27 اردیبهشت, 1395

عدم حضور بانک ها در عرصه تولید

استاندار همدان بیان کرد:۷۰ درصد سپرده‌های مردم در بانک‌های خصوصی سرمایه گذاری شده و این در حالی است که بانک ها تولید محور نبوده و ریالی در بخش تولید ورود نداشته‌ و سرمایه گذاری نکرده اند.

محمد ناصر نیکبخت در آیین گشایش همایش و نمایشگاه اقتصاد و سرمایه در محل دائمی نمایشگاه همدان با بیان این که این روند نشانی از اقتصاد مقاومتی ندارد تصریح کرد: بانک ها در کشور تولید محور نیستند هرچند در استان همدان بانک‌ها کمک کرده و همکاری می‌کنند اما با سود ۲۰ تا ۲۳ درصد مگر می ‌شود تولید کرد.
استاندار همدان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنی درون‌زا و برون‌نگر بودن است، گفت: چرا واحد تولیدی که باید ۲۰۰ کارگر داشته باشد الان باید با ۵۰ کارگر کار کند؟ باید بازار را برای آنها فراهم کرده و تسهیلات دیده شود.
نیکبخت با گلایه از عملکرد بانک کارآفرین بیان کرد: این بانک مدیر سابق خود را به سبب پرداخت نشدن معوقات توسط واحدهای تولیدی به زندان انداخته است.
وی با بیان اینکه این کار بانک کارآفرین جسارت را از روسای سایر بانکها گرفته است بیان کرد: اگر بانک کارآفرین این مشکل را حل نکند مردم سپرده‌های خود را از بانک خارج می‌کنند.
استاندار همدان با بیان اینکه بانک‌های دولتی در راستای حمایت از تولید گام‌های اساسی برداشته‌اند، اظهار کرد: بانک‌های خصوصی باید تولید محور بوده و از طرف دیگر سود بانکی برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی اصلاح شود.
استاندار همدان بیان کرد: تمام تلاش خود را بر این گذاشتیم تا سرمایه‌گذار موجود در همدان ابتدا تولید خود را فعال کرده و مشکلات سرمایه ‌در گردش آن حل شود تا توجه سرمایه‌گذاران را جلب کند.
نیکبخت با بیان اینکه استان همدان در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی استانی پیش ‌رو است افزود: انتظار می رود وزارت اقتصادی و دارایی که نقش عمده ای در اجرای اقتصاد مقاومتی دارد بتواند همراهی و تعامل لازم را در راستای اجرای سیاست های اقتصادی داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حال حاضر برجام نهایی شده و درهای بسته کشور و زنجیره‌های ایجاد شده در پای تولید باز شده است، گفت: باید اعضای موثر در تولید، اشتغال و اقتصاد با یکدیگر هماهنگ شوند.
وی بابیان اینکه برخی توفیق های دولت را بر نمی تابند افزود: چرا برخی نگران هستند که برجام اجرایی نشده، مشکل‌گشا و ` فتح‌الفتوح ` نشده و دستاوردی نداشته است.
استاندار همدان اضافه کرد: در شرایط بسیار حساسی هستیم، بسیاری که توفیق این دولت خدمتگزار را بر‌نمی‌تابند نمی‌خواهند توفیق های بیشتری با دست این دولت رخ دهد اما باید تلاش خود را به کار بندیم تا از پسا برجام بیشتر از برجام استفاده کنیم.
نیکبخت گفت: قرار نیست برجام رشد اقتصادی برای کشور آورده و همه مشکلات کشور را حل کند، بلکه برجام باید تسهیل‌کننده در جذب سرمایه‌گذار باشد.
استاندار همدان ادامه داد: سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به دنبال سرمایه‌گذاری در کشور هستند و باید پاره‌ای از شرایط را برای ورود بخش خصوصی فراهم کرد.
وی اضافه کرد: چه قانونی بهتر از تضمین بازگشت سود و سرمایه بخش خصوصی وجود دارد که توسط ایران عملی شده است.
وی با اشاره به اینکه ریاست جمهوری نجات اقتصاد و بهبود معیشت را به عنوان شعارهای اصلی خود مطرح کرده است، گفت: این همه تلاش برای به نتیجه رساندن برجام، با هدف تسهیل داخل بود که با حل مشکلات تحریم‌ها بتوان در داخل رونق ایجاد کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه سال جاری از سوی مقام معظم رهبری سال اقدام و عمل نامگذاری شده است افزود: زمان شعار به پایان رسیده و مقرر شده تا از برگزاری برخی همایش‌ها جلوگیری شده و در راستای اقدام و عمل گام برداشته شود.
نیکبخت با اشاره به اینکه این همایش در راستای تنویر افکار عمومی و سرمایه‌گذاران برگزار شده است، گفت: همایشی با سرمایه‌گذاران همدانی مقیم پایتخت در تهران نیز برگزار خواهد شد که امیدواریم این افراد گوشه چشمی نیز به همدان داشته باشند.
وی تصریح کرد: در جای جای قانون اساسی جمهوری اسلامی به سرمایه‌گذاری، مسائل اقتصادی و احترام به مالکیت خصوصی توجه شده است و کشور ایران مشابه یک قاره است که برای اجرای برنامه‌های اقتصادی، توسعه‌ای و پیشرفت چیزی کم ندارد.
وی ادامه داد: دولت‌ها به ویژه دولت تدبیر و امید حمایت و کمک به اقتصاد، توسعه کشور و نجات اقتصاد کشور را از جمله برنامه‌های خود قرار داده است.
استاندار همدان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها بارها به مسائل اقتصادی و توسعه‌ای کشور تاکید داشته است، بیان کرد: باید ریشه‌یابی شود چرا هنوز به تعالی اقتصادی واقعی در همدان دست پیدا نکرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در راستای اقدام و عمل باید واحدهای تولیدی را فعال کرده و به تولید کمک رسانی کرد افزود: در ۱۰ سال اخیر حدود دو سوم واحدهای تولیدی کشور نیمه فعال بوده است.
وی با بیان اینکه تمام مشکلات واحدهای تولیدی به تحریم مربوط نیست ادامه داد: ولی تحریم‌ها زنجیرهایی را به پای تولید و واحدهای تولیدی بسته بود.
استاندارهمدان با اعلام اینکه ۳۰ درصد درآمد حامل‌های انرژی باید به تولید برای جبران هزینه‌های جدید پرداخت شود ولی تاکنون عملی نشده است، گفت: تولیدی که سود متعادل و متعارف ۱۵ درصد دارد می‌تواند با تسهیلات با بهره ۲۰ درصدی گشایش شود.
نیکبخت تصریح کرد: اقتصاد دولتی، اقتصاد وابسته به نفت و رشد افرادی امثال بابک زنجانی به سبب تحریم‌ها مشکل اقتصاد ایران محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: خوشبختانه امسال دولت با ارایه لایجه بودجه‌ نشان از کاهش سهم نفت دارد و از طرفی مشارکت دولت در سرمایه ‌گذاریها کم شده است.
نیکبخت بیان کرد: درست است که اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری تصدی دولت در پنج سال گذشته به خوبی اجرا نشد، از یک بخش دولتی گرفته و به بخش نیمه دولتی واگذار شد ولی دولت خود تصمیم دارد تا تصدی‌گری دخالت در اقتصاد را کم کند و اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند.
وی با اعلام اینکه با روحیه‌ای که دولت یازدهم دارد دیگر شاهد رویش بابک زنجانی‌ها نخواهیم بود، تصریح کرد: یک خطا، کار اشتباه و خیانتی در بیمه مرکزی شکل گرفته که با تاکید دولت و بررسی وزیر امور اقتصادی می‌بینیم که رئیس بیمه مرکزی استعفا می‌دهد.
نیکبخت گفت: این استعفا کار درستی بود و در دولت‌های گذشته کدام فردی که خلافی در مسائل اقتصادی و مالی داشته استعفا کرد؟
وی افزود: رئیس بیمه مرکزی به سبب حقوق مدیران که بالاتر از عرف در جامعه بوده استعفا می‌دهد و این سرخود هم نبوده و به طور حتم به دلیل پیگیری و برخورد وزیر و دولت بوده است.
استاندار همدان گفت: اما می‌بینیم که میلیاردها میلیارد گُم شده و صدها بابک زنجانی رویش می‌کند ولی آب از آب تکان نخورده است.
وی با بیان اینکه این دولت عزم دارد تا هم پاک کار کرده و اقتصاد را نجات دهد و هم اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری را اجرایی کند، گفت: دولت به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی است چرا که بدون اقتصاد مقاومتی کشور آسیب‌پذیر است ولی وقتی از درون خود را مقاوم کرده و محکم کنیم در برابر تکانه‌های اقتصادی دنیا مقاوم خواهیم شد.

منبع : آریا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.