19 اردیبهشت, 1395

مشاغل خانگی تکیه گاهی برای اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی

امروز با توجه به شرایط خاصی که کشور بدلیل تحریم ها داشته مشاغل خانگی با توجه به امکانات ، فضا و اعتبار کمی که نیاز دارد می تواند به عنوان موتور محرکی برای کمک به اقتصاد کشور و تولید داخلی مورد توجه بیشتر واقع شود.

مشاغل خانگی آندسته از فعالیت هایی را شامل می شود که از سوی عضو یا اعضای خانوار در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اختلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد و تولید کالا یا خدمات قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی همراه دارد.
قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در سال ۱۳۹۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که بر اساس آن اگر اشخاصی فعالیت های منطبق بر تعریف این مشاغل را داشته باشند به عنوان پشتیبان چند نفر ار زیر پوشش قرار داده و در منزل مشغول کار کنند تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه می گیرند.
خوشبختانه با توجه به تاکید مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر مبنی بر حمایت و پشتیبانی از تولیدات داخلی و لزوم توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی ، مشاغل خانگی می توانند به عنوان تکیه گاهی برای این دو بخش عمل کرده و علاوه بر مزایای کلان آن به درآمدزایی و استقلال خانواده نیز کمک کند.
** صدور ۲۲ هزار و ۲۷۹ مجوز مشاغل خانگی در استان یزد
مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مشاغل خانگی مزیت های زیادی دارد که می توان کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی ، آسان تر کردن فعالیت ها ، کاهش قوانین دست و پاگیر ، پایین بودن هزینه راه اندازی ، کاهش میزان ریسک سرمایه گذاری و حذف هزینه های مربوط به خرید ، رهن و اجاره کارگاه اشاره کرد.
فریبا آیت اللهی افزود: حذف هزینه ایاب و ذهاب ، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و امکان کار کردن بصورت پاره وقت از دیگر مزیت های مشاغل خانگی است که می تواند مورد توجه واقع شود.
وی درباره فعالیت های انجام شده استان در بخش مشاغل خانگی هم اظهار کرد: اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص با همکاری دستگاههای مجری این طرح ۲۲ هزار و ۲۷۹ مجوز مشاغل خانگی در ۳۷۳ رشته صادر کرده است.
به گفته مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون استان ، بیشترین رشته هایی که برای آنها مجوز صادر شده قالیبافی ، پرورش دام ، خیاطی ، سرمه دوزی ، گلیم بافی ، بسته بندی غلات و پرورش قارچ است.
آیت اللهی اضافه کرد: این طرح با اعتباری معادل یک هزار و ۹۹ میلیارد ریال در استان موفق شده تا ۲۰ هزار و ۸۴۰ نفر از دارندگان مجوز فعالیت را برای دریافت ۷۲۸ میلیارد ریال تسهیلات به بانک های عامل معرفی کند.
این مسئول ادامه داد: بر همین اساس از این تعداد مشاغل خانگی ۱۴ هزار و ۵۴۲ طرح موفق به دریافت ۵۰۶ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات شده اند.
وی درباره روند واگذاری مجوز مشاغل خانگی خاطر نشان کرد: باید متقاضیان ورود به این عرصه فرم‌های تکمیلی متناسب با نوع فعالیت مورد نظرشان را به دستگاه اجرایی تحویل داده تا در صورت تائید طرح مجوز مربوطه برایشان صادر شود.
مدیرکل تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی یزد نیز بابیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۲ نیز ۸۹۰ میلیارد ریال در این زمینه به این استان اختصاص یافت گفت: ۶۲ میلیارد ریال از این مبلغ در اختیار بهزیستی استان قرار گرفت و متقاضیان به بانک های عامل معرفی شدند که فقط ۳۱ میلیارد ریال از سوی بانکها به متقاضیان پرداخت شد.
محمدحسین ریاحی افزود: سهم بنیاد شهید استان ۵۵ میلیارد ریال بوده که از این مبلغ ۳۲ میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی و ۲۹ میلیارد ریال آن توسط بانکها به متقاضیان پرداخت شده است.
به گفته وی، بخش عمده ای از کل تسهیلات یاد شده نیز به صنایع دستی، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، فنی و حرفه ای، ارشاد اسلامی و صندوق مهر امام رضا(ع) تعلق گرفت و توسط بانک های عامل پرداخت شده است.
ریاحی، سهم کمیته امداد استان را ۳۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این مبلغ، ۲۵۵ میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی که ۲۰۰ میلیارد ریال آن به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد و زمینه اشتغال چهار هزار و ۹۰۰ نفر را در این سه سال فراهم کرد.
وی اضافه کرد: میزان تسهیلات تخصیص یافته در سال ۹۳ برای مشاغل خانگی در استان یزد نیز ۱۲۷ میلیارد ریال بوده است.
** ۹۰درصد بانوان یزدی شاغل نیستند
نکته جالب توجه در اجرای این طرح آن است که بیشتر شاغلان حوزه مشاغل خانگی بانوان هستند که نیمی از جمعیت استان را تشکیل می دهند و با توجه به اینکه ۹۰ درصد بانوان یزدی شاغل نیستند می تواند کمکی به اشتغال بیشتر این قشر کند.
درباره وضعیت اشتغال بانوان استان مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد در جمع بانوان یزدیِ عضو جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد بانوان یزدی شاغل نیستند، گفت: لازم است گروه‌های اجتماعیِ فعال در حوزه زنان برای حضور فعال بانوان بویژه بانوان خانه‌دار در عرصه‌های اجتماعی تلاش کنند.
فخرالسادات خامسی مشکل اقتصادی و معیشتیِ زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست یزدی را یکی از مهمترین دغدغه‌های استان خواند و تاکید کرد: باید برای آگاهی‌رسانی به بانوان یزدی و آشنایی آنان با حقوق خود تلاش کرد.
** اختصاص ۹۰درصد تسهیلات مشاغل خانگی استان به بانوان
در این خصوص مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد هم گفت: هم اکنون زنان حدود ۶۸ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را در مقطع کارشناسی به خود اختصاص داده‌اند و باید از این ظرفیت‌ به عنوان سرمایه‌ کشور درجهت توسعه اقتصادی استفاده شود از این ‌رو مشاغل خانگی بستری مناسب برای توسعه اشتغال زنان محسوب می‌شود.
آیت‌اللهی افزود: هم اکنون ۹۰ درصد تسهیلات مشاغل خانگی در این استان به بانوان اختصاص یافته که این امر زمینه مساعدی را برای تناسب و توازن شغلی بانوان فراهم می‌سازد.
این طرح با حمایت صندوق کارآفرینی امید گام های خوبی در کشور و بویژه مناطق محروم و حتی روستایی برداشته با این حال امیدواریم نیل به سمت اشتغال پایدار هدف همه مدیران دستگاه های اجرایی باشد تا بتوانیم در این راستا اقدامات در خور توجهی انجام دهیم.
از سوی دیگر باید با فرهنگ سازی مناسب و با توجه به افزایش نیروی کار در بازار، جوانان را ترغیب کرد تا در حوزه مشاغل خانگی و صنعتی گام بردارند و با احیای کسب و کارهای خرد و ایجاد مشاغل خانگی زمینه مقابله مناسب و مفید با معضل بیکاری برای خود و خانوده هایشان فراهم کنند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.