20 اردیبهشت, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی از دیدگاه های مردم تا عملکرد مسئولان

نامگذاری امسال به تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ضرورت عزم ملی برای دستیابی به این مهم را دو چندان کرده است.

مسئولان با فراهم کردن زمینه بهره وری از تمام ظرفیت ها و مردم با تغییر سبک زندگی و مدیریت مصرف می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی در قالب ۲۴ بند در تاریخ ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۲ از سوی مقام معظم رهبری برای اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

*اقتصاد مقاومتی چیست؟
اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد یک کشور در مقابل فشارهای خارجی از استحکام لازم برخوردار باشد به نحوی که سیاست های کلان اقتصاد کشور به وسیله عوامل درون زا و بیرون زا مخدوش نشود.
کارشناسان اقتصادی می گویند: اگر هدف اقتصاد مقاومتی را تقویت بنیان های اقتصادی کشور بدانیم باید نسبت به آنچه که در مورد تحریم های اقتصادی متوجه کشور است آگاهانه عمل کنیم و ناگزیر باید بنیان های اقتصادی کشور را تقویت کنیم.

*تجربه های موفق مردمی اقتصاد مقاومتی در میدان عمل

یک بانوی کارآفرین در کهگیلویه و بویراحمد گفت:زنان با ایجاد کارگاه های خانگی ورونق تولید می توانند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
کافی عاطفی که خود سرپرست خانوار است ،افزود: بانوان با بهره گیری از مهارت های فنی و حرفه ای حتی با سرمایه های اندک توانایی نقش آفرینی در بهبود درآمد خانواده و تولید ملی را دارند.
وی که با استفاده از یک دستگاه چرخ خیاطی ساده شروع به کار کرد و اکنون برای بیش از ۲۰ نفر شغل ایجاد کرده است،تصریح کرد: مدیریت مصرف بهینه در خانواده از دیگر راهکارهای سهیم شدن بانوان در اقتصاد مقاومتی است.
عاطفی که هم اکنون سه کارگاه خیاطی، تولید گلیم ، جهیزیه، نان،غذای سنتی و محلی را مدیریت می کند،تنوع رنگ و استفاده از طرح های سنتی و ایرانی در تولید صنایع دستی را زمینه صادر شدن دست ساخته های سنتی به خارج از کشور می داند .
وی به نقش زنان در عرصه های مختلف به ویژه مادران و همسران شهدا و ایثارگران اشاره کرد و گفت: نامگذاری سال ۹۵ به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرصتی برای تبدیل گفتمان اقتصاد مقاومتی به صورت عملی و اثربخش در زندگی مردم است.
یک بانوی کارآفرین باشتی گفت: برنامه ریزی و پشتکار کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مولا معزی زاده که تنها سواد مقدماتی دارد و هم اکنون حدود ۱۰۰ فرصت شغلی در زمینه های پرورش قارچ، کشاورزی و دامپروری ایجاد کرده است افزود: زنان ظرفیتی بزرگ برای تحقق اقتصاد مقاومتی هستند.
این بانو که در منطقه کوچک خان احمد باشت زندگی می کند، تصریح کرد: زنان با مدیریت مصرف ، کار و تولید در کنار وظیفه مادری می توانند به اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

*راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی از نگاه نخبگان اقتصادی
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: بهره وری از سرمایه های کوچک یکی از راهکارهای مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
غلامرضا تاجگردون افزود: نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب استفاده از تمام ظرفیت های موجود کشور برای توسعه اقتصادی و بهبود وضع معیشتی مردم را ضروری کرده است.
وی اظهارکرد: یکی از راه هایی که می تواند به شکوفایی اقتصاد کشور منجر شود، ایجاد اشتغال پایدار و رقابتی کردن تولید است که جذب سرمایه های کوچک گامی به سوی کارآفرینی و افزایش تولید ملی است.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیمه شدن اقتصاد کشور از تهدیدهای خارجی ، کاهش وابستگی به بیگانگان و بهبود معیشت مردم با تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر است.
تاجگردون ابراز کرد: زمان کنونی فرصتی طلایی برای تلاش در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی بیان کرد:مجلس و دولت برنامه های خوبی در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی دارند.
تاجگردون گفت: اقتصاد پویا زیربنای زندگی سالم و جامعه توسعه یافته است که بهبود شاخص های آن نیازمند مشارکت همگانی است.

*دیدگاه مسئولان
امام جمعه گچساران با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: مردم و مسئولان اجرایی کشور و کهگیلویه و بویراحمد برای تحقق هر چه مطلوبتر شعار امسال با اراده قوی وارد میدان عمل شوند.
حجت الاسلام سید امین الله حجازی افزود: ملت ایران برای مقابله بهتر با توطئه های شوم اقتصادی دشمنان نباید لحظه ای دست از کار و تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تحقق شعار امسال بردارند.
وی بیان کرد: ایجاد اشتغال، مهار تورم و افزایش تولیدات داخلی در ایران اسلامی در گرو اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
حجازی اظهار کرد: تولیدات داخلی نقش مهمی در اشتغالزایی و رونق اقتصاد کشور دارد و به همین دلیل باید بیش از پیش جدی گرفته شود.

*اقتصاد مقاومتی در میدان عمل
رئیس بسیج سازندگی سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از یک هزارو ۳۴۰ کارگاه تولیدی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سال های ۹۳ و ۹۴ از سوی این نهاد در این استان راه اندازی شده است.
رضا رنجبر افزود: با راه اندازی این کارگاه های تولیدی زمینه اشتغال بیش از چهار هزارو ۶۰۰ نفر فراهم شده است.
وی بیان کرد:پارسال بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات از سوی سپاه و بسیج کهگیلویه و بویراحمد به متقاضیان طرح های اقتصاد مقاومتی پرداخت شده است.
رنجبر اظهار کرد: با این میزان اعتبار بیش از ۷۰۰ کارگاه تولیدی راه اندازی و یک هزار و ۶۰۰ نفر شاغل شدند.
وی عنوان کرد: این کارگاه های تولیدی در زمینه کشاورزی، پرورش مرغ بومی، کشت گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی فعالیت دارند.
رئیس بسیج سازندگی سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: از مهمترین کارکردها و سیاست های مورد نظر اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخل، افزایش صادرات محصولات غیرنفتی و کاهش هزینه ها در حوزه های مختلف است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برنامه ریزی استانداری برای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در سطح استان گفت: ۱۴ کارگروه در راستای تحقق شعار سال تشکیل و برنامه های منسجمی را ارائه خواهند داد.
حسن نوروزی عصر افزود: یکی از اولویت های اصلی دولت یازدهم در راستای تحقق شعار سال عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است.
وی اظهارکرد: در این راستا طرح های عمرانی کوچک و غیرفعال به بخش خصوصی واگذار خواهند شد.
وی بر همکاری نهادها و عمل به تعهدات آنها در زمینه اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.
نوروزی از اجرای بیش از دو هزار پروژه عمرانی در حوزه های مختلف در این استان خبر داد و گفت: اولویت با طرح های عمرانی با درصد پیشرفت فیزیکی بالاست.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.