22 اردیبهشت, 1395

صنعت نفت ملی بودن خود را از دست خواهد داد

نفت و جغرافیای سیاسی بارها و بارها از هم عبور کرده اند. و شاید تاکنون تقاطع آن در هیچ کجای دنیا برجسته تر از ایران نبوده است.

موسسه تحقیقاتی استراتفور (Stratfor) در گزارشی به صنعت نفت ایران پرداخت و نوشت: «نفت و جغرافیای سیاسی بارها و بارها از هم عبور کرده اند. و شاید تاکنون تقاطع آن در هیچ کجای دنیا برجسته تر از ایران نبوده است.»

این پایگاه تحقیقاتی آمریکایی در ادامه این گزارش با اشاره به صنعت نفت در دوران مشروطه نیز نوشت: «حدود ۵ دهه پیش پس از تاسیس شرکت نفتی پارس-انگلیس و تغییر نام آن به شرکت نفتی ایران-انگلیس که در نهایت تبدیل به بریتیش پترولیوم کنونی شد، این شرکت از کنترل کامل بر بخش نفتی ایران لذت می برد. اما زمانی که صنعت نفت ایران در سال ۱۹۵۱ میلادی ملی شد و بریتانیا و آمریکا معمار آن را سرنگون کردند. سلسله این وقایع  به شدت بر انقلاب سال  ۱۹۷۹ میلادی تاثیر گذاشت و ملی گرایی را در ایران به یک عنصر بنیادین تبدیل نمود.»
استراتفور در پایان گزارش خود نیز مدعی شد که پس از گذشت سال های متمادی از این وقایع و ملی شدن صنعت نفت ایران، بریتیش پترولیوم دوباره در حال بازگشت به دوران گذشته خود است. زیرا در دوم ماه می رئیس شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که به زودی دفتر بریتیش پترولیوم در تهران باز خواهد شد.

منبع : جام نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.