26 اردیبهشت, 1395

کالاهای خارجی بیشتر تبلیغ می‌شوند

رئیس خانه صنعت استان تهران گفت: کالاهای خارجی قاچاق به خاطر حاشیه سود بالا و عدم نظارت و کنترل آن در بازار داخلی از سطح مقبولیت بیشتری نسبت به تولیدات داخلی برخوردارند و فروشندگان نیز برای کسب سود بیشتر، این نوع کالاها را برای فروش تبلیغ می کنند.

سید محمدرضا مرتضوی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، در برنامه غیر محرمانه نسبت به تبلیغات منفی راجع بی‌کیفیتی و عدم استفاده از کالاهای ایرانی، مهم‌ترین دلیل کاهش اشتیاق مردم نسبت به استفاده از تولیدات ایرانی را نظام توزیع معیوب در سیستم بازار کشور قلمداد کرد.

وی افزود: از سوی دیگر اقتصاد و بازار کشور با پدیده شوم کالای قاچاق و ارزان‌قیمت به بازار مواجه است و این سیل کالاهای غیرقانونی در بازار یک‌فاصله بزرگی را میان تقاضای بازار نسبت به قیمت کالای ایرانی و خارجی ایجاد می‌کند.

مرتضوی با تشریح دلایل میل بازار به کالاهای خارجی گفت: کالاهای خارجی قاچاق به خاطر حاشیه سود بالا و عدم نظارت و کنترل آن در بازار داخلی از سطح مقبولیت بیشتری نسبت به تولیدات داخلی برخوردار است و فروشندگان نیز برای کسب سود بالاتر، این نوع کالاها را تبلیغ و به مشتری معرفی می‌کنند.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران ادامه داد: متأسفانه فیلترهای نظارتی بر بازار به حد کافی وجود ندارد و بیشتر فروشندگانی که اقدام به فروش کالای غیر ایرانی می‌کنند زیر ذره‌بین سازمان‌های نظارتی قرار نمی‌گیرند، بنابراین یک فروشنده به خود اجازه می‌دهد که برای کسب حاشیه سود بالاتر، جنس قاچاق را به‌جای حمایت از تولید ملی در بازار به مشتریان عرضه کند.

وی با اشاره به نوع کیفیت کالاهای ایرانی با کالاهای قاچاق، اظهار کرد: تفاوت و کیفیت مابین لامپ چینی و ایرانی را در نظر بگیرد، لامپ‌های ایرانی ازنظر کیفیت، استاندارد و میزان بهره‌وری و سخت‌گیری‌های تولیدی قطعاً دارای کیفیت بهتری هستند اما فروشنده به خاطر همان حاشیه سود، کالاهای نامرغوبی را که بعضاً تا ۵برابر قیمت درفروشگاه‌ها قیمت‌گذاری می‌شود را به مشتری می‌فروشد.

مرتضوی با تأکید بر آنکه این موضوع درفروش لوازم‌خانگی نیز صدق می‌کند، تصریح کرد: تولید و تقاضای لوازم‌خانگی ایرانی در بازار وجود دارد و بسیاری از مردم نیز کالای ایرانی را به نام تجاری خود از فروشنده طلب می‌کنند اما زمانی که در بازار کشور از برندهای غیر معتبری استفاده می‌شود که شاید خدمات پس از فروش هم نداشته باشد، گناه مشتری چیست.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی همچنین با اشاره به صنایع غذایی کشور، گفت: کیفیت شیرینی و شکلات ایرانی به نسبت نمونه‌های خارجی، اغلب شرایط کمی و کیفی بهتری را دارد اما ذهنیت و فرهنگ استفاده از کالای ایرانی، در مرحله نهایی توزیع و فروش به سمت کالاهای خارجی تغییر جهت پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید راهکار مناسب را پیدا کرد تا مردم تولید ایرانی بخرند، گفت: بسیاری از کالاهای ایرانی نظیر کاشی، سیمان، فولاد، صنایع غذایی، پوشاک و … دارای کیفیت‌های ایده آل جهانی هستند اما رغبت استفاده به دلیل عدم شناخت مناسب به سمت کالاهای خارجی می‌رود.

مرتضوی اضافه کرد: برای مثال پیراهن ایرانی کادویی در شب عید برای من فرستاده شد و در زمان استفاده از آن تازه متوجه چنین کیفیتی در تولیدات پیراهن داخل کشور شدم و متقاعد شدم که باید محصولات داخلی را امتحان کرد.

وی اظهار کرد: ۲۰درصد تولید زعفران دنیا ازآن تولیدکنندگان ایرانی نیست، سؤال اینجاست که آیا مشتریان داخلی از زعفران خارجی استفاده می‌کنند، جواب قطعاً منفی است زیرا کیفیت و مرغوبیت زعفران برای مشتریان ثابت‌شده است بنابراین باید محصولات ایرانی را خرید و از کیفیت آن مطمئن شد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران درباره اینکه نباید کارگران ایرانی را تنها گذاشت، تصریح کرد: کارگران درست‌کار ایرانی با ۸۰۰هزار تومان به تولید مشغول‌اند و این کارگران همیشه از کار حمایت کردند و هیچ‌گاه به اعتراض نیز دست نزده‌اند و همیشه با تعصب به تولید مشغول بوده‌اند، همین کارگر مالیات و بیمه ۲۷درصد را پرداخت می‌کند و درازای آن هیچ منفعتی عاید آن‌ها نمی‌شود، پس نباید با خرید کالای ایرانی از این قشر حمایت کرد که حداقل کار آن‌ها تعطیل نشود.

وی در خصوص اینکه تولید و خرید کالای ایرانی، اقتصاد کلان را دچار تحول می‌کند، تصریح کرد: تنها راه رسیدن به استقلال سیاسی و کاهش فشارهای بین المللی، تأمین نیاز مردم از طریق تولید و فروش کالاهای ایرانی است.

مرتضوی همچنین با تأکید بر آنکه باید گفته شود که چرا دلمان می‌خواهد که کالای ایرانی مصرف کنیم نیز گفت: بسیاری از کارخانه‌های بزرگ، کوچک و متوسط ایران تولیدات مناسب در کلاس جهانی دارند، پتروشیمی‌ها و تولیدات آن‌ها رضایت مشتریان بین المللی را جلب می‌کند بنابراین نمی‌توان گفت که نسل جدید، کارگر، مدیران ایرانی دچار ضعف هستند پس باید همه اقشار مردم با خرید کالای ایرانی، اقتصاد ایران را تقویت کنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینکه ابداع‌کننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای ، ایرانیان هستند، گفت: بزرگ‌ترین بازار مسقف دنیا طی سالیان بسیار گذشته در تبریز احداث‌شده است اما امروز بزرگ‌ترین فروشگاه کشور توسط یک خارجی در ایران اداره می‌شود که ۹۷درصد کالاهای توزیعی در آن کاملاً ایرانی است و ازنظر کیفیت و رضایت هم می‌توان گفت که حتی این وقت را ندارند تا پول را از دست مشتری بگیرد و بشمارند.

وی خاطرنشان کرد: نباید تحلیل و ارزیابی میلیاردها دلار تولیدات صنعتی ایرانی تنها با تولیدات دو کارخانه‌ای که تحت اداره مدیران دولتی هستند و اتفاقاً موردانتقاد بخش خصوصی هم قرار گرفتند، مقایسه کرد ؛ فراموش نکنیم که کارخانه‌هایی که با سوبسید و مدیران دولتی اداره می‌شوند، نمی‌توانند بهره‌وری مدنظر اقتصاد را پیاده‌سازی کنند.

مرتضوی در پایان گفت: لطف کالاهای داخلی را خریداری کنید و یک تولیدکننده را موردنقد خود قرار دهید تا در ادامه راه همین انتقادات سطح کیفی کالاهای ایرانی را افزایش دهد ضمن آنکه نباید با خرید کالاهای قاچاق، اقتصاد مملکت را با بحران مواجه کرد.

منبع : جام نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.