8 خرداد, 1395

می توان از مساجد اقتصاد مقاومتی را در قلب جامعه نهادینه کرد

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه می توان از مساجد اقتصاد مقاومتی را در قلب جامعه نهادینه کرد، اظهار کرد: معرفی و تببین اقتصاد مقاومتی در مسجد، گامی به سوی ترویج سبک زندگی اسلامی به حساب می آید.

حجت الاسلام حسن آقانظری در گفت و گو با خبرنگار مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان با اشاره به نامگذاری اولین روز از دهه  تکریم و غبار روبی مساجد در سال ۹۵ به نام «مسجد، بستر ترویج اقتصاد مقاومتی» با توجه به اصول و راهبردهای مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی، گفت: باید به آنچه که از سوی ایشان به عنوان راهبرد در حوزه های مختلف به ویژه مساله اقتصاد مقاومتی بیان شد توجهی تام داشته باشیم و آن را در ساحت های مختلف جامعه عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: واقعیت آن است که بیست و یک اصل اقتصاد مقاومتی باید با رویکردی مبتنی بر پژوهش اجرایی شوند، اما این مساله نیازمند بحث هایی در حوزه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی و جنبه های علمی این موضوع است، از این مسیر است که می توانیم آن ها را عملیاتی کنیم و به بیان دیگر همان طور که کارشناسان این عرصه مشغول مطالعه بر اصول اقتصاد مقاومتی هستند دانشگاه نیز باید از نظر تئوری و عملی روی این موضوعات کار کند.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه باید برای عملیاتی کردن حوزه های مختلف اقتصاد مقاومتی میان دولتمردان کشورمان تقسیم کار وجود داشته باشد، افزود: از سوی دیگر در کنار رجال سیاسی، رجال دانشگاهی نیز باید اصول، سبک و مدل اقتصاد مقاومتی را در برنامه علمی خود قرار دهند و نسبت به ترویج مبانی آن در سطوح مختلف آن مبادرت ورزند.

آقانظری با بیان اینکه وقتی ادبیات علمی شکل گرفت تازه می توان آن را در سطوح دیگر نیز اجرایی کرد، گفت: بعد از این مراحل است که مولفه های اقتصاد مقاومتی به شکل یک گفتمان قابلیت اجرایی شدن را می یابند و می توان آنها را در سطوحی دیگر نظیر منابر، مساجد و محافل مذهبی و در قالب بیانی ساده و گیرا برای مردم ارایه کرد.

وی ادامه داد: بنابراین اگر توانستیم در سطح علمی و دانشگاهی در موضوع اقتصاد مقاومتی گفتمان سازی کنیم و سپس در همین جایگاه این موضوع را بررسی و پژوهش کنیم در آن زمان است که می توانیم در قلب جامعه نیز این مباحث را ارایه کنیم، مثلا از سوی اندیشمندان حوزه اقتصاد باید آثاری با موضوع اقتصاد مقاومتی طراحی و تالیف شود و ائمه جماعات نیز آن ها را با بیانی ساده برای مردم بیان کنند. این مسیر می تواند راهکار خوبی برای ترویج اقتصاد مقاومتی از کانال مسجد باشد

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه مسجد محل حضور اقشار مختلف جامعه است و در نتیجه امام جماعت آن با طیف های گوناگون مردم در مسجد مواجه است، افزود: با توجه به این ظرفیت مسجد ائمه جماعات مساجد نقش مهمی را در فرهنگ سازی این مدل اقتصادی در سبک زندگی مردم ایفا می کنند چون می توانند با بیان مطالب مرتبط با این موضوع ابعاد مختلف آن و تاثیر آن بر زندگی را برای مردم بیان کنند.
یاد آور می شود؛ از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد دهه پایانی ماه شعبان هر سال به عنوان «دهه تکریم و غبار روبی مساجد» نامگذاری شده است و از سوی این مرکز عناوین مختلفی منطبق بر موضوعات روز در هر سال برای روزهای این دهه اعلام می شوند.

منبع : شبستان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.