26 اردیبهشت, 1395

بلعیدن تولید داخل با اقتصاد پسابرجام

این روزها پس از برجام در حالی تولید کنندگان در انتظار فتح بازارهای جهانی هستند که خارجی ها دست به کار شده و بازار ایران را قبضه کرده اند.

این روزها با اجرای برجام حال و هوای اقتصادعوض شده است و اقتصاد ایران به نوعی در حال پوست اندازی است.

در حالی تولیدکنندگان داخلی چشم انتظار فتح بازارهای جهانی هستند که تولیدکنندگان خارجی چندین ماه است که دست به کار شده و لنگر کشتی خود را در ایران انداخته اند.

بر اساس این گزارش چند سالی می شود که مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید داخلی تاکید کرده و سیاست های اقتصاد مقاومتی را جز اولویت های دولت برشمرده اند اما کالاهای تولید داخل همچنان مورد بی مهری قرار گرفته  و در روزهای پسا برجام شاهد جولان کالاهای خارجی در کشور هستیم.

اینکه تولید حال خوبی ندارد دیگر به صحبت تکراری تبدیل شده است و صحبت از آن حرف جدیدی نیست اما در کنار ناخوش احوالی تولید در کشور، پدیده دیگری در حال شکل گیری است که مانند موریانه پایه های اقتصاد را از بین خواهد برد.

در سال های گذشته کسبه حرف اول را در اقتصاد می زدند و به نوعی یکی از پایه های اصلی اقتصاد به شمار می رفتند اما امروز با گسترش شبکه های اطلاعاتی و رونق فضای مجازی نقش این پایه ی اصلی در حال کم رنگ شدن است.

با گسترش تکنولوژی و رونق شبکه های مجازی با ورود به یک سایت یا کانال، مصرف کننده می تواند کالای مورد نظر خود را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرد.

اگر چه رونق کسب و کار اینترنتی در شرایط امروزی امری اجتناب ناپذیر است اما نبود نظارت کافی موجب بروز مشکلاتی شده است.

گزارش‌های  میدانی حاکی از آن است که در بسیاری از این سایت ها اجناس خارجی به فروش می رود و جای تولید داخل خالی است.

نکته دیگر این است که این فروشگاه های مجازی هیچ دفتر یا آدرس دقیقی درسایت های خود ذکر نشده و به نوعی مصرف کننده در صورت نارضایتی از یک کالا نمی تواند آن را مرجوع کند .

اما  نکته جالب تر این است که در مقایسه با رشد قارچ گونه سایت های فروش کالای خارجی سایت های فروش کالای داخلی بسیار انگشت شمار هستند ویا اینکه تبلیغات آنها به قدری ضعیف  است که در بین مصرف کننده شناخته شده نیست.

بر اساس این گزارش اکثر کالاهایی که در این سایت ها به فروش می رسد از مبادی غیر رسمی به کشوروارد می شود و در کنار آن فروشندگان این کالاها مالیاتی برای آن نمی پردازند و همین امر موجب می شود که اصناف و قدرت رقابت را در این بازار از دست بدهند.

این طور که به نظر می رسد برای حمایت از تولید داخل آن طور که باید گام جدی برداشته نشده و هر روز شاهد جولان بیشتر کالاهای خارجی در کشور هستیم.

منبع : میزان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.