17 خرداد, 1395

دولت و مجلس باید هزینه اجرای اقتصاد مقاومتی را بپردازند

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس با بیان اینکه عوام‌فریبی در اقتصاد ایران ریشه‌دار است، گفت: دولت و مجلس باید هزینه اجرای اقتصاد مقاومتی را بپردازند.

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۱۷ خرداد) مجلس پس از ارائه گزارش وزیر امور اقتصاد درباره اقتصاد مقاومتی، در سخنانی، گفت:در بررسیهای انجام شده توسط مرکز پژوهشهای مجلس، مشخص شده است که بیشتر بندهای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی با سیاستهای کلی قبلی یا قوانین جاری کشور از جمله برنامه‌های توسعه مطابقت دارد.

وی با ابراز تإسف از اینکه یک نگاه سیستمی به مقوله اقتصاد وجود ندارد، افزود: این در حالیست که ما فکر می‌کنیم اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای از پروژه‌هاست و در گزارشهایی که پیشتر نیز مطرح شد، به این نکته تأکید شده بود که رویکرد مدیریت پراکنده و بخشی در اقتصاد پیگیری می‌شود که حتما این رویکرد مناسب است.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس از موفق نبودن اجرای طرح آمایش سرزمینی انتقاد و تصریح کرد: در موضوع اقتصاد، آمارهای متناقض و متفاوتی وجود دارد و دولتها مدام این آمارها را دستکاری می‌کنند؛ به طوری که در دولت قبل، مرکز پژوهشهای مجلس رشد اقتصادی برای سال ۹۱ را منفی ۳٫۵ پیش‌بینی کرد، اما بانک مرکزی و مرکز آمار در آن مقطع این آمار را رد کردند.

جلالی اضافه کرد: بانک مرکزی در حال حاضر رشد اقتصاد در سال ۹۱ را منفی ۵٫۴ درصد و مرکز آمار منفی ۵٫۸ پیش‌بینی می‌کند و دولت گاهی رشد منفی ۶٫۸ درصد را پیش‌بینی کرده است که اینها نشان‌دهنده این است که یک نگاه سیستمی به اقتصاد در کشور وجود ندارد.

وی با انتقاد از بزرگ شدن حجم دولت، گفت: سؤال بنده این است که آیا این بزرگ بودن دولت در راستای اقتصاد مقاومتی است؟

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اگر مقایسه‌ای بین حجم بودجه عمرانی با بودجه جاری کشور داشته باشیم می‌بینیم که عوام‌فریبی در اقتصاد ایران ریشه‌دار است، بنابراین دولت و مجلس باید در کنار هم هزینه اجرای اقتصاد مقاومتی را بپردازند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.