13 اردیبهشت, 1395
تراز بررسی کرد:

افزایش کرایه مترو و تاکسی برخلاف اقتصاد مقاومتی است؟

افزایش مدوام کریه های حمل و نقل عمومی باعث می شود مردم به استفاده از حمل و نقل خصوصی تمایل پیدا کنند و علاوه بر اینکه خودروهای تک سرنشین در سطح شهر افزایش می یابد و تنفس را در سطح شهر با مشکل مواجه می کنند، وابستگی کشور به بنزین و واردات بیش از پیش می شود.

شورای شهر تهران  از ابتدای اردیبهشت مصوب کرد که کرایه های حمل و نقل عمومی اعم از تاکسی و مترو و اتوبوس ۱۵ درصد افزایش یابد، این در حالی است که تهران یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است.

افزایش مدوام کریه های حمل و نقل عمومی باعث می شود مردم به استفاده از حمل و نقل خصوصی تمایل پیدا کنند و علاوه بر اینکه خودروهای تک سرنشین در سطح شهر افزایش می یابد و تنفس را در سطح شهر با مشکل مواجه می کنند، وابستگی کشور به بنزین و  واردات بیش از پیش می شود. حتی اگر در تولید سوخت خودکفا هم باشیم سوختن بی رویه ی منابع بین نسلی خیانت است به فرزندان آینده این سرزمین.
اگر هوای تهران آلوده باشد، پاک کردن آن هزینه های بسیار بیشتری میطلبد تا اینکه سازمان محیط زیست به نمایندگی دولت و شهرداری با هم همکاری کنند و یارانه ای به بخش حمل و نقل عمومی و رانندگان محترم پرداخت کنند. ارزیابی چنین نکته ای  هوشمندی و ذکاوت مسولین برای حل مشکلات را می طلبد.

درست است که گفته می شود مترو تهران جزء ارزان ترین مترو های جهان است، اما نباید فراموش کرد که در کلان شهری مثل تهران با جمعیت بیش از ۱۲ میلیون نفری اگر قرار باشد فقط ۱ میلیون نفر آنها خودروی شخصی بیرون بیاورد و فقط ۵ لیتر بنزین با احتساب ترافیک های سنگین بسوزانند روزی ۵ میلیون لیتر بنزین در این شهر دود هموا خواهد شد. یادمان نرود که همین دی ماه گذشته هفته ای چند روز مدارس به دلیل بدی آب و هوا تعطیل بودند.

پیشنهاد می شود خانم ابتکار بجای سرک کشیدن گاه و بیگاه به مسایل سیاسی، حفاظت از محیط زیست و هوای پاک را ریشه ای دنبال کند و از بروز بحران جلوگیری کند. نه آنگونه که بحران پیش بیاید بعد بگوید خب الان چکنم؟ من یک دکمه را بزنم هوا خوب می شود؟

بنابراین تحریک مردم به استفاده از خودروهای شخصی در کلان شهرها علاوه بر بحران های زیست محیطی جبران ناپذیر منجر به وابستگی بیش از حد کشور به سوخت های فسیلی خواهد شد و هر دوی مشکلات هم خلاف امنیت ملی است و هم با اقتصاد مقاومتی ناسازگار است

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.