9 خرداد, 1395

تمام ارکان کشور باید در خدمت اجرای اقتصاد مقاومتی قرار گیرد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به سیاست های ابلاغ شده اقتصادی مقاومتی، گفت: تمام بخشهای کشور باید به صورت راهبردی به دنبال اجرای این سیاستهای ابلاغی باشند.

علی اصغر جمعه ای در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان، افزود: اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی یک سیاست کاری جدید برای کشور است.
وی خاطرنشان کرد : راهبردهای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخشهای مختلف تبین شده است و باید تمام ارکان حاکمیت فعالیت خود را برای اجرای راهبردهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی متمرکز کند.
رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان با انتقاد از نظام آموزش عالی کشور، تاکید کرد: نظام آموزشی سرآغاز حرکت اقتصادی در ابعاد مختلف است ولی با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، با وجود توفیق های کشور در توسعه کمی نظام آموزش عالی، تاکنون نتوانسته ایم نیازهای آموزشی را احصاء کنیم.
وی ادامه داد : آموزش در کشور باید متناسب با نیازهای آتی، برنامه ریزی شود و در نهایت نقشه جامع علمی کشور را باید با توجه به راهبردها و نیاز کشور تدوین کرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان افزود: دانش آموختگان بیکار خارج شده از مراکز آموزش عالی، نشاندهنده متناسب نبودن نظام آموزشی با ظرفیت بازار کار است و به عبارت دیگر، نه صنعت و تولید از توانایی علمی و فناوری کشور بهره برده است و نه بخش دانشگاهی از نیازهای بخش تولید مطلع است.
فرج الله معماری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سمنان برنامه ریزی مدون کمیسیونها را یک ضرورت برشمرد و گفت: کمیسیونهای تخصصی بازوهای اتاق بازرگانی هستند که نیازمند برنامه ریزی برای فعالیت هستند.
مهدی حداد عضو، هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی سمنان، نیز برقراری روابط تجاری و سیاسی مناسب با کشورهای همسایه را به عنوان مزیت نسبی برشمرد و خاطرنشان کرد : مراودات تجاری با کشورهای همسایه و حضور محصولات ایران به طور مداوم و مستمر در بازارهای این کشورها، باعث ثبات نسبی اقتصادی بنگاه های تولیدی داخلی می شود.
در این نشست، اعضا به بررسی سیاستهای اقتصادی و راه کارهای عملیاتی شدن آن در حوزه های مختلف در استان سمنان پرداختند.
اتاق بازرگانی استان سمنان در حوزه صنعت، صادرات، کشاورزی، معدن و صنایع معدنی و … با تشکیل کمیسیونهای تخصصی، به بررسی کارشناسانه و رصد چالشها به صورت تخصصی می پردازد.
در استان سمنان حدود هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی دارای پروانه فعالیت است که ۶۲۱ واحد از این تعداد اکنون به دلیل مشکلات متعدد فعال نیستند و متوسط میزان فعالیت واحدهای فعال نیز ۳۵ درصد ظرفیت تولید عنوان شده است.
۵۱ درصد از اشتغال استان سمنان مربوط به بخش صنعت و معدن است.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.