12 خرداد, 1395

تشریح برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سازمان جهاد کشاورزی

با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» لذا برای تحقق سیاست‌های ابلاغی در این بخش، سازمان جهاد کشاورزی در حوزه‌های مختلف با برنامه‌ریزی دقیق اقدام به طرح برنامه‌هایی منسجم کرده است.

“شیرخانی” معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان ایلام، برنامه‌های تدوین شده سال جاری با محوریت اقتصاد مقاومتی در این بخش را تشریح کرد.
شیرخانی اظهار کرد: با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» لذا برای تحقق سیاست‌های ابلاغی در این بخش، سازمان جهاد کشاورزی در حوزه‌های مختلف با برنامه‌ریزی دقیق اقدام به طرح برنامه‌هایی منسجم کرده است.
وی با بیان اینکه در بحش معاونت تولیدات دامی نیز برنامه‌هایی با محوریت اقتصاد مقاومتی برای سال جاری منظور شده است، افزود: از جمله این طرح‌ها می‌توان به پروژه توسعه پرورش زنبور عسل در روستا و مزارع استان اشاره کرد.
شیرخانی با اشاره به اینکه افزایش تولید عسل و سایر محصولات شامل ژله رویال، بره‌موم و موم از طریق آموزش و اعطای تسهیلات به زنبورداران جهت خرید کلنی برای ۲۵۰ نفر و هر نفر ۵۰ کلنی است، خاطرنشان کرد: میزان تولید عسل تا پایان سال گذشته ۵۷۰ تن بوده که تا پایان سال جاری به ۶۵۷ تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: میزان اعتبار مورد نیاز در این بخش در حوزه تسهیلاتی ۱ هزار و ۸۷۵ میلیون ریال و در حوزه عمرانی ۵۰۰ میلیون ریال جهت آموزش و تشویق زنبورداران منظور شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان یکی دیگر از طرح‌های تدوین شده در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان را پروژه کاهش سن و وزن کشتار در واحدهای پرورش جوجه‌های گوشتی اعلام و عنوان کرد: وضعیت استان در این حوزه تا پایان سال گذشته ۵۰ هزار تن گوشت مرغ بوده که پیش‌بینی می‌شود این برنامه تا پایان سال جاری به تولید ۵ هزار تن گوشت مرغ بینجامد.
شیرخانی افزود: کاهش سن کشتار به ۴۲ روز و کاهش وزن کشتار از جمله نتایج اجرای این طرح است که فوایدی از جمله کاهش ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ و در نتیجه نیاز کمتر به واردات اقلام ذرت و سویا و سایر نهاده‌های تغذیه‌ای، کاهش مصرف سوخت و برق به جهت کاهش طول دوره پرورش، بهبود کیفیت لاشه از طریق متعادل کردن دان مرغ و کاهش چربی لاشه، افزایش تعداد دوره‌های پرورش و در نتیجه کاهش هزینه‌های ثابت و همچنین کاهش قیمت تمام شده و امکان صادرات محصول دارد.
وی با بیان اینکه میزان تولید گوشت مرغ تا پایان سال گذشته ۵۰ هزار تن بوده که تا پایان سال جاری به ۵۵ هزار تن خواهد رسید، گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح در بخش تسهیلاتی ۱۵۰ هزار میلیون ریال و در بخش عمرانی نیز ۱ هزار میلیون ریال برآورد شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام اجرای پروژه گسترش گاوهای دو منظوره با اولویت پرورش گاو سمینتال را از دیگر طرح‌های تدوینی با محوریت اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: وضعیت استان در این بخش تا پایان سال ۹۴ در تولید شیر گاوی ۸۱ هزار تن و تولید گوشت قرمز گاوی ۱۱ هزار و ۳۰۰ تن بوده که پیش‌بینی می‌شود این برنامه تا پایان سال جاری در تولید شیر گاوی به ۳ هزار تن و در تولید گوشت قرمز گاوی به ۴۰۰ تن برسیم.
شیرخانی اظهار کرد: نظر به اینکه گاو سمینتال دارای عملکرد مناسب، مدت بهره‌دهی طولانی‌تر، دو منظوره بودن از نظر تولید شیر و گوشت، توان تولید گوشت بیشتر در زمان حذف دام، مقاوم در برابر بیماری، باروری و گوساله دهی بالا و کاهش هزینه‌های تولید، افزایش درآمد و سود ناخالص برای پرورش دهندگان است لذا نژادهای بومی استان با نژاد سمینتال با استفاده از تکنیک تلقیح مصنوعی با هم آمیخته شده و در نتیجه تلقیح گاوی دو رگ با خصوصیات مورد نظر ایجاد می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه میزان تولید تا پایان سال ۹۴ در بخش گوشت قرمز گاوی ۱۱ هزار و ۳۰۰ تن و شیر خام گاوی ۸۱ هزار تن بوده است، افزود: تا پایان سال جاری تولید گوشت قرمز گاوی به ۱۱ هزار و ۷۰۰ تن و تولید شیر خام گاوی نیز به ۸۴ هزار تن برسد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه میزات اعتبار مورد نیاز در این بخش در دو حوزه تسهیلاتی و عمرانی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: در حوزه تسهیلاتی ۳۰ هزار میلیون ریال و در حوزه عمرانی نیز ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار مدنظر است.
شیرخانی ادامه داد: در سال گذشته اقدامات مهمی در زیر بخش دام، طیور و آبزیان در سطح استان صورت گرفته که از جمله آنها می‌توان به تلاش در راستای تکمیل زنجیره تولید از جمله احداث مزارع مرغ مادر گوشتی به ظرفیت ۱۰۰ هزار قطعه‌ای با کارخانه جوجه‌کشی به ظرفیت سالیانه ۲۵ میلیون قطعه‌ای توسط شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر ایلام اشاره کرد.
وی با بیان اینکه تولید محصولات دامی از قبیل گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر خام، عسل و تخم‌مرغ به میزان ۱۷۴ هزار تن نیز در سال گذشته تولید شده است، عنوان کرد: توزیع نهاده‌های تغذیه‌ای از قبیل جو، کنسانتره، سبوس و سویا بین دامداران روستایی و عشایری و دامداران صنعتی و نیمه صنعتی به میزان ۱۰۳ هزار تن از اقدامات صورت گرفته سال گذشته بوده است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: انجام عملیات‌های رکوردگیری شیر ۹۸۰ مورد، ثبت مشخصات گاوهای شیری اصیل ۱۲۰ راس، تلقیح مصنوعی ۷۵۰ راس گاو شیری با اعتبار ۲۵۰۰ میلیون ریال از اقدامات صورت گرفته در سال ۹۴ در حوزه معاونت تولیدات دامی استان است.
شیرخانی با اشاره به اینکه اجرای طرح آمارگیری زنبورعسل به تعداد ۶۹ هزار کلنی و نیز صدور دفترچه زنبورداری به تعداد ۲۸۰ جلد از فعالیت‌های صورت گرفته سال گذشته است، گفت: نظارت بر اجرای واحدهای دام و طیور به تعداد ۴۵ واحد جهت ساخت و آزادسازی اقساط، برگزاری کلاس‌های آموزشی ترویجی در سطح استان به تعداد ۶۰۰ نفر در روز، تامین سرمایه در گردش واحدهای دام، طیور و آبزیان به مبلغ ۸۳۰۰ میلیون ریال و تلاش در راستای احداث واحدهای بزرگ گاوداری شیری در استان توسط شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر و نیز شرکت پارس وابسته به بنیاد مستضعفان از اقدامات اجرایی سال گذشته بوده است.
وی ادامه داد: پرداخت یارانه شیرخام به مبلغ ۳ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال، تلاش در راستای تولید محصولات دامی بدون ارگانیک، تامین اعتبارات ملی پروژه‌های آمیخته گری کنترل شده به مبلغ ۸۵۰ میلیون ریال، کمک به صادرات مرغ منجمد به کشور عراق در راستای تنظیم بازار استان، اجرای طرح توسعه و ساماندهی گاوهای دو منظوره استان با اعتبار ۶۰۰ میلیون ریال و به ظرفیت ۹ هزار راس با اولویت نژاد سمینتال و افتتاح ۸ پروژه در زیربخش دام و طیور با اعتباری بالغ بر ۲۶ هزار و ۳۴۰ میلیون ریال و با اشتغال‌زایی مستقیم ۲۰ نفر در هفته دولت سال جاری از فعالیت‌های اجرایی سال ۹۴ حوزه معاونت تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بوده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: اجرای طرح توسعه تلقیح گاوهای دو منظوره شیری گوشتی سمینتال در دستور کار قرار گرفته که از محل اعتبارات ملی استانی برای آغاز آن اقدام شده و باید گفت که این نژاد یک نژاد اروپایی است.
شیرخانی با بیان اینکه در حال حاضر گاوهای بومی موجود در استان روزانه ۵ کیلوگرم شیردهی دارند، گفت: اسپرم‌های این نژاد گاوی، بومی‌سازی شده و با اجرای کامل این طرح ۳ هزار تن به تولید شیر و ۴۰۰ تن به تولید گوشت قرمز استان اضافه خواهد شد.
وی به فعالیت ۲۷ مامور تلقیح مصنوعی در سطح استان در این رابطه اشاره و عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده بهینه از توانمندی‌های موجود است که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و با تکیه بر توان داخل بتوانیم تولید کنیم.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر اینکه تاکنون ۱ هزار و ۲۰۰ تلقیح مصنوعی نژاد سمینتال در سطح استان صورت گرفته است، افزود: در مجموع ۱ هزار و ۶۵۰ واحد دام و طیور صنعتی و نیمه‌صنعتی در سطح استان داریم که در حال حاضر در زمینه تولید گوشت مرغ ۳ برابر مازاد مصرف استان و در زمینه تولید گوشت قرمز نیز ۲٫۵ برابر مازاد مصرف استان تولید داریم.
شیرخانی خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های مهم در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه فعال و تقویت واحدهای فعال است که با تزریق سرمایه در گردش و یا تسهیلات سرمایه‌ای صورت می‌گیرد که در این راستا ۲٫۵ میلیارد تومان تسهیلات برای گاوداری‌های شیری استان در نظر گرفته شده است.
وی بهینه سازی مصرف سوخت را یکی از پارامترهای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این مهم بیشتر در مرغداری گوشتی نمود دارد که به عنوان مثال یک واحد مرغداری گوشتی ۱۰ تا ۱۲ قطعه مرغ را در هر متر مربع پرورش می‌دهد ولی با اجرای برنامه‌های مقاومتی بهینه‌سازی مصرف می‌تواند ۱۴ تا ۱۶ قطعه را در هر مترمربع پرورش دهد.
معاون بهبود تولیدات دامی استان با بیان اینکه تبدیل نفت‌گاز به گاز نیز می‌تواند در مصرف سوخت واحدهای تولیدی صرفه‌جویی داشته باشد، اظهار کرد: یک واحد ۲۰ هزار قطعه‌ای بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان در سال مصرف نفت‌گاز دارد که با تغییر سوخت می‌تواند تا حد زیادی صرفه جویی داشته باشد.
شیرخانی با تاکید بر اینکه تا پایان سال جاری قرار است ۹ هزار راس گاو در سطح استان با نژاد سمینتال تلقیح شود، خاطرنشان کرد: این تعداد دام از مجموع ۵۴ هزار راس گاو و گوساله موجود در سطح استان است.
وی به تولید سالانه ۸۱ هزار تن شیر در سطح استان اشاره و تصریح کرد: تعداد ۳۹۷ گاوداری شیری صنعتی و نیمه‌صنعتی با ظرفیت‌های ۵ تا ۲۰۰ راسی در سطح استان وجود دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در پایان با اشاره به اینکه تامین یارانه دامداران استان یکی از برنامه‌های این معاونت در سال جاری است، گفت: در ۳ ماهه نخست سال ۹۳ مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و در ۳ ماهه پایانی سال ۹۲ مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان یارانه به دامداران شیری در سطح استان پرداخت شد.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.