23 خرداد, 1395

الزام شرکت های دانش بنیان به پرداخت عوارض شهرداری، مغایر اقتصاد مقاومتی است

دکتر مهدی کشمیری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا نسبت به احتمال تصویب عدم معافیت شرکت های دانش بنیان از عوارض شهرداری در مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرد و گفت: ماده ۴۷ در برنامه چهارم توسعه، تصریح می کند که شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری از […]

دکتر مهدی کشمیری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا نسبت به احتمال تصویب عدم معافیت شرکت های دانش بنیان از عوارض شهرداری در مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرد و گفت: ماده ۴۷ در برنامه چهارم توسعه، تصریح می کند که شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد برخوردارند و از برخی معافیت ها از جمله عوارض مختلف که عوارض شهرداری را نیز شامل می شود، برخوردار خواهند بود.
وی ادامه داد: ماده ۴۷ قبل از اتمام برنامه چهارم توسعه، در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان (ماده ۹) ابقا و به یک قانون دائمی تبدیل شده است.
کشمیری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، بر اساس تبصره ماده ۱۸۱ قانون برنامه پنجم توسعه، عوارض شهرداری ها مشمول معافیت مالیات نمی شود و در اینجا یک تعارض بین قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و قانون برنامه پنجم پیش می آید.
وی از انعکاس موضوع اختلاف به معاونت حقوقی ریاست جمهوری خبر داد و گفت: جمع بندی معاونت حقوقی ریاست جمهوری این بود که قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، اولی تر است و معافیت از پرداخت مالیات و عوارض، مشمول این شرکت ها می شود.
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی، بخشی از مواد قوانین برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه به عنوان مواد دائمی برنامه های توسعه در حال تدوین است که از جمله این مواد، ماده ۱۷ می گوید که عوارض شهرداری، مشمول معافیت نمی شود.
وی یادآور شد: هر تصمیمی که اکنون گرفته شود و به تصویب برسد، به شکل قانون دائمی خواهد بود و قطعا قانون دائمی قبلی (قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان) را لغو می کند چراکه در تناقض با آن است.
کشمیری به نگرانی فعالان دانش بنیان از تصویب احتمالی این قانون اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که ذیل ماده ۱۷، قید شود که ماده ۹ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان از این امر مستثنی است.
وی بیان داشت: در غیر این صورت، شرکت های دانش بنیان باید برای ساخت و ساز داخل پارک ها عوارض شهرداری بپردازند که هزینه توسعه پارک ها را بسیار افزایش می دهد و توسعه پارک ها را با کندی مواجه می کند و در شرایط فعلی به ضرر توسعه علمی کشور است.
در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری کشور مشغول فعالیت هستند.
شرکت های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در سال ۱۳۹۴، گردش مالی ۱۸هزار میلیارد ریالی داشته اند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.