20 اردیبهشت, 1395

با اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی خدعه‌های دشمنان را ناکام بگذاریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بخواهیم خیز بلندی در راستای پیشرفت و سربلندی کشور برداریم باید در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که اختیار آن از صفر تا صد دست خودمان باشد و با اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی می‌توانیم خدعه‌های دشمنان را ناکام بگذاریم.

محمدحسین صفارهرندی عصر امروز در همایش اقتصاد مقاومتی که در دانشکده فنی مهندسی گلپایگان برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی باید منشأ اقدام و عمل تمام دستگاه‌های کشور باشد.

وی با طرح این سؤال که اقتصاد مقاومتی چیست، افزود: اقتصاد مقاومتی در یک عبارت یعنی تدارک برنامه اقتصادی کشور به‌گونه‌ای که در شرایط اضطرار پاسخگوی نیازهای جامعه بزرگ ما باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما از ابتدای انقلاب تاکنون در تمام مقاطع به‌نوعی به‌واسطه دشمنی‌هایی که در مقابل نظام وجود داشته، همواره با وضعیتی مواجه بوده‌ایم که باید برای غلبه بر آن از حالت عادی خودمان را خارج می‌کردیم.

وی با بیان “ما نظامی داریم که ایدئولوژیک اداره می‌شود، به همین دلیل دشمنان ایدئولوژیک هم دارد”، تصریح کرد: ابرقدرت‌ها به‌واسطه محدودیت‌هایی که برای مصرف انرژی دارند همواره به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که در قبال هیجانات بازار سوخت و انرژی مقاومت کنند.

برای اقتصاد وابسته نمی‌توان برنامه‌ریزی بلندمدت داشت

صفارهرندی گفت: به‌هرحال دیده شده که بسیاری کشورهای منطقه و یا حتی آفریقا که در سال‌های اخیر به‌خیال حمایت ابرقدرت‌ها تصور می‌کردند که خطری آنها را تهدید نمی‌کند و بسیار هزینه کردند اما بسیاری از آنها با گرفتاری در بحران سقوط کردند و پایه‌های برخی دیگر از این حکومت‌ها هم متزلزل شده است.

وی افزود: یکی از نمونه‌های این مسئله عربستان است که به‌خیال تأمین امنیت دائمی و به‌خاطر باج دادن به آمریکا بخش قابل توجهی از سرمایه‌های خود را برای رونق اقتصادی ایالات متحده به کار انداخته اما در گذشته هم نمونه‌هایی این‌چنین بوده که تحقیر شدند و در نهایت هم دوام نیاوردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر آنچه به‌عنوان اقتصاد در اختیار دولت است به شرایطی که در اختیار ما نیست، وابسته باشد و در اختیار رقبا و حتی دشمنان ما قرار بگیرد، چطور می‌توانیم در آینده برای این اقتصاد برنامه بلندمدت و مفید داشته باشیم؟

وی با اشاره به کاهش نسبی وابسته بودن بودجه به نفت گفت: امروز شاید این کاهش وابستگی باشد اما به‌جای آن مالیات و عوارض گرفته می‌شود که آنها هم به‌نوعی و به‌صورت غیرمستقیم به نفت وابسته هستند چون باید پول نفت در شبکه تجاری رونق ایجاد کند تا دولت از تاجران مالیات بگیرد و در واقع همان چرخه تکرار می‌شود.

باید برای تنوع‌دادن به بازار خرید کالای داخلی فکری شود

صفارهرندی بیان کرد: اگر اقتصاد ما یک‌سره به نفت وابسته باشد ما مقهور شرایطی هستیم که ممکن است دیگران علیه ما انجام دهند مانند کاهش‌های بی‌سابقه قیمت نفت که بیشتر مواقع هم به‌دلایل سیاسی بوده است، به‌طوری که این نقشه شوم علیه ما به کار گرفته شده تا دسترسی ایران به دلارهای نفتی کم شود و البته در این میان کشورهایی مانند عربستان هم به‌خاطر همکاری با دشمنان شروع به خودزنی می‌کنند.

وی تصریح کرد: وقتی قیمت نفت تعمدی پایین بیاید تمام برنامه‌ریزی‌های اقتصادی ما به هم می‌خورد بنابراین اقتصاد مقاومتی یعنی طراحی برنامه به‌گونه‌ای که راه برون‌رفت از تحریکات بازار را داشته باشیم و یکی از نخستین راه‌های تحقق این مسئله این است که از اسارت فروش نفت خام رها شویم و به‌دنبال فروش فرآورده‌های نفتی باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه برای تنوع بازار خرید کالا فکری شود که اگر برخی مشتریان محصولات ما به‌دلیل فشارها و تحریم‌ها از خرید سر باز زدند ما با تنوع دادن به بازار خریداران جدید و بهتری پیدا کنیم و کالا را به بازارهای دیگری سوق دهیم.

در تلاش برای فروش فرآورده‌های نفتی غفلت شده است

صفارهرندی با ابراز اینکه در تلاش برای فروش فرآورده‌های نفتی به‌جای نفت خام و همچنین یافتن بازارهای جدید غفلت و کم‌کاری‌هایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای یافتن بازارهای جدید وزارت خارجه باید در خدمت چنین ارتباطاتی قرار گیرد.

وی گفت: در چند سال اخیر بیشتر مشغولیت وزارت خارجه پیرامون پرونده هسته‌ای بوده و سبب شد که آنها کمتر به بخش‌های دیگر بپردازند که آثار این مسئله هم خودی نشان داد در حالی که دیپلماسی و فرهنگ ما باید در خدمت اقتصاد مقاومتی باشد و هیچ یک از دستگاه‌ها نباید خارج از این موارد در نظر گرفته شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از اقداماتی که سبب شده تولیدکنندگان از بخش تولید فاصله بگیرند و به‌سمت سرمایه‌گذاری‌های دیگر سوق پیدا کنند، بیان کرد: اگر ما سود بانکی را کاهش دهیم اما از آن طرف این نقدینگی را برای رونق تولید به‌سمت تولید کنندگان روانه نکنیم؛ فایده‌ای ندارد.

وی افزود: ما باید بدانیم که چه محصولاتی تولید کنیم و این مسئله را با توجه به تمام مسائل از جمله کم‌آبی در بیشتر نقاط کشور در نظر بگیریم که جدا شدن از روش‌های سنتی و آبیاری غرقابی و رفتن به‌سمت استفاده از آبیاری تحت فشار و نوین و راندمان بالا یکی از راه‌های اثربخش در این زمینه است.

برخی اصرار دارند مصرف‌کننده داخلی را به‌سمت کالاهای خارجی سوق دهند

صفارهرندی با یادآوری اینکه بخشی از تدابیر باید به شبکه تولید مربوط باشد، اظهار داشت: دیده شده محصولاتی در کشور تولید می‌شوند که بیشتر جنبه تجملی دارد و برای استفاده‌های اشراف کشورهای دیگر است در حالی که مردم ما نیازمند برخی محصولات اولیه مانند گندم و حتی دانه‌های روغنی هستند و این سیاست‌ها باید تغییر کند.

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی اصرار دارند مصرف کننده داخلی را به‌سمت کالاهای خارجی سوق دهند و یا اینکه تولید کننده و فعال اقتصادی را با گردن کج پیش خارجی‌ها بفرستند که پروژه بگیرند در حالی که شرکت‌های توانمندی هستند که می‌توانند در داخل به‌خوبی فعالیت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به‌عنوان مثال در کشور توربین‌های نیروگاه‌ها با کیفیتی بسیار خوب و قابل رقابت با اروپا تولید می‌شود اما این روزها شنیده شده که سفارش دریافت توربین به خارج داده‌اند در حالی که تولیدکنندگان داخلی توربین‌های باکیفیت خوب و آماده تحویل دارند.

وی خاطرنشان کرد: به هرحال اگر بخواهیم خیز بلندی در راستای پیشرفت و سربلندی کشور برداریم باید در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که اختیار آن از صفر تا ۱۰۰ در دست خودمان باشد و این یعنی با اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی می‌توانیم خدعه‌های دشمنان را ناکام بگذاریم.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.