16 آبان, 1394
رئیس فراکسیون کارگری مجلس خبر داد

هشدار به دولت درباره فاجعه بیکاری تحصیل‌کردگان

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با هشدار درباره فاجعه سیل دانش آموختگان دانشگاهی بیکار، گفت: ۱.۲ میلیون دانش‌ آموخته در شرایطی به بازار کار وارد می‌شوند که تنها برای ۲۵۰ هزار نفر شغل وجود دارد.

علیرضا محجوب درباره اخراج برخی از نیروهای شرکتی زیرمجموعه شهرداری تهران از جمله خانه های سلامت شهرداری، اظهار داشت: جلوی این اقدام گرفته شد، این افراد به عنوان نیروی شرکتی برای شهرداری تهران خدمات سلامت و بهداشت ارائه می‌کنند که خدمات خوبی هم به خانوارهای تهرانی ارائه می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دولت درباره حل مشکل دانش آموختگان چاره‌ای نمی‌اندیشد، افزود: امسال ۱٫۲ میلیون دانش آموخته در مقابل ۲۵۰ هزار شغل در خوش‌بینانه‌ترین حالت وارد بازار کار ایران می‌شوند و اگر مشاغل پژوهشی_علمی برای آنها فراهم نشود، سیل بیکاران در بازار کار به راه می‌افتد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی مهارت‌ لازم برای ایجاد یک شغل را ندارند، گفت: ایراد از نظام آموزشی و برنامه‌ریزی کشور است که هنوز همراه با مباحث علمی جنبه‌های عملی را ارائه نمی‌دهند.

محجوب افزود: شدت بیکاری بین دانش آموختگان نسبت به دیگر اقشار بیشتر است و در این راستا فقط می‌توانیم ۲۵۰ هزار نفر دانش آموخته دانشگاهی را به کار بگیریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هر سال بیش از یک میلیون نفر به دانش آموختگان بیکار اضافه می‌شود، گفت: در قانون بودجه سال جاری ۴ هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال اختصاص داده شده که امیدواریم دستگاه‌های اجرایی این منابع را به طور کامل اختصاص دهند.

به گزارش فارس،‌ اکنون بسیاری از بخش‌های صنعتی در معرض تعطیلی و رکود قرار دارند و تنها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، در حالی که اگر دولت این شهرک‌ها را با ارائه تسهیلات ارزان قیمت فعال کند،‌ حجم وسیعی از دانش آموختگان بیکار و متقاضیان جذب بازار کار می‌شوند.

در این باره، علی ربیعی وزیر کار هم بابیان اینکه ۹۶ درصد دانش آموختگان دانشگاهی نیز بدون هر مهارتی جهت اشتغال هستند، گفت: حدود ۴‌ درصد از دانش‌آموختگان کشور تحصیلات متناسب با بازار کار کسب کرده‌اند.

علاوه بر این، اعلام هشدار و نگرانی مسئولان عالی رتبه کشور از رئیس جمهور تا وزرا، اقتصاددانان و فعالان اقتصادی کشور از ورود حدود ۱۳ میلیون متقاضی کار به بازار کار ظرف ده سال آینده، نشان می‌دهد که بیکاری مشکل اول اقتصاد کشور شده است؛ اما در این شرایط  ربیعی در نشست مشترک کمیسیون ویژه رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید مجلس از نمایندگان خواسته بود، تا برای رفع معضل بیکاری با ایجاد صندوق اشتغال موافقت کنند و مجوز ایجاد این صندوق را بدهند.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.