30 اردیبهشت, 1395

اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی نیازمند شناخت هدف های آن است

رییس دبیرخانه شورای اقتصاد مقاومتی کشور گفت: اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی نیازمند شناخت پایگاه نظری و هدف های آن است

مجتبی خالصی روز چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم با اشاره به لزوم تبیین مبانی نظری اقتصاد مقاومتی افزود: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی سه هدف مهم رشد پویا، بهبود شاخص های اقتصاد مقاومتی و دستیابی به هدف های سند چشم انداز را دنبال می کند.
وی افزود: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند شناخت هدف های آن است و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در همین رابطه جلسه های متعددی را برگزار کرده است.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم سازی اقتصاد کشور است ادامه داد: آشنا نبودن مدیران جامعه با مفهوم های اقتصاد مقاومتی، مشکل هایی را در این حوزه به وجود آورده است.
خالصی گفت: اقتصاد مقاومتی همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است و ایشان با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، هدف های اجرای آن را به خوبی مشخص کردند.
وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی هدف رشد اقتصادی است نه ریاضت افزود: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور را در مقابل تهدیدهای اقتصادی دشمنان حفظ می کند.
وی با بیان اینکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در زمان بندی های مشخص دو، پنج و ۱۰ ساله تدوین شده است ادامه داد: هدف اقتصاد مقاومتی تغییر اولویت بندی ها و جهت گیری های اقتصادی کشور است.
خالصی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی با تحرک بخشی به فضای اقتصادی موجب پویایی آن می شود گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی برای اجرا به سه قوه ابلاغ شده است و تمام دستگاه ها باید در برنامه ریزی های خود به آن توجه کنند.
وی افزود: دستگاه و نهادهای کشور برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید در انجام فعالیت های خود ویژگی های مردمی بودن، دانش بنیانی، عدالت گرایی، درون زایی و برون گرایی را اساس حرکت های خود قرار دهند.
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک الگوی اقتصاد بومی است که موجب رشد تعادلی و پیشرفت اقتصاد ایران می شود و با اقتصاد برگشت پذیر متفاوت است.
رییس دبیرخانه شورای اقتصاد مقاومتی کشور گفت: رییس جمهوری پس از ابلاغ سیاست های مقاومتی از طرف رهبرمعظم انقلاب، معاون اول خود را مسئول رسیدگی به این کار کردند و پس از آن فعالیت ها با برنامه ریزی مشخص آغاز شد و شورای برنامه ریزی اقتصاد مجموعه ای را در خصوص راهکارهای اجرای سیاست های مقاومتی تدوین کرد.
وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی باید با کمترین امکانات به بالاترین هدف ها رسید افزود: برای رسیدن به هدف های اقتصاد مقاومتی، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس جمهوری تشکیل و راهبردها و سیاست های اجرای اقتصاد مقاومتی در آن تدوین شد.
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی اقتصاد وابسته به دولت نیست بلکه باید ظرفیت های مردمی در سطح کشور مورد توجه قرار گیرد و مشوق های اقتصادی در جهت رونق تولید، صادرات و ایجاد اشتغال در قالب تسهیلات ارائه شود.
خالصی گفت: بر اساس سیاست های تدوین شده امسال باید دو هزار و ۵۰۰ واحد قابل واگذاری در سطح استان ها و کشور شناسایی و شرایط واگذاری آن فراهم شود.
وی با اشاره به جدی بودن دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: جلسات ستاد مقاومتی در سطح استان ها باید به صورت هفتگی برگزار و گزارش آن به صورت ماهیانه به ستاد مرکزی ارسال شود.
دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم با حضور مسئولان دستگاه ها و نهادهای اجرای در استانداری قم برگزار و در جریان آن راهکارهای مختلف اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان قم مطرح شد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.