14 آبان, 1394
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با دفاع اقتصادی:

دلیل اجرا نشدن اقتصاد مقاومتی اختلاف فکری در دولت است

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سایت دفاع اقتصادی، مسئله اقتصاد مقاومتی را الزامی عملیاتی برای اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: دولت و تیم اقتصادی در زبان بارها گفته اند که به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی هستند ولی هنوز هیچ برنامه مشخصی را در این خصوص ندیده ایم.

وی یکی از موانع بر سر راه اجرای تحقق اقتصاد مقاومتی را وجود اختلافات عمیق در تیم اقتصادی دولت دانست. گفتگوی خبرنگار دفاع اقتصادی را با ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بخوانید.

 

 

با توجه به گذشت قریب دو سال از ابلاغ سیاست­های اقتصاد مقاومتی عملکرد دولت بیانگر آن است که عزمی در اجرای اقتصاد مقاومتی از سوی دولت مشاهده نمیشود. به نظر شما علت چست؟

از زمان ابلاغ اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری انتظار این بود که این سیاست ها مورد توجه قرار گیرد و در جامعه پیاده شود. مقام معظم رهبری این سیاست ها را متناسب با شرایط روز اقتصاد ایران و مبتنی بر ظرفیت های موجود در اقتصاد کشور ابلاغ فرمودند. لذا این سیاست ها عملیاتی است؛ منتهی این مسئله نیازمند عزم جدی دولت و وزرا است. عزم جدی در دولت نیز در چارچوب همسویی و انسجام در بدنه دولت محقق می شود.

نامه اخیر چهار وزیر به رئیس جمهور نشان داد که در بین وزرا اختلافات شدید وجود دارد تا جایی که وزرا نمی­توانند در جلسات هفتگی هیئت دولت با مذاکره اختلافات خود را حل کنند و لذا به نوشتن و نامه نگاری روی می­آورند. به نظر من وزرا میخواهند به افکار عمومی اعلام ­کنند که عدم اجرای سیاست­های درست اقتصادی به دلیل وجود همین اختلافات است. وجود اختلاف بین وزرا، عدم سیاست هماهنگ و جامع و همچنین عدم توان رئیس جمهور در اجرای سیاست های همسو باعث شده مشکلاتی بر سر راه اجرای اقتصاد مقاومتی ایجاد شود. اقتصاد مقاومتی نیازمند عزم جدی و اتخاذ سیاستهای هماهنگ است. بخش­های مختلف اقتصاد مقاومتی از جمله اقتصاد دانش بنیان، مردمی کردن اقتصاد، جلوگیری از خام فروشی و … هر کدام به علت گستردگی، نیازمند عزم جدی و ملی است. در کل به اعتقاد من اول عدم هماهنگی در دولت و دوم نگاه دولت به بیرون دو مانع اساسی اجرای اقتصاد مقاومتی است. در خصوص برجام دولت فکر می کند که با اجرای آن اتفاقات خیلی بزرگی در اقتصاد کشور متحول خواهد شد که بعید است این گونه شود. دولت باید بداند که اگر در اقتصاد پسا تحریم دارای برنامه مشخص و مدوم نباشد راه به جایی نخواهد برد.

پس شما معتقدید که دولت به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی است ولی در اجرا دارای انسجام کافی نیست و همین مسئله باعث کندی تحقق اقتصاد مقاومتی گردیده است.

دولت حداقل در زبان اعلام کرده که در عمل به دنبال اقتصاد مقاومتی است ولی در عمل به دلایلی که گفتم دچار مشکل است.

با توجه به اشاره حضرتعالی به اختلافات قابل توجه در بین وزرا، آیا امیدی هست در دولت یازدهم شاهده اجرای اقتصاد مقاومتی باشیم.

همانطور که عرض کردم دولت در زبان نشان داده به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی است و مکتوباتی هم در این زمینه نوشته است. لذا امید بر این است که در عمل شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم. البته اگر در این دولت اقتصاد مقاومتی محقق نشود نشانه عدم باور دولت به این سیاست ها است. هر گونه روش و سیاستی که در جامعه برای رشد و توسعه عادلانه اقتصاد در پیش بگیریم، همان اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی یک اندیشه کل نگر و راهبردی در جهت ارتقای استقلال اقتصادی و منافع ملی است که در هر بخش نیازمند تدوین برنامه عملیاتی می­باشد.

آیا شما به عنوان نماینده مجلس در جلسات خود با وزیر اقتصاد نسبت به عدم اجرای اقتصاد مقاومتی انتقادی به ایشان و تیم اقتصادی دولت وارد کردید؟ پاسخ آقای وزیر چه بوده است؟

ما در جلساتی که با آقای طیب نیا داشتیم ایشان می گفتند که ما به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم ولی ما هنوز نتیجه ای ندیدیم. در دولت تلاش هایی صورت گرفت ولی کافی نیست و تا کنون به نتیجه ختم نشده. در حال حاضر شاهد رکود، بیکاری و فقر در جامعه هستیم.

آیا با توجه به اینکه هر روز شاهد تعمیق و عیان شدن اختلاف در تیم اقتصادی دولت هستیم، امیدی هست در دولت یازدهم شاهد بهبود اقتصاد کشور باشیم؟ آیا این دولت تا پایان عمر خود می­تواند سیاستی منسجم در راستای بهبود اقتصاد ایران در پیش گیرد؟

بله، ما همه به امید زنده ایم. به نظر من دولت با توجه به ظرفیت­ های موجود علی رغم وجود تمامی مشکلات می تواند با اتخاذ تصمیمات درست، روند اقتصاد کشور را بهبود و رونق را به اقتصاد برگرداند. این مسئله در ابتدا مستلزم همدلی، همزبانی و همسویی در تیم اقتصاد دولت است تا بتوان یک سیاست مشخص را در پیش گرفت. به اعتقاد من اگر دولت اختلافات در تیم اقتصادی خود را کاهش دهد و از تمام توان خود در تدوین برنامه های عملیاتی مدون و همسو با اقتصاد مقاومتی استفاده کند در آینده ای نه چندان دور شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود و این مسئله عملیاتی و شدنی است.

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.