9 خرداد, 1395

اقتصاد رانتی؛ سدی در برابر تولید ملی

در اقتصاد رانتی منافع فردی و گروهی جای منافع ملی را می گیرد و امکان توسعه واحد های تولیدی با ورود زد و بند های اقتصادی از میان می رود.

مصرف گرایی و بی توجهی به تولید ملی یکی از دغدغه های موجود در نظام اقتصاد سیاسی کشور است.
در رسانه ها و از سوی نخبگان مدام تکرار می شود که کالای ایرانی بخرید و از کالاهای خارجی کمتر استفاده کنید اما بی شک این مهم، ملزوماتی دارد که کمتر به آن توجه شده است.
جامعه ایران الگوهای خوبی برای مصرف ندارد و هر روز به سمت مصرف گرایی گام بر می دارد و مشکل اینجاست که خود مسئولان مصرف گرا بوده و نگاهشان به اقتصاد بر اساس موقعیت و رانت است و توده ها نیز به طبع آن به سمت مصرف بیشتر گرایش پیدا می کنند.
اقتصاد رانتی؛ سدی در برابر تولید ملی
موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد  مسئله باور پذیری ادبیات مسئولان است.
مقام معظم رهبری بارها به موارد اصلاحی در جامعه اشاره نموده اند و  گفته اند که باید جامعه را از مصرف گرایی دور نگه داریم ولی دولت، مجلس، وزرا و مسئولان نمی خواهند این گفتمان را به عمل تبدیل کنند و یا عزم جدی برای این کار ندارند.
باید دید در سال هایی که رهبری نامگذاری نموده اند واقعا تا چه اندازه به آنچه که باید عمل شده است. مثلا در پاسخگویی به مردم و یا عدالت که گفتمان های مهم نظام سیاسی ما است تا چه اندازه موفق بوده ایم؟
به نظر می رسد که باید یک نقد از درون داشته باشیم و مسئولان باید رفتارشان با گفتارشان مطابق باشد تا جامعه اعتماد کند و گفتمان ها به سرانجام برسد.
مسئولان باید معیارها را رعایت کنند و آنگاه می توان از مردم انتظار داشت که آنها نیز به اصول و معیار ها پایبند باشند.
تا وقتی که مسئولی به قدرت می رسد به دنبال رانت است، جامعه فاسد می شود و جامعه اگر فاسد شود جامعه ی بی معیاری به وجود خواهد آمد.
اگر بخواهیم به مقوله تولید ملی بپردازیم قبلش باید به فرمایشات دیگر رهبری مثل جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی توجه داشته باشیم و از رانت موجود در دستگاه های مسئول جلوگیری کنیم و  باید از مفاهیم کلانتر شروع کرد تا به نتیجه مطلوب تر رسیده و آسیب شناسی دقیقی داشته باشیم.
تا وقتی که نوع نگاه و عمل دولت به جامعه و جامعه به دولت را که  زمینه اجتماعی دارد مورد توجه ندهیم، نمی توانیم گفتمان های مطرح شده را عملیاتی کنیم و تنها در حد شعار باقی خواهیم ماند.
اقتصاد رانتی؛ سدی در برابر تولید ملی
باید به طور واقعی با هرگونه رانت اقتصادی برخورد کنیم تا مردم بپذیرند که همگی در برابر موقعیت های اقتصادی برابر هستند و کسی به دنبال منافع شخصی خود نیست.
وقتی مردم می بینند که نماینده مجلس، وزیر، مسئول و … پس از قدرت گرفتن، زندگی اقتصادی خود و اطرافیانش متحول می شود، دیگر نمی توان از مردم انتظار داشت که به مسئولان اعتماد کنند.
اقتصاد رانتی در سالهای گذشته هم در باور مردم و هم در فعالیت های اقتصادی اثرات مخرب گذاشته و به مانند سدی در برابر تولید ملی عمل نموده است که باید به طور جدی با این معضل برخورد شود.

منبع : نکته آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.