند تا با استفاده از تجربه دفاع مقدس بتوانیم عملکرد مطلوبی را با استفاده از ظرفیت نیروهای انقلابی در این حوزه دنبال کنیم.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.