29 خرداد, 1395

طرح های اقتصاد مقاومتی نیازمند سرعت عمل مدیران است

مدیران دستگاه ها،روند اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی را تسریع کنند و محدودیت ها و موانع را از پیش پای سرمایه گذاران بردارند.

فریدون همتی در جلسه شورای اداری استان که در سالن اجتماعات شهید مسعود امامی برگزار شد اظهار کرد: حکومت یک حقوقی بر گردن مردم دارد و متقابلا یک حقوق هم مردم برگردن حکومت دارند که تاکنون مردم ،حقوق حکومت اسلامی را به خوبی تامین و ادا کرده و به خوبی از آن پاسداری کرده اند.

وی افزود: نظام از بدو برپایی به دلیل ماهیت اسلامی و انقلابی خود مورد غضب و دشمنی دشمنان بوده است و شاهد این بوده ایم که دشمنان موانع زیادی برای انقلاب اسلامی ایجاد کرده اند و با اقداماتی چون تحریم ها و اجماع نظام بین الملل در پی آن بر آمده اند که با ایران اسلامی همکاری نداشته باشند اما با همراهی و تحمل مردم ،نظام توانسته تاکنون به راه خود ادامه دهد .
همتی گفت : طبق فرمایشات مقام معظم رهبری بخش اقتصاد باید از وابستگی به خارج رها شده و با تکیه به نیروی انسانی داخلی ،متعهد و توانمند گام های خود را استوار بردارد.
استاندار بیان کرد : برای موفقیت در این مسیر باید در برنامه ها و فعالیت های خود از بخشی نگری ، اقدامات جزیره ای  و حرکت های انفرادی پرهیز کرده و مانند یک مجموعه با یکدیگر و در کنار هم پیش برویم .
وی گفت: در این شرایط سخت و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و پاسخگویی به مردم، دولت همه دستگاه ها را موظف کرده تا ظرفیت های داخلی را شناسایی و در جهت اقتصاد مقاومتی فعال کنند.
استاندار عنوان کرد: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، برنامه دستگاه ها متناسب با توان مالی استان ها تدوین شده و واحد های تعطیل و واحدهای با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد در اولویت برنامه های اقتصادی دولت قرار دارند و بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان به این دسته از واحدها در کشور تسهیلات پرداخت می شود که ۴۰۰ طرح از استان قزوین مشمول این طرح حمایتی خواهند شد.
استاندار گفت: علاوه بر آن با تلاش و پیگیری مدیریت استان مجوز حمایت از ۳۶۳ واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد اخذ شده که از منابع بانکی استان مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
همتی در ادامه گفت : برای سال جاری ایجاد ۲۰هزار فذصت شغلی جدید در استان پیش بینی و  تعریف شده که تحقق این هدف نیازمند جلب مشارکت مردم و انجام مجموعه ای از اقدامات در حوزه های مختلف صنعتی ، کشاورزی ، خدمات برای جلب و جذب  بخش خصوصی است.
استاندار بیان داشت : یکی از موضوعات اقتصاد مقاومتی که  در روستاها دنبال می شود ، توجه به مشاغل خرد و خانگی در روستاها است .
وی افزود : در حوزه اقتصاد مقاومتی ، تصمیم داریم صادرات استان را در سال جاری از ۳۵۰ میلیون دلار به ۸۰۰ میلیون دلار برسانیم که تحقق این چشم انداز نیازمند تعیین اهداف دقیق و بسیج کلیه امکانات و نیروها می باشد.
استاندار  با اشاره به معضلات و مشکلات موجود در جامعه خاطرنشان کرد: امروز شاهد مشکلات اقتصادی فراوان و از جمله گرگی به نام بیکاری هستیم که مدیران را تعقیب می کند.
 همتی در ادامه با بیان اینکه” از مدیران تقاضا دارم که سرعت عمل خود را در سرمایه گذاری ها بالا ببرند و برای هیچ سرمایه گذاری در استان مانع ایجاد نکنند.” تاکید کرد: باید  با جلب همکاری و مشارکت تولید کنند گان، سرمایه گذاران، کارگران ،مهندسین و همه ارکان حکومت تلاش کنیم تا منویات مقام معظم رهبری را محقق کرده و اهدافی را که ترسیم شده بدان دست پیدا کنیم .
استاندار با بیان اینکه” براساس آمارها در سه ماهه اول  امسال ۳۲۰۰ شغل در استان ایجاد شده است.” بیان داشت: طبق توافقنامه با کمیته امداد حجم اشتغال زایی این نهاد در سال جاری از ۴ هزار شغل به ۸ هزار افزایش خواهد یافت و دکتر فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی قول مساعد دادند که منابع و اعتبارات  مورد نیاز در این خصوص را در اختیار استان قرار دهند.
استاندار قزوین در ادامه با تاکید بر تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری، افزود: براساس برآورد سازمان جهاد کشاورزی به ازای اجرای سامانه آبیاری نوین در هر هکتار از اراضی کشاورزی، ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است و امیدواریم با تامین اعتبارهای مورد نیاز از طریق جلب مشارکت بهره برداران و سرمایه گذاری بخش خصوصی شاهد اجرای چنین طرح هایی در جهت حفظ منابع آبی در استان باشیم.
وی با اشاره به میزان سهم آب استان از سد طالقان، گفت: با سهم بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعبی و برگشت آب با مسدود شدن چاه های غیرمجاز به سفره های زیر زمینی باید به هدف نهایی استراتژیک که توسعه اشتغال، درآمد پایدار، افزایش تولید و تحقق اقتصادی مقاومتی است، دست پیدا کنیم.
استاندار قزوین افزود: آب های زیرزمینی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و از این روز حفاظت از چنین منابعی برای همه ما از اهمیت زیادی برخوردار می باشد تا جایی که باید این مهم در اولویت برنامه سازمان های ذیربط قرار گیرد.
همتی به برداشت ۳۲۷ میلیون متر مکعب آب از چاه های غیرمجاز فرم یک قبل از سال ۸۵ و نیز ۱۵۶ میلیون متر مکعب از چاه های غیرمجاز فرم پنج از سال ۸۵ اشاره و ادامه داد: در صورت تعیین تکلیف این چاه ها و یا مسدود کردن آنها حجم زیادی از آب به سفره های زیر زمینی استان باز می گردد.
استاندار در ادامه گفت: رعایت الگوی کشت،تدوین و تهیه طرح  جامع و تحلیلی از استفاده بهینه از آب و خاک و ارائه به مسئولین ملی، توسعه آبیاری نوین در سطح اراضی موضوعات مهمی است که باید پیگیری شود.
استاندار در ادامه بعد از تشریح اقدامات و جلسات صورت گرفته در زمینه های مختلف ، اظهار کرد: مجموعه اقدامات باید با حمایت یکدیگر پیش رود و هر کجا نیاز به تذکر و نقدی بود بود باید از طرف بزرگان و نخبگان مطرح شود تا هرچه سریعتر کارها انجام شود.
همتی در ادامه به بازدید از سد های استان اشاره کرد و گفت : سد نهب در تاکستان و سد بالاخانلو در بوئین زهرا با تمام مشکلات اقتصادی دولت در حال اجرااست . سد نهب تا پایان سال و سد بالاخانلو تا بهمن ماه سال ۹۶ آبگیری می شود.

منبع : صدای قزوین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.