12 خرداد, 1395

مدل بانکداری اسلامی در ایران تعریف نشده است

مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: مدل بانکداری اسلامی در ایران تعریف نشده است.

عیسی رضایی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر شعب موسسه کوثر در مازندران در نشست خبری با بیان اینکه مهم ترین وظیفه بانک ها و موسسه های اعتباری در حوزه اقتصاد مقاومتی تامین منابع سرمایه در گردش و تامین نقدینگی تولید است، اظهار کرد: حجم زیادی از بنگاه های تولیدی به دلایل مختلفی همچون فنی، حقوقی و مالی دچار مشکلات عدیده ای هستند.

وی افزود: بی پولی ۲۰ درصد از مشکل تولید است و صنعت باید برای حل مشکلات، خودش پا به عرصه فعالیت بگذارد، ما تا تولید رقابتی نداشته باشیم، وضع به همین منوال پیش می رود.

*حمایت از صنایع کوچک

مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: ما حمایت از صنایع کوچک را در دستور کار خود قرار داده ایم و در این راستا ستاد اقتصاد مقاومتی ایجاد شده که به دنبال شناسایی صنایع کوچک و دانش بنیان است تا بتواند آن ها را با تزریق منابع معقول مالی به حرکت درآورد.

وی تصریح کرد: شرکت واگن پارس مورد حمایت ما قرار گرفت و در این راستا اولین قطار پنج ستاره تهران مشهد تولید و به کارگیری شد.

مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر با بیان اینکه صنعت خودرو بعد از مسکن بیشترین اشتغال زایی را به خود اختصاص داده است، گفت: اگر این بخش به صورت کارشناسی فعال شود زنجیره ای از اشتغال را به همراه خواهد داشت و لذا در این زمینه نیز ورود پیدا کردیم.

رضایی هدف گذاری موسسه اعتباری کوثر در نظام بانکی را بیشتر از توانمندی اش دانست و تصریح کرد: اهداف مورد نظر جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و تامین سرمایه تولیدکنندگان از اولویت های موسسه اعتباری کوثر می باشد.

*مدل بانکداری اسلامی وجود ندارد

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه چقدر بانکداری اسلامی در کشور رواج پیدا کرده است، گفت: مدل بانک داری اسلامی اصلا در کشور وجود ندارد و کسانی که مدام از بانکداری اسلامی صحبت می کنند بیایند و مدل آن را رونمایی کنند.

مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر اظهار کرد: مدل بانکداری که منطبق با احکام شیعه باشد اصلا وجود ندارد شاید برخی ها حرف از فقه اسلامی می زنند اما احکام مربوط به این بانکداری برگرفته از احکام اهل تسنن است و مربوط به کشورهای اسلامی شرق دور می باشد.

وی افزود: مرجع رسمی و فقهی در کشور وجود ندارد که بر مدل های بیان شده یا حتی طراحی شده بانکداری اسلامی صحه گذارد.

مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: مراجع، مدام از جریمه تاخیر گله می کنند و آن را خلاف شرع می دانند حال با تصویب مجلس شورای اسلامی عملا بانکداری ربوی تشدید شده است و بانکداری بدون ربا را دور از دسترس کرد.

*وام بدون کارمزد

رضایی تاکید کرد: سیاست موسسه اعتباری کوثر بر این است که اگر مشتری به دلیل بضاعت پایین مالی نتوانست وام خود را سر وقت پرداخت کند و به ما این مهم اثبات گردد، جریمه تاخیر را می بخشیم.

وی با بیان اینکه در راستای فعالیت های بانکداری اسلامی کارمزد ها را کاهش داده ایم، تصریح کرد: در موسسه اعتباری کوثر وام های قرض الحسنه تا سقف ۵ میلیون تومان بدون کارمزد است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.