16 آبان, 1394
رئیس پارلمان اتحادیه اروپا:

جلال پور: حرکت به سمت اقتصاد رقابتی

رئیس پارلمان اتحادیه اروپا در دیدار با رئیس اتاق ایران گفت: شرایط اخیر نشان داد که فعالان اقتصادی وابستگی زیادی به مسائل سیاسی دارند و هدف من از این سفر فراهم آوردن چارچوبی امن برای مستحکم‌کردن زیربنای روابط پایدار اقتصادی است.

محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران صبح امروز در دیدار با مارتین شولتز رئیس پارلمان اتحادیه اروپا که به همراه هیأت بلندپایه‌ای از مقامات اروپا در اتاق ایران حضور یافتند، به لزوم همکاری‌های منطقه‌ای و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه مناسبات پایدار بین بخش‌هاس خصوصی ایران و کشورهای اروپایی که مشتاق به همکاری با ایران در منطقه هستند، تاکید کرد.

وی همچنین به نقش و موضع‌گیری مثبت پارلمان اروپا برای به نتیجه رساندن مذاکرات ایران و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: پارلمان بخش خصوصی ایران به شرایط آینده و وظایف سنگین خود برای توسعه اقتصادی واقف است و در همین راستا سعی دارد تا با برنامه‌ریزی و تدوین برنامه‌های جامع به تحقق اهداف اقتصادی ایران کمک کند چرا که اقتصاد امروز در کشور ما با تغییر رویکرد نسبت به گذشته روبروست و اگر زمانی اقتصاد کشور دولت‌محور بود بعد از رفع تحریم‌ها به طرف اقتصاد آزاد و رقابتی در حال حرکت است که در این راه استفاده از تجربه کشورهای دیگر به ویژه مجموعه‌های بین‌المللی بسیار مفید خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران  این را هم گفت که با توجه به شرایط کشورهای منطقه، ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط داخلی امن زمینه خوبی برای انجام کارهای مشترک و سرمایه‌گذاری دارد و اگر به همین روند پیش برود، به دلیل فضای ناامن منطقه و کشورهای همسایه، ایران می‌تواند یک هاب برای تأمین کالاهای مصرفی نقش مهمی را ایفا کند.

وی ادامه داد: تأمین کالاهای مصرفی نه تنها برای بازار داخل ایران بلکه دسترسی به ۱۵ کشور همسایه و کشورهای مشترک المنافع CIS که جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ میلیون نفر را در خود جای داده است می‌تواند به عنوان یک نقطه قوت برای همکاری با ایران مد نظر قرار گیرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی همچنین به اهمیت بخش خصوصی برای توسعه زیرساختهای اقتصادی اشاره‌ای کرد و گفت: برخی از مشکلات داخلی از طریق اتاق بازرگانی با دولت در حال بررسی است تا بتوانیم برنامه جامعی در این راستا ارائه کنیم که از جمله آن قوانین و روابط کارفرما و کارگری است و در کنار آن مسائل مربوط به رفاه اجتماعی، پیگیری مطالبات بخش‌های خصوصی و تسهیل امور تجاری همواره باید مورد توجه باشد، چرا که در برخی زمینه‌ها نیاز به همکاری‌ بین‌المللی داریم.

جلال‌پور این را هم گفت که در برخی مسائل، ایران نیازمند استفاده از تجربیات کشورهای منطقه و حمایت اتحادیه اروپا دارد و افزود: در زمینه‌های زیست محیطی و مشکلاتی نظیر ریزگردها و کمبود آب که با آینده مردم، منطقه ارتباط مستقیم دارد، نیاز به همکاری داریم که نمونه آن دریاچه ارومیه بود.

در ادامه مارتین شولتز علت اصلی سفرش به ایران را مستحکم‌تر کردن زیربنای روابط پایدار اقتصادی با ایران عنوان کرد و افزود: مرحله اجرایی شدن برجام برای دو طرف بسیار مهم است و شرایط اخیر نشان داد که فعالان اقتصادی وابستگی زیادی به مسائل سیاسی دارند.

رئیس پارلمان اتحادیه اروپا همچنین به این نکته اشاره کرد که باید مشکلات و موانع بسیار زیادی را پشت سر بگذاریم تا بسترهای همکاری برای فعالان اقتصادی فراهم شود و در شرایط عاری از تحریم شاهد بهبود ارتباط بین بخش‌های اقتصادی باشیم.

وی بر این نکته تاکید کرد که هیأت‌های اروپایی که از ایران بازگشته‌اند همواره اذعان دارند که به ۳ موضوع تاکید شده است؛ یکی امکان انتقال تکنولوژی، دیگری همکاری‌های مشترک در انجام کارهای فنی و توسعه زیربنایی و همچنین استفاده از فرصت‌های جغرافیای ایران برای سرمایه‌گذاری مشترک که می‌تواند برای حضور در بازار کشورهای همسایه مفید واقع ششود.

شورلتز همچنین نقش اتاق بازرگانی در تصمیم‌گیری‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: این اتاق می‌تواند توصیه کند که چارچوب‌های حقوقی قابل اتکا برای امنیت سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود و با تاثیرگذاری در جوامع حقوقی ابعاد بین‌المللی این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

به گفته رئیس پارلمان اتحادیه اروپا، یکی از مهمترین نیازمندی‌ها ارتباط بانکی و مالی بین ایران و بخش‌های پولی و بانکی بین‌المللی است و در همین راستا در نظر داریم که راهکارهای جامع و بادوام برای رسیدن به تحقق اهداف و مواضع طرفین ارائه کنیم.

در پایان، محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران به ترافیک کاری و سفر متعدد هیأت‌های تجاری اروپایی به ایران اشاره کرد و گفت: طی چند ماه گذشته میزبان هیأت‌های مختلف تجاری از اروپا به ایران بوده‌ایم و طی یکی دو هفته آینده نیز هیأت‌هایی از بوسنی، بلژیک، اسپانیا و ارمنستان در ایران حضور خواهند یافت تا آنها هم شرایط سرمایه‌گذاری و همکاری تجاری با ایران را بررسی کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به این نکته هم اشاره کرد که همواره در جلسات با بخش دولتی به نقش بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی و رفع موانع اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌ها تأکید شده است.

به گزارش فارس، حضور رئیس پارلمان اتحادیه اروپا در ایران مهر تائیدی برای آغاز فعالیت‌های جدید اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران پس از قرار لغو تحریم‌ها به شمار می‌رود.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.