سیدکمال سید علی
2 آبان, 1394
معاون سابق ارزی بانک مرکزی در گفتگو با دفاع اقتصادی:

نظام ارزی را متناسب با تحریم‌ها طراحی می‌کردیم، شوک ارزی رخ نمی‌داد

یک نظام ارزی متناسب با شرایط کنونی، نظام ارزی است که ارز مورد نیاز بازار جهت واردات خود را از ارز حاصل از صادارت غیرنفتی تامین کند.

سیدکمال سید علی، معاون سابق ارزی بانک مرکزی، در گفتگو با سایت “دفاع اقتصادی” با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز، مربوط به نظام ارزی کشور است، گفت: نظام ارزی کشور باید به صورت فعال و به موقع با شرایط کشور عمل کند.

وی گفت: رفتار ما با ارز در شرایط تحریم و غیرتحریم بایستی با هم متفاوت باشد. به عبارت دیگر متناسب با شرایط باید با ارز رفتار کرد.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با اشاره به ضرورت تدوین یک سیاست جامع کلان تجاری گفت: همان طور که نرخ ارز بر متغیرهای دیگر تاثیرگذار است، سیاست­های تجاری کشور نیز در بازار ارز تعیین کننده است.

وی افزود: موضوعاتی مانند تعرفه­ها، قاچاق، تجارت خارجی، تورم و … از جمله موضوعات کلانی هستند که باید در یک بسته سیاستی تجاری به این مسائل توجه کرد.

سید علی گفت: اگر سیاست‌های تجاری ما متناسب با شرایط کشور تنظیم شود، بازار ارز همواره باثبات و از سوداگری در آن جلوگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته شاهد تحریم نفتی و کاهش قیمت نفت بوده ایم، تصریح کرد: در چنین شرایطی باید به سرعت سیاست‌های کلان تجاری کشور تغییر کند تا چنین شوک هایی اقتصاد را متلاطم نکند.

سید کمال سید علی گفت: متاسفانه یکی از ایرادات نظام سیاست گذاری کشور، عدم اقدام سریع و عاجل متناسب با زمان بوده است.

وی در ادامه گفت: به طور مثال با ایجاد شرایط جدید در اقتصاد، تصمیم به شکل گیری مرکز مبادلات ارزی کردیم ولی شکل‌گیری این نهاد مدت زمان زیادی طول کشید. وی به “دفاع اقتصادی” گفت: اگر در زمان و یا قبل از تشدید تحریمهای خارجی، سیاستهای تجاری را تغییر میدادیم و در این باره اقدامات درستی به کار میبردیم، مطمئن باشید اثرگذاری تحریمهای خارجی کمتر از این می بود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: رویکرد تدافعی نظام تصمیم گیر در حوزه مباحث ارزی از جمله ایرادات است.

وی گفت: اگر یک نظام ارزی پویا داشته باشیم که متناسب با شرایط به موقع خود را تنظیم می کند، دیگر شاهد نوسانات شدید در بازار ارز نخواهیم بود

سید علی افزود: در چنین شرایطی دیگر کسی انگیزه سفته بازی در بازار از بین خواهد رفت.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه در یک جنگ اقتصادی قرار داریم، خاطر نشان کرد: یک نظام ارزی متناسب با شرایط کنونی، نظام ارزی است که ارز مورد نیاز بازار جهت واردات خود را از ارز حاصل از صادارت غیرنفتی تامین نماید.

وی گفت: البته برخی از کالاهای دفاعی و ضروری و دارویی از این قاعده مستثنی هستند.

سید علی گفت: حاکمیت نظام ارزی که غالب نیازش را از ارز حاصل از درآمدهای غیرنفتی تامین کند، مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است. چرا که بازار ارز را مستقل از درآمدهای نفتی می نماید.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.