23 اردیبهشت, 1395

برنامه ریزی فروش در طرح های اقتصاد مقاومتی ضروری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان گفت: طرح های اقتصاد مقاومتی برای فروش محصولات هم برنامه ریزی کنند و فقط به فکر تولید بدون برنامه نباشند.

محمود ربیعی شامگاه چهارشنبه در شورای اقتصاد مقاومتی استان گلستان، اظهار کرد: عدالت محوری، دانش‌بنیان بودن، مردمی بودن و درون‌زایی و برون‌زایی اقتصاد پنج محور اصلی اقتصاد مقاومتی است.

وی بابیان اینکه برنامه‌هایی که تاکنون در حوزه اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج در استان گلستان به اجرا درآمده، بیشتر در حوزه کشاورزی بوده است، متذکر شد: اقتصاد مقاومتی بافرهنگ جبهه و جنگ همخوانی دارد و با توجه به توان بسیج امیدواریم به‌زودی در بخش صنعت و معدن و همچنین بازاریابی و تجارت ورود کند.

ربیعی با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی فقط نباید به تولید توجه کرد، ادامه داد: باید از فکر خوب بسیجیان نیز برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی استفاده کرد و در زمینهٔ دانش‌بنیان کردن فعالیت‌ها نیز بسیج از پتانسیل خوبی برخوردار است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی یک فرهنگ است که باید همه دستگاه‌ها متناسب با شرح وظایف خود برش استانی خود را تهیه کنند و بسیج هم در این زمینه باید علمی‌تر از گذشته کار کند.

وی با یادآوری اینکه اقتصاد مقاومتی فقط بحث تولید نیست بلکه باید به پس‌تولید نیز توجه داشته باشیم، متذکر شد: زنجیره تولید زمانی کامل می‌شود که به فروش محصول ختم شود و درنهایت رشد اقتصادی ایجاد کند.

ربیعی تصریح کرد: بسیجیان باروحیه‌ای که از گذشته تاکنون داشته‌اند می‌توانند گام‌های بزرگی بردارند و کارهای زیادی انجام دهند.

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: صنایع‌دستی که عموماً در روستاها تولید می‌شود دارای ظرفیت بالایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

ابراهیم کریمی، افزود: با توجه به اینکه رویکرد برنامه‌های بسیج در استان به سمت روستاها بوده، توجه کافی به بحث صنایع‌دستی نشده است.

وی بابیان اینکه به دلیل کمبود منابع نقش روستاها تاکنون به‌خوبی دیده نشده‌اند، ادامه داد: صنایع‌دستی یکی از بهترین بخش‌هایی است که می‌تواند کمک‌حال استان در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

وی از آمادگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان برای انعقاد تفاهم‌نامه برای ایجاد یک زنجیره کامل در تولید و صادرات صنایع‌دستی در روستاها خبر داد.

کریمی اضافه کرد: ما آمادگی داریم با ایجاد خانه‌های صنایع‌دستی در روستاها، مراکز تخصصی، بازارچه و درنهایت پایانه تخصصی صادرات برای تحول در صنایع‌دستی روستاها در گلستان برنامه‌ریزی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان با تأکید بر اینکه زمینه و شرایط برای ورود اقتصاد مقاومتی در صنایع‌دستی وجود دارد، خاطرنشان کرد: سال گذشته با ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار توانستیم بازارچه صنایع‌دستی را در استان راه‌اندازی و برای ۲۰۰ نفر با حداقل هزینه شغل ایجاد کنیم.

در ادامه مدیرکل صداوسیمای مرکز استان هم در این جلسه بابیان اینکه از ابتدای سال فعالیت‌ها را درزمینهٔ تبلیغات موضوعات اقتصاد مقاومتی آغاز کرده‌ایم، گفت: بنا داریم همه کارگاه‌ها و جاهایی که سرمایه‌گذاری انجام‌شده پوشش دهیم و در این زمینه برنامه‌های تخصصی با حضور کارشناسان برگزار خواهیم کرد.

بهرام عبدالحسینی بابیان اینکه هنوز در حوزه فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی دغدغه داریم، اظهار کرد: باید فعالیت‌ها در این بخش ظرفیت سنجی شود. در حال حاضر با یک ولع زیاد در حال تولید هستیم باید بازار فروش آن را نیز تأمین کنیم.

وی تأکید کرد: باید در این حوزه ظرفیت سنجی صورت گرفته و زنجیره‌های تولید تا مصرف در گلستان تشکیل شود.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.