15 اردیبهشت, 1395

صنعت فرش از ارکان اساسی در تولید اقتصاد مقاومتی است

هنر و صنعت فرش می تواند یکی از ارکان اساسی در تولید باشد که باعث رهایی از وابستگی شده و ارزش افزوده بیشتری برای کشور فراهم کند.

شعبان سپهر شامگاه سه شنبه در اولین همایش هنری فرش دستبافت در کانون شهید مطهری شهرستان قروه اظهار داشت: هنر صنعت فرش در ایران دارای تاریخ دیرینه ای است که به آن توجه و بها داده نمی شود و همین باعث شده که دیگران این هنر را از ما بگیرند.
وی با بیان اینکه در بازارهای جهانی رقبایی که هیچ قدمتی در بافتن و تولید فرش دستبافت ندارند شانه به شانه کشور ایران ایستاده اند، تصریح کرد: این امر مهم بیانگر آن است که ما در این زمینه کم کاری کرده ایم و باید توجه بیشتری به آن شود.
سپهر اقشار مختلف جامعه به ویژه زنان را به عنوان نیمی از جامعه فعال دانست که می توانند در تولید این صنعت برای ایجاد استقلال، اقتصاد و رفاه خانواده نقش داشته باشند لذا باید گفت نظام مردسالاری زوال یافته و تمام اعضای خانواده می توانند در اقتصاد مقاومتی نقش آفرین باشند.
وی با تأکید بر تلاش برای اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی به ثمر بشیند باید همه آحاد ملت درگیر آن شوند چرا که دولت به تنهایی ناتوان و در مواردی تنها تسهیل گر بوده و نقش اصلی از آن مردم است.
به گفته سپهر تولید مهم ترین رکن از ارکان اقتصاد مقاومتی و رهایی از وابستگی و رسیدن به استقلال است و فرار از وابستگی به اقتصاد نفت باید با تکیه به درون کشور باشد.
فرماندار قروه با اشاره به عملی کردن اقتصاد مقاومتی، افزود: فرهنگ جامعه به سمت صرفه جویی، پرهیز از استفاده بی مورد از کالاهای خارجی به ویژه فرش باید برود و برای تحقق اقتصاد مقاومتی همه آحاد جامعه از فرد فرد آن، از خرد و کلان، زن و مرد در این زمینه باید تلاش کنند.
وی تأکید کرد: امروزه همه باید در حوزه اقتصاد با حمایت از تولید داخلی، پرهیز از هزینه بی جا و کیفیت بخشی به تولیدات داخلی در عرصه تجارت جهانی در زمینه تولید برتر رقابت کنند.
سپهر با بیان اینکه فرش ایرانی در بازارهای جهانی حرف برای زدن دارد، گفت: فرش ایرانی به دلیل کیفیت و خصوصیتی که دارد مشتری آن را می پسندد و این هنر می تواند کشور ایران را از وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت دور کند و جایگزین نفت شود به شرطی که بخواهیم و عملگر باشیم.
وی هنر فرش را دارای پتانسیل و توانایی ویژه ای دانست که می تواند در عرصه بین المللی جایگزین نفت شود و کشور را از وابستگی رها و به اقتصاد خانواده ها و اقتصاد مقاومتی کمک کند
فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود
رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه فرهنگ تعاون در جامعه مغفول مانده است، افزود: نهادینه کردن این فرهنگ برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم و ضروری است.
کوروش شعبانی تنها راه برون رفت از اقتصاد تک محصولی را توجه ویژه به کار گروهی دانست و تصریح کرد: این همایش با نگاه نو به سنت های فراموش شده از جمله فرش دستبافت با تحقق اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با هدف توسعه فرهنگ تعاون و کار جمعی در روستاها، ایجاد کار و توسعه پایدار برگزار شده است.
به گفته وی شرکت های تعاونی بهترین شاه کلید و نسخه برای توسعه، پیشرفت، ایجاد اشتغال پایدار مخصوصاً در روستاها هستند.
شعبانی برای رونق سرمایه گذاری در کشور تغییر نگرش در فضای کسب و کار، کار جمعی و جمع آوری سرمایه های خرد در قالب طرح های کلان را مهم خواند و بیان کرد: مهم ترین شاخصه اقتصاد مقاومتی حضور آحاد مردم  است که این شاخصه موجب نقش آفرینی و افزایش درآمد می شود.
وی اظهار داشت: رقابت فرش ایرانی با تولیدات کشورهای رقیب به موضوع بسیار پیچیده و سختی تبدیل شده و در نتیجه امروزه برخلاف سالیان نه چندان دور، بازار جهانی فرش از یک بازار انحصاری تحت سیطره ایران به بازار انحصاری چند جانبه تبدیل شده است.
شعبانی با تأکید بر زمینه های آشنایی مردم با فرش دستباف از درون خانواده ها و با استفاده از رسانه های گروهی، عنوان کرد: گسترش این هنر در مراکز آموزشی و دستگاه های اجرایی نیازمند عزم ملی است و اگر از مشارکت برخوردار نباشد از اثر بخشی آن کاسته خواهد شد.
وی با اشاره به یکی از مهمترین زمینه های اقدام و عمل در ارتباط با اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: میزان کار و پشتکار یک ملت امری فرهنگی بوده و ریشه در پیشینه تاریخی آن دارد، وقتی تولید و خلق ثروت در جامعه ای ارزش تلقی شود، به دنبالش فرهنگ کار نهادینه خواهد شد.
این مقام مسئول تحقق اقتصاد مقاومتی را صرفاً با مشارکت مردمی امکان پذیر دانست و گفت: برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد و فضایی بر کشور و جامعه حاکم گردد که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور حس کنند و بر آن ببالند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.