25 خرداد, 1395

اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به معنی برقراری امنیت غذایی پایدار است

مهمترین بندهای اقتصاد مقاومتی مربوط به بخش کشاورزی است و برقراری امنیت غذایی در جامعه در واقع عینیت بخشیدن به اقتصاد مقاومتی در کشاورزی است.

کریم ذوالفقاری رئیس جهاد کشاورزی در نشست خبری که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد ضمن تقدیر از تلاش خبرنگاران گفت: انتقادات سازنده که از سوی خبرنگاران و رسانه ها نسبت به عملکرد جهاد کشاورزی مطرح می شود می تواند روشنگر مسئولین جهاد کشاورزی باشد.

ذوالفقاری با بیان اینکه جهاد کشاورزی در طول سال سه نوبت پروژه های متعدد افتتاح می کند گفت: بعد از دهه فجر به بعد تاکنون ۲۸ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی افتتاح شده است.

وی عنوان کرد: وجود استعدادهای خدادادی طبیعی از لحاظ آب و خاک در کردستان باعث شده است که بخش عمده ای از اقتصاد این استان را کشاورزی تشکیل دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی از منظر مقام معظم رهبری بیان کرد: ۱۳ بند از ۱۴ بند از توصیه های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی مربوط به بخش کشاورزی است که اهمیت این بخش را می رساند.

ذوالفقاری اظهار کرد: در گذشته اکثر محصولات کشاورزی کشور از طریق واردات تامین می شد اما اکنون خودکفایی ما در بخش کشاورزی به حدی رسیده است که عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است.

وی در ادامه افزود : امنیت غذایی در کشور و استان در وضعیت مطلوبی قرار دارد و اکنون در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله گندم، نخود، و میوه هایی همچون توت فرنگی در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم.

ذوالفقاری عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به معنی برقراری امنیت غذایی پایدار است که تحت هیچ شرایطی دچار چالش نشود.

وی به شیوه اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: کاهش مخاطرات کشاورزی، افزایش تولید در واحد سطح و افزایش ارزش افزوده سه آیتم اصلی در اجرای اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد: برنامه های جهاد کشاورزی به برنامه های بلندت مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم شده است و در هر برنامه پروژه های متعددی را تعریف نموده ایم بطور مثال برای ۴۰ هزار هکتار باغات ۲۴۰ پروژه تعریف کرده ایم.

ذوالفقاری اظهار کرد: تمام مسئولین ارشد استانی توجه ویژه به بخش کشاورزی دارند بطوریکه هدفگذاری امسال را در جذب اعتبارات، بخش کشاورزی قرار داده اند.

وی وضعیت بارندگی در استان را مطلوب دانست و گفت: در سال گذشته بالای ۶۳۰ میلی متر بارندگی در استان داشته ایم که این میزان بارندگی برعکس سایر استان ها خساراتی به کشاورزان وارد نکرد.

ذوالفقاری با اشاره به مبارزه با آفات در سطح استان اظهار کرد: حدود ۲۵۰۰ هکتار مبارزه با آفات، ۷۲ هزار هکتار سم پاشی در مرحله اول، ۱۲ هزار هکتار مبارزه با علف هرز، ۳۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ، ۳۹ هزار هکتار مبارزه با آفات نخود در استان داشته ایم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۵۴۰ هزار گندم از کشاورزان خریداری شده است گفت: پیش بینی می کنیم در سال جاری بالای ۸۸۰ هزار تن تولید گندم در استان داشته باشیم.

ذوالفقاری به تاخیر در پرداخت بهای گندم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: استان کردستان جزء آخرین استان ها در برداشت گندم است و به همین خاطر پرداخت های کشاورزان با تاخیر مواجه می شود و در سال جاری مکاتباتی با مسئولین کشوری انجام داده ایم که در پرداخت ها سریع تر اقدام شود.

وی از توت فرنگی به عنوان کالای لوکس نام برد و بیان کرد: استان کردستان قطب توت فرنگی است و برای اینکه بازار آن را حفظ کنیم باید در بالا بردن و حفظ کیفیت توت فرنگی سعی نماییم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به پایین بودن قیمت برخی از محصولات کشاورزی عنوان کرد: راهکار ساماندهی قیمت محصولات کشاورزی فقط ایجاد تشکل ها و تعاونی ها در بخش کشاورزی است.

ذوالفقاری افزود: وجود تشکل های واقعی در صنعت مرغداری و دامداری باعث شده که این صنایع قیمت مناسبی در بازار داشته و سود ده باشند اما متاسفانه عدم وجود تشکل های منظم در بخش محصولات زراعی، ضعف بزرگی محسوب می شود.

وی اظهار کرد: از ۲۸ اسفند ۹۴ تا ۱۵ فروردین به تعداد ۴۲۸ نفر از تحصیلکرده ها و متخصصین در بدنه جهاد کشاورزی استخدام شده اند که در ۴۲ مرکز کشاورزی در دهستان ها مشغول خدمت رسانی به کشاورزان هستند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.