28 اردیبهشت, 1395

عملکرد دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی قابل قبول نیست

کارشناس اقتصادی گفت: دولت بر تحقق اقتصاد مقاومتی اصرار دارد، اما با اوضاع فعلی که به درآمدهای نفتی و خام فروشی نفت تکیه کرده است، از حرف تا عمل فاصله زیادی وجود دارد.

با گذشت بیش از دوماه از سال جاری و باتوجه به اینکه از آغاز سال ۹۲ زمزمه‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های تحقق آن به گوش می‌رسد، با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در راستای عملی شدن این شعار، همچنین با وجود اینکه  سیاست‌های کلی آن نیز مطرح شده است، اما برخی کارشناسان بر این عقیده هستند که هنوز اثرات اقتصاد مقاومتی قابل مشاهده نیست.

سید مهدی صادق کارشناس اقتصادی در گفتگو با میزان، در خصوص عملکرد دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با وجود گذشت چند ماه از سال جاری، بیان کرد: انتظاری که از دولت فعلی در تحقق این شعار داشتیم هنوز محقق نشده است و باید دید برنامه‌های دولت در چه زمانی اثرات خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی و مطرح شدن سیاست‌های کلی اجرا شدن آن، هنوز اما و اگر هایی در تحقق کامل آن وجود دارد و اجرایی شدن آن به‌کندی انجام می‌شود، اما  در راستای اجرای برجام و سیاست‌های خارجی موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌ایم و باید تلاش کنیم  در مواقع مختلف مجبور به عقب‌نشینی در تحقق اهدافمان نباشیم.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: از مهم‌ترین مسائلی که امروزه در جامعه مطرح است، مسائل مربوط به معیشت مردم و وضعیت اقتصادی جامعه است که در این راستا دولت در کنترل تورم نقش پررنگی داشته اما کنترل تورم زمانی که با رکود اقتصادی همراه باشد، نتیجه مثبتی در رشد اقتصاد نخواهد داشت.

صادق در خصوص علاقه‌مندی سرمایه گذارهای خارجی برای ورود به کشور گفت: چند وقتی است خبر از تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور برای ارتقا کیفیت تولید داخل و افزایش توان صادراتی شنیده می‌شود، ولی در حد یک حرف باقی مانده است و اثرات آن دیده نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: دولت بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی اصرار دارد، اما پس از برجام اکثر خبرهایی که شنیده می‌شود مبنی بر افزایش صادرات نفت و تکیه به درآمدهای نفتی است، با این اوضاع تحقق اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده و در حرف و عمل فاصله زیادی وجود دارد.

کارشناس اقتصادی از جمله مشکلات محقق نشدن اقتصاد مقاومتی را عدم توجه دولت به واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ  دانست و بیان کرد: دولت در رونق تولید برای ایجاد واحدهای تولیدی سرمایه‌گذاری‌های زیادی می‌کند، اما با یک چهارم هزینه می‌تواند واحدهای صنعتی خوابیده را دوباره احیا کنند و کارگران بیکار شده آنها را دوباره به واحدها بازگرداند.

صادق بر ضرورت حفظ واحدهای تولیدی راکد تاکید کرد و گفت: کارخانه‌های زیادی سال‌ها پیش با سرمایه گذاری‌های عظیم ایجاد شده است و بعضی از آنها به دلیل حمایت نشدن از سمت دولت، با کلی تجهیزات و زیرساخت تولیدشان متوقف شده است و دولت برای احیای این واحدها با برنامه ریزی دقیق می‌تواند باعث رونق تولید و اشتغال شود.

وی افزود: ممکن است بگوییم تولیدات ما از لحاظ کیفیت، وضعیت مطلوبی ندارد و مردم برای خرید تولید داخل تمایلی از خود نشان نمی‌دهند، اما برای حل این مشکل بهترین راه‌حل این است که، تجهیزات موجود در کارخانه‌ها به‌روزرسانی و به تجهیزات مدرن تبدیل شود.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: تجهیزات بسیاری از کارخانه‌ها به قبل از انقلاب برمی‌گردد و این انکار ناپذیر است که با اوضاع فعلی بتوانیم با کالاهای خارجی که با تجهیزات مدرن تولید می‌شوند، رقابت کنیم. مردم نیز با مقایسه محصولات و شناخت و آگاهی خرید می‌کنند و این حق مسلم آنهاست که محصول با کیفیت را انتخاب کنند.

صادق به بی‌توجهی دولت به بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: برخی از واحدهای صنعتی مربوط به نهادهای دولتی است و دولت با خصوصی سازی برخی از آنها و دادن تسهیلات برای راه‌اندازی مجدد و به روز رسانی تجهیزات قدیمی می‌تواند در جهت رونق تولید داخل و اشتغال گام بلندی بردارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اجرای بر جام امکان رقابت با رقبای خارجی را فراهم کرده است، حال باید ببینیم دولت برای رونق اقتصاد و اشتغال جوانان چه برنامه‌ای در دستور کار دارد و با گذشت چند ماه از سال جاری چه موقع اثرات اقتصاد مقاومتی مشاهده می‌شود.

منبع : میزان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.